Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Elbette söylediklerimizi almak ve uygulamak zorunda değilsiniz. Yanlış anlaşılma olmasın. Ancak bu senaryoyu daha önce birçok defa gördüğümüz için, olayın nereye gideceğini bildiğimden bazı önerilerde bulundum sadece..

Daha öncede söylediğim gibi, şuanda öncelik dışkılar yada karaciğer değil. Zira kuş felç geçirmek üzere! Gerek ham madde kalitesi gerekse vitamin mineral çeşitlilği açısından iyi bir ürün kullanmak gerekiyor. Ne gervit nede tollyamin forte yeterli değil bana göre..

Sinir sistemini destekliyecek vitamin ve mineralleri sağlamak. Ardından vakit kaybetmeden daha etkili bir antibiyotik kullanmak gerekiyor. Kuş hala hareket edebiliyorken ve beslenme ihtiyaçlarını sağlayabiliyorken elimizden geleni yapalım. Yine de iyileşeceğinin garantisi yok ama Allah'tan ümit kesilmez..
Ben önerilerinizi dikkate aldım tabii ki. Uygulayacağım. Tollyamin forte’de ek olarak elimde bulunsun onu da desteklemek adına kullanırım diye sipariş ettim. Teşekkür ederim ilginiz için. Pazartesi temin edeceğim önerdiklerinizi ??

Oyla 0
@Citirvepitir birşey sorucam. Kuşta bu sallabaş sorunu başlamadan önce yada hastalık sürecinde, solunumla ilgili bir problem varmıydı? Solunumda hırıltı, vikleme, zor nefes alma gibi belirtiler oldumu hiç?

Oyla 0
@Citirvepitir birşey sorucam. Kuşta bu sallabaş sorunu başlamadan önce yada hastalık sürecinde, solunumla ilgili bir problem varmıydı? Solunumda hırıltı, vikleme, zor nefes alma gibi belirtiler oldumu hiç?
En başta belirttiğim gibi kuş benim değildi, hasta olunca sahiplendim. Ama bu hastalıktan 1 ay öncesinde bir kaç kez görmüştüm o zaman bir sıkıntısı yoktu solunumla ilgili. Halsizdi sadece. Vitamin takviyesi yapmalarını önermiştim

Oyla 0
En başta belirttiğim gibi kuş benim değildi, hasta olunca sahiplendim. Ama bu hastalıktan 1 ay öncesinde bir kaç kez görmüştüm o zaman bir sıkıntısı yoktu solunumla ilgili. Halsizdi sadece. Vitamin takviyesi yapmalarını önermiştim

Anladım tamam. Kafamda bazı parçaları oturtmak için sormuştum sadece..

Şimdi @neanderthalensis 'in önerdiği diğer kombinasyonuda biraz araştırdım (sulfa + trimetoprin olanı). Daha önce bazı sallabaş vakalarında etkili olmuş. Yani bu kombinasyonlu bir ilaçta kullanılabilir..

Ama tabi amoksisilin + kolistin kombinasyonundan da ümitliyim. Açıkçası biraz arada kaldım..

Yarın veterinerlerde ilaç ararken bence iki ilacıda almaya çalışın. Hem amoksisilin + kolistin, hemde sulfa + trimetoprin ikiside elimizde bulunsun..

Daha önce yazdığım gibi ilaçların ismi (markası) önemli değil. Herhangi bir marka olur. Önemli olan etken maddesi. Zaten veterinerlerde satılan ürünlerin hepsi büyük firmalar tarafından üretilen orjinal ilaçlar. Bir sorun olmaz yani..

İlaveten tedaviye başladığımızda da ilacın dozajını bir tık fazla ayarlamamız iyi olur bence. Zira sallabaşta etkili olan bir ilacı az dozaj kullanıpta heba etmeyelim. ilaca karşı direnç gelişmesine fırsat vermeyelim yani..

@neanderthalensis senin düşüncen nedir?

Oyla 0
bence önemli olan risk almamak için iki etken madde içeren mix ilaç kullanılması. care4birds bu konuda çok iyi ancak @Ümit T. hocanın dün yazdığı gibi orjinallik sorunu olabiliyor, forumda kullanıp hiç fayda görmeyenler oldu malesef

iki ilaç da gayet etkilidir ancak heryerde bulunamayabilir. bi tercih yapılacaksa (amoksisilin + kolistin) > (sulfadiazin + trimetoprim ) benim düşüncem

Oyla 0
@neanderthalensis @Ümit T. Teşekkür ederim ?? Care4birds ürünlerine dün baktım hiçbir sitede bulamadım zaten. Stok bitmiş görünüyor tüm sitelerde. Yarın supradyn ve amoksisilin + kolistin içeren bir ilaç alıp başlayacağım. Etkili olmazsa sulfa. + trime. içeren bir ilaç deneyeceğim.

Bir de nifuramycin ve parastop kullanarak iyileşme gözlemleyenler var. Bu iki ilaca bakış açınız nedir acaba

Oyla 0
Bir de nifuramycin ve parastop kullanarak iyileşme gözlemleyenler var. Bu iki ilaca bakış açınız nedir acaba

Parastop'a baktım iki etken maddeli belgica de weerd firmasının bir ürünüymüş.. İçeriği ise; Furaltadon + Kloramfenikol.
Ben çok etkili olucağını düşünmüyorum bu ilacın. Belki hastalığın ilk evrelerinde işe yarıyabilir..

Nifuramycin ise tam bir bomba :) Röhnfried firmasına ait 5 etken maddeli bir ilaç..
İçeriği; Oxazolidon + Tetrasiklin + Dihidrostreptomisin sulfat + Neomycin + Kloramfenikol.
Tabiri caizse ölüyü diriltir yada tekrar öldürür :D Belki son çare olarak kullanılabilir. Ama riskli bence ağır bir ürün çünkü..

Ayrıyetten piyasada satılan bu tarz güvercin ilaçları ne kadar güvenilirdir şüpheli. Yani orjinallik bakımından..

Oyla 0
Parastop'a baktım iki etken maddeli belgica de weerd firmasının bir ürünüymüş.. İçeriği ise; Furaltadon + Kloramfenikol.
Ben çok etkili olucağını düşünmüyorum bu ilacın. Belki hastalığın ilk evrelerinde işe yarıyabilir..

Nifuramycin ise tam bir bomba :) Röhnfried firmasına ait 5 etken maddeli bir ilaç..
İçeriği; Oxazolidon + Tetrasiklin + Dihidrostreptomisin sulfat + Neomycin + Kloramfenikol.
Tabiri caizse ölüyü diriltir yada tekrar öldürür :D Belki son çare olarak kullanılabilir. Ama riskli bence ağır bir ürün çünkü..

Ayrıyetten piyasada satılan bu tarz güvercin ilaçları ne kadar güvenilirdir şüpheli. Yani orjinallik bakımından..
Hiçbiri etki etmezse son ihtimal Nifuramycin olsun o zaman ☺️ umarım gerek kalmadan toparlar bal kız

Oyla 0
climox enjeksiyonluk süspansiyon olarak gözüküyor, suluktan uygulamaya uygun mu diye sorun bence (suda çözünüyor mu? )

Oyla 0
H
climox enjeksiyonluk süspansiyon olarak gözüküyor, suluktan uygulamaya uygun mu diye sorun bence (suda çözünüyor mu? )
Hocam sordum ama net bir şey söylemedi ☺️ enrocure için de kullanılmaz dedi çünkü. Sosyal medyadan ulaştım kendisine, az sonra gidip alacağım ona göre.

edit; suya katarak denedim, enrocure gibi suda çözünmüyor, yağ tabakası gibi kalıyor biraz. Süspansiyon olduğu için.. Dibe çöken katı kısmı için çalkaladım ama o şekilde kaldı. İlaç açıklamasında “…Beyaz-krem homojen, steril yağlı….” yazıyor. Yapısı yağlı gibi. Bir kaç veterinere daha sordum mix ilaç bunu bulabildim sadece. 0.3 ml kattım suyuna

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Oyla 0
İlacın suya homojen bir şekilde karışması önemli. Enjeksiyonluk ilaçların bazıları suluktan uygulansada bazıları tam karışmadığı için pek verimli olmuyor..

Biraz acele etmişsiniz sanırım bir kaç veterineri daha arayıp sorsaydınız keşke. Ayrıyetten supradynide es geçmişsiniz siz bilirsiniz.. Tavsiye var ısrar yok...

Oyla 0
İlacın suya homojen bir şekilde karışması önemli. Enjeksiyonluk ilaçların bazıları suluktan uygulansada bazıları tam karışmadığı için pek verimli olmuyor..

Biraz acele etmişsiniz sanırım bir kaç veterineri daha arayıp sorsaydınız keşke. Ayrıyetten supradynide es geçmişsiniz siz bilirsiniz.. Tavsiye var ısrar yok...
Supradyn aldım. Ama birlikte vermem mi gerekiyor? Bir hafta antibiyotik kullanıp vereyim dedim. 4-5 veteriner hekime sordum hiçbirinde yoktu sadece bunu bulabildim ?

Oyla 0
Supradyn aldım. Ama birlikte vermem mi gerekiyor? Bir hafta antibiyotik kullanıp vereyim dedim. 4-5 veteriner hekime sordum hiçbirinde yoktu sadece bunu bulabildim ?

İlk olarak 2-3 gün supradyn kullansaydık daha iyi olurdu bana göre. Climox suya tam karışmadığı için ne kadar etkili olur bilemeyeceğim. Yinede kullanalım eğer işe yaramazsa. Ve ilaç bulamazsanız eczaneden bactrim şurup alırsınız. Onun da etken maddesi sulfa + trimetoprin...

Oyla 0
İlk olarak 2-3 gün supradyn kullansaydık daha iyi olurdu bana göre. Climox suya tam karışmadığı için ne kadar etkili olur bilemeyeceğim. Yinede kullanalım eğer işe yaramazsa. Ve ilaç bulamazsanız eczaneden bactrim şurup alırsınız. Onun da etken maddesi sulfa + trimetoprin...
Öyle yapayım o zaman teşekkür ederim ??

Oyla 0
H

Hocam sordum ama net bir şey söylemedi ☺️ enrocure için de kullanılmaz dedi çünkü. Sosyal medyadan ulaştım kendisine, az sonra gidip alacağım ona göre.

edit; suya katarak denedim, enrocure gibi suda çözünmüyor, yağ tabakası gibi kalıyor biraz. Süspansiyon olduğu için.. Dibe çöken katı kısmı için çalkaladım ama o şekilde kaldı. İlaç açıklamasında “…Beyaz-krem homojen, steril yağlı….” yazıyor. Yapısı yağlı gibi. Bir kaç veterinere daha sordum mix ilaç bunu bulabildim sadece. 0.3 ml kattım suyuna
bu tip durumlarda ağızdan 1 damla uygulama daha doğru olacaktır.

Oyla 0