Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
İlacı kullanırken gelişmeleri yazın mutlaka bizde değerlendirelim. Enjeksiyonluk bazı ilaçlarda ağızdan damlatmalarda kuşa ağır gelebiliyor. Bazı ilaçlarda ama. Bu da ağır gelir diye söylemiyorum. Sadece aklınızda bulunsun. Eğer 2. 3. günlerde kuşta biraz fazla halsizlik durgunluk gözlemlerseniz buraya yazın mutlaka ilacı kesip vitamin başlamak gerekebilir...

Oyla 0
İlacı kullanırken gelişmeleri yazın mutlaka bizde değerlendirelim. Enjeksiyonluk bazı ilaçlarda ağızdan damlatmalarda kuşa ağır gelebiliyor. Bazı ilaçlarda ama. Bu da ağır gelir diye söylemiyorum. Sadece aklınızda bulunsun. Eğer 2. 3. günlerde kuşta biraz fazla halsizlik durgunluk gözlemlerseniz buraya yazın mutlaka ilacı kesip vitamin başlamak gerekebilir...
Tamamdır hocam bir sıkıntı olursa size danışırım tekrar teşekkür ederim

Oyla 0
Güncelleme; Sabah 1, akşam 1 damla olmak üzere ilaca devam ediyoruz. Aynı zamanda gervit-w veriyorum. Bugün 3. gün. Uyurken ve tünekte dururken kafasını yana yatırmıyor. Kafesin üstüne tırmanıp kanat çırpıyor. Elime aldığımda ya da yabancı olduğu bir ortama girince kafasını geri çevirmeye devam ediyor. Yürürken kafasını düz tutuyor tamamen. Neşesi eskisi gibi. Uyuklamaya devam ediyor ama kafesin altına inmeyi bıraktı yukarda duruyor.

Ekli dosyalar

• C1167FFE-6BC3-4CEA-A0B7-8B257EB8AEC3.jpeg
    C1167FFE-6BC3-4CEA-A0B7-8B257EB8AEC3.jpeg
    886.6 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Oyla 0
İlaç kullanırken kafesteki kalsiyum kaynaklarını çıkarırsanız ilacın etkisini artırmaya yardımcı olursunuz...

Oyla 0
İlaç kullanırken kafesteki kalsiyum kaynaklarını çıkarırsanız ilacın etkisini artırmaya yardımcı olursunuz...
Evet daha önce yine okumuştum bunu ama çokk gözlemledim tüketmiyor kendini kaşımak adına kullanıyor o yüzden çıkarmadım. 2 aydır kafeste hiç yemedi. Gidip kafasını falan sürtüyor ☺️

Oyla 0
Güncelleme; Sabah 1, akşam 1 damla olmak üzere ilaca devam ediyoruz. Aynı zamanda gervit-w veriyorum. Bugün 3. gün. Uyurken ve tünekte dururken kafasını yana yatırmıyor. Kafesin üstüne tırmanıp kanat çırpıyor. Elime aldığımda ya da yabancı olduğu bir ortama girince kafasını geri çevirmeye devam ediyor. Yürürken kafasını düz tutuyor tamamen. Neşesi eskisi gibi. Uyuklamaya devam ediyor ama kafesin altına inmeyi bıraktı yukarda duruyor.

Tedaviye devam edin ilaç yavaş yavaş etkisini gösteriyor.. 5. ve 7. günlerde de durum güncellemesi yapın takip edelim..

Oyla 0
evet yukarıda yazdığınız gibi hastalık hafiflemiş biraz, ancak salmonellayı sökmek zordur, duruma göre kuşu dinlendirerek 2-3 kür yapmanız gerekebilir, amoksisilin işe yaramış görünüyor.
Evet hocam 2. kürde tamamen toparlar umarım. Az önce yeni dışkı yaptı tamamen normaldi leke bırakmadı etrafında. Dışkısının düzelmiş olmasına da sevindim. Çok kızıştı umarım bu ara kızgınlık yumurtası yapmaz, bünyesi kaldıramaz kafes köşesine sinmeye başladı yine.

Oyla 0
Bugün 6. günümüz. 3. günde yazdıklarım aynen devam ediyor. Sadece kafes üstüne tırmanıp kanat çırpması çok arttı. Uçmak istiyor. 4. gün ilacı verirken çok çırpındı maalesef nefes borusuna kaçtı sanırım ne kadar dikkat etsem de. Yarım saat kustu sonra düzeldi. Bir sıkıntı olmadı şükür ?? Hocalarım size sorum şu. İlaca çarşamba gününe kadar devam edeceğim fakat çarşamba akşam şehir dışına çıkacağım için 8 gün eski sahibi bakacak. Kendisi eline alıp kesinlikle ağzına ilaç damlatamaz. 8 gün antibiyotiğe ara verip vitamin (supradyn) vermek uzun bir ara mı olur?

Oyla 0
Biraz uzun bir ara olur ama çokta sorun olmaz. Bu boşlukta supradyni kullanırsınız oda iyi gelicektir. Supradyni birer gün boşluk vererek kullanın. Bir gün vitaminli su birgün normal su şeklinde. Geldiğiniz zamanda antibiyotik tedavisine devam ederiz. Hatta ikinci kürü bactrim şurupla bile yapabiliriz (sulfa + trimetoprin). Farklı etken maddeler tedavide daha faydalı olabilir..

Oyla 0
Biraz uzun bir ara olur ama çokta sorun olmaz. Bu boşlukta supradyni kullanırsınız oda iyi gelicektir. Supradyni birer gün boşluk vererek kullanın. Bir gün vitaminli su birgün normal su şeklinde. Geldiğiniz zamanda antibiyotik tedavisine devam ederiz. Hatta ikinci kürü bactrim şurupla bile yapabiliriz (sulfa + trimetoprin). Farklı etken maddeler tedavide daha faydalı olabilir..
Tamamdır teşekkür ederim ??

Oyla 0
Bugün uyurken kafasını yine sağa yatırmaya başladı. Sürekli yapmıyor ama bazen düz bazen sağa yatırarak uyuyor. Dışarıda gezerken de bazen sağa yatırıyor. hastalıkta gerileme vardı ama korkuyorum tekrar eskiye dönüyoruz diye

Oyla 0