Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Bugün uyurken kafasını yine sağa yatırmaya başladı. Sürekli yapmıyor ama bazen düz bazen sağa yatırarak uyuyor. Dışarıda gezerken de bazen sağa yatırıyor. hastalıkta gerileme vardı ama korkuyorum tekrar eskiye dönüyoruz diye

Zor bir hastalık atlatıcak inşaallah. Siz tedaviye devam edin..

Oyla 0
Hocalarım verdiğim ilaç bayağı yağlı olduğu için ister istemez tüylerine bulaştı. İlacı verdikten sonra gaga çevresini elimle siliyordum ama tüyleri yapış yapış. Saf su ile temizlenmez. Bugün temizleyip teslim etmek istiyorum. Ne yapmalıyım fikir verebilir misiniz? Elimde yıkarsam hem korkar hem göz ve kulaklarına su kaçabilir. İlaç tüm kafasına nasıl bulaştı anlamıyorum, en fazla ağzının çevresine bulaşıyor kendisini temizlemeye çalışırken mi yaptı bu şekilde bilmiyorum

Ekli dosyalar

• 66C47CFA-9D17-4143-B55F-1EF92E2A7687.jpeg
    66C47CFA-9D17-4143-B55F-1EF92E2A7687.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 41
Oyla 0
Maalesef yıkamanız gerekiyor ılık su ile. Yavaşça burnuna su kaçırmadan. Bir kaç seferde anca arınıyor. Sadece biraz azaltmak ve tüylerin yapışıklığını gidermek için kullanılmalı.

Oyla 0
Hocalarım verdiğim ilaç bayağı yağlı olduğu için ister istemez tüylerine bulaştı. İlacı verdikten sonra gaga çevresini elimle siliyordum ama tüyleri yapış yapış. Saf su ile temizlenmez. Bugün temizleyip teslim etmek istiyorum. Ne yapmalıyım fikir verebilir misiniz? Elimde yıkarsam hem korkar hem göz ve kulaklarına su kaçabilir. İlaç tüm kafasına nasıl bulaştı anlamıyorum, en fazla ağzının çevresine bulaşıyor kendisini temizlemeye çalışırken mi yaptı bu şekilde bilmiyorum

Karbonatlı suyla güzel bir banyo yaptır tertemiz olur. Havalar sıcak zaten ;)

Oyla 0
Güncelleme;
Şehir dışına çıkmam gerektiği için kuşu eski sahibine bırakmıştım. Kendisi ele alamadığı için antibiyotiğe 10 gün ara vermemiz gerekti o süreçte sadece vitamin takviyesi yaptık. (Supradyn) Döndüğümde şok oldum, neredeyse düzelecek olan kuşun sağa yatık olan kafası sola yatmıştı ve eskisinden daha beterdi. 35 grama kadar çıkmıştı, 31 grama düşmüş tekrar. Tam tersi yönde hastalık tekrarlamış sanırım, tam atamamıştı vücuttan zaten. 2. kürü uygulayınca düzelir demiştim. Bir umut 2. kürü uygulayayım dedim.4 gündür amoksisilin ve kolistinli antibiyotik devam ediyorum ama sıfır etki.
Ben de nifuramycin sipariş ettim. Sanırım kullanabileceğimiz en mix ilaç bu. Nasıl devam ettirmeliyiz süreci? sulfadiazin + trimetoprim içeren bir antibiyotik mi temin edeyim?
Dışkısı problemli değil pek. Uyumadığı zaman enerjisi de iyi. Yemini yiyor suyunu içiyor. Dışarı çıkardığımda eskisinden daha fena kendi etrafında dönüyor asla düz gidemiyor.

Ekli dosyalar

• F37F467C-33C5-45F5-BAA7-44DF38B599E7.jpeg
    F37F467C-33C5-45F5-BAA7-44DF38B599E7.jpeg
    700.8 KB · Görüntüleme: 30
Oyla 0
Hastalığın tekrar ilerlemesine anlam veremedim:( Büyük ihtimal stres faktörüde devreye girdi. Başka bir sebep aklıma gelmiyor. Amoksisilini değiştirsek daha iyi olucak sanırım. Farklı etken maddeler denemek zorundayız yoksa vakit kaybedicez. Nifuramycin gelene kadar eczaneden bactrim şurup alırmısın yada veterinerlerden sulfa + trimetoprin etkenli bir ilaç...

Oyla 0
önceki kürde amoksisilin'i kaç gün kullanmıştınız? çok bariz şekilde fayda etmişti çünkü
8 gündü sanırım, 3. gün etki etmeye başlamıştı zaten. Verdiğim gün kafası tamamen düzelmişti sadece uçamıyordu. Bayağı gerileme varken hastalıkta, eskisinden kötü hale gelmesi çok üzdü beni, daha da ilerleyip felç kalır diye korkuyorum.
Hastalığın tekrar ilerlemesine anlam veremedim:( Büyük ihtimal stres faktörüde devreye girdi. Başka bir sebep aklıma gelmiyor. Amoksisilini değiştirsek daha iyi olucak sanırım. Farklı etken maddeler denemek zorundayız yoksa vakit kaybedicez. Nifuramycin gelene kadar eczaneden bactrim şurup alırmısın yada veterinerlerden sulfa + trimetoprin etkenli bir ilaç...
Bactrim reçetesiz alabiliyorum değil mi? Yarın nöbetçi eczaneden temin edeyim hemen. Sabah amoksisilin+kolistin içeren antibiyotiği verdim tekrar, akşam da vereyim mi? Ara vermeden direk bactrim kullanmaya mı başlayalım?

düzeltme; bactrim bugün temin ettim. Nasıl kullanmalıyız?

Son düzenleme:
Oyla 0
Bactrim reçetesiz alabiliyorum değil mi? Yarın nöbetçi eczaneden temin edeyim hemen. Sabah amoksisilin+kolistin içeren antibiyotiği verdim tekrar, akşam da vereyim mi? Ara vermeden direk bactrim kullanmaya mı başlayalım?

düzeltme; bactrim bugün temin ettim. Nasıl kullanmalıyız?

Kusura bakmayın biraz geç cvp veriyorum. Bactirim reçeteli ancak birçok eczane reçetesiz veriyor. Bir kaç eczaneye sormakta fayda var. Eğer vermezlerse veterinerden muadilini temin etmeye çalışın...

Evet ara vermeden direk ilacı değiştirelim.. Aynı şekilde sabah akşam ağızdan bir damla damlatıcaksınız..

Oyla 0
Kusura bakmayın biraz geç cvp veriyorum. Bactirim reçeteli ancak birçok eczane reçetesiz veriyor. Bir kaç eczaneye sormakta fayda var. Eğer vermezlerse veterinerden muadilini temin etmeye çalışın...

Evet ara vermeden direk ilacı değiştirelim.. Aynı şekilde sabah akşam ağızdan bir damla damlatıcaksınız..
Yok ne kusuru, teşekkür ederim. Dediğim gibi temin ettim ilacı. Bugün başlayayım o zaman. Kaç gün devam edeyim? 5 gün diğer antibiyotiği kullandık

Oyla 0
5. gün durum değerlendirmesi yapalım. İnşaallah biraz toparlar. Zor bir hastalık..
Cuma başlamıştık bugün 6. günümüz. Hiçbir değişiklik yok. Yem yeme su içme sorunu yok yiyip içiyor. Dışkısı da aşırı problemli değil. Ama kafasında düzelme yok. Nifuramycin dağıtıma çıkmış bugün teslim edilir. Kaç gün daha devam edeyim bactrim’e?

Oyla 0
Cuma başlamıştık bugün 6. günümüz. Hiçbir değişiklik yok. Yem yeme su içme sorunu yok yiyip içiyor. Dışkısı da aşırı problemli değil. Ama kafasında düzelme yok. Nifuramycin dağıtıma çıkmış bugün teslim edilir. Kaç gün daha devam edeyim bactrim’e?

Hayır devam etmeyin bir kaç gün kuşu dinlendirelim ve vitamin takviyesi yapalım. Faydası olsaydı azda olsa olurdu. Hastalık çok ilerlemiş sanırım yoksa bu kullandığımız ilaçlar işe yarıyordu normalde.. Daha güçlü ilaçlar denememiz lazım. Nifuramycin gelince ona başlarsınız. Keşke amoksisilin-kolistin fayda ediyorken tedaviye devam edilebilseydi. Kuşu arkadaşınıza bırakınca muhtemelen stresle beraber hastalık tekrar ilerledi..

Oyla 0
Hayır devam etmeyin bir kaç gün kuşu dinlendirelim ve vitamin takviyesi yapalım. Faydası olsaydı azda olsa olurdu. Hastalık çok ilerlemiş sanırım yoksa bu kullandığımız ilaçlar işe yarıyordu normalde.. Daha güçlü ilaçlar denememiz lazım. Nifuramycin gelince ona başlarsınız. Keşke amoksisilin-kolistin fayda ediyorken tedaviye devam edilebilseydi. Kuşu arkadaşınıza bırakınca muhtemelen stresle beraber hastalık tekrar ilerledi..
Asıl sahiplerine bıraktım ama işte keşke yanımda götürme şansım olsaydı. Açıkçası ben hastalığı tetikleyenin strese girmesiyle yem yemeyip kilo vermesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok güzel kilo almıştı. Sabah tarttım 31 gram maalesef. O zaman bugün ilacı kesip birkaç gün vitamin probiyotik takviyesi yapayım. Nifuramycin elime ulaştı

Oyla 0
Asıl sahiplerine bıraktım ama işte keşke yanımda götürme şansım olsaydı. Açıkçası ben hastalığı tetikleyenin strese girmesiyle yem yemeyip kilo vermesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok güzel kilo almıştı. Sabah tarttım 31 gram maalesef. O zaman bugün ilacı kesip birkaç gün vitamin probiyotik takviyesi yapayım. Nifuramycin elime ulaştı

Tamam gelişmeleri yazın mutlaka..

Oyla 0
Benim kuşum da sallabaş olmuştu. Kafasını sürekli aşağı eğiyordu. Sağa sola sallıyordu. 5 gün boyunca Bactrim damlattım ağızdan 1 damla (öğlen 12'de). Aynı zamanda da 5 gün boyunca Diayzme 256 adlı probiyotikten kaynamış ve soğutulmuş 100 ml orta boy suluğa çay kaşığının ucu kadar ekledim. Her 12 saatte bir yeniledim suyu. 5 gün boyunca da kumu ve gaga taşını da çıkardım emilimi azaltmaması için. Tedavi bitince de vitamin verdim 3 gün boyunca. Onu da her 12 saatte bir yeniledim.

Bu sayede kuşu iyileştirdim. Belki işinize yarar diye yazdım. Umarım iyileşir yakın zamanda.

Son düzenleme:
Oyla 0
Benim kuşum da sallabaş olmuştu. Kafasını sürekli aşağı eğiyordu. Sağa sola sallıyordu. 5 gün boyunca Bactrim damlattım ağızdan 1 damla (öğlen 12'de). Aynı zamanda da 5 gün boyunca Diayzme 256 adlı probiyotikten kaynamış ve soğutulmuş 100 ml orta boy suluğa çay kaşığının ucu kadar ekledim. Her 12 saatte bir yeniledim suyu. 5 gün boyunca da kumu ve gaga taşını da çıkardım emilimi azaltmaması için. Tedavi bitince de vitamin verdim 3 gün boyunca. Onu da her 12 saatte bir yeniledim.

Bu sayede kuşu iyileştirdim. Belki işinize yarar diye yazdım. Umarım iyileşir yakın zamanda.
Çok sağolun. Maalesef vermediğim vitamin vermediğim antibiyotik kalmadı. Sadece amoksisilin etki etmişti onda da ara verince tedavimiz boşa gitti. Şu an Nifuramycin veriyorum, 6. güne girdik ama hiçbir düzelme yok. Aynı zamanda durum güncellemesi yapmak adına yazayım dedim. Kilo alamıyor. Sürekli yiyor ama asla alamıyor niye anlamıyorum, alsa düzelir belki..
Bizimkinde kafa sallama hareketi yok. Sadece yana doğru yamuk tutuyor kafayı.

Oyla 0
Çok sağolun. Maalesef vermediğim vitamin vermediğim antibiyotik kalmadı. Sadece amoksisilin etki etmişti onda da ara verince tedavimiz boşa gitti. Şu an Nifuramycin veriyorum, 6. güne girdik ama hiçbir düzelme yok. Aynı zamanda durum güncellemesi yapmak adına yazayım dedim. Kilo alamıyor. Sürekli yiyor ama asla alamıyor niye anlamıyorum, alsa düzelir belki..
Bizimkinde kafa sallama hareketi yok. Sadece yana doğru yamuk tutuyor kafayı.

Şu kuşa çok üzülüyorum ya. Umutsuzluğa kapılmayın verdiğiniz ilaçlar en azından hastalığı baya bir baskıladı, ilerlemesini önledi. Benim düşüncem daha önce kullanmadığımız etken maddeleri araştırıp, içlerinden işe yarayabilecek güçlü olanları bulmak ve kullanmak. Kullanırkende dozajı 2 veya 3 katına çıkarıp uygulamak. Biraz riskli olabilir bu ama bu saatten sonra ancak böyle faydası olur gibime geliyor...

@neanderthalensis sende bakarmısın bu konuya.. Ne gibi etken maddeler etkili olabilir sence?

Oyla 0
@Citirvepitir kullandığınız ilacların isimlerini sirayla yazabilirmisiniz mümkünse?
-Enrocure
-Climox (amoksisilin + kolistin) etki eden tek ilaçtı. Oral yolla verdim.
-Bactrim. Yine oral yolla verdim.
-Nifuramycin kullanıyorum şu an 100 ml suluğa pirinç tanesi kadar.
Aynı zamanda polivit-se, oral yolla selenyum, tollyamin forte, Supradyn all day efervesan tablet; röhnfried entrobac, elektrolyt, b vitamini, e vitamini-selenyum, gerwit-v kullanarak destekledim.

Climox kullanırken kilosu 35 grama kadar çıkmıştı. Güncel kilosu 31 gram
Sürekli salıncağında aynı pozisyonda durduğu için aynı yere dışkılıyor. Kafesi dün temizlemiştim güncel dışkı bu durumda.

Ekli dosyalar

• 6D86625B-985C-41B7-981D-FCA7A9C7031B.jpeg
    6D86625B-985C-41B7-981D-FCA7A9C7031B.jpeg
    931.2 KB · Görüntüleme: 20
  • EC3553AD-8ED5-4722-8EC2-7086ED8CA53A.jpeg
    EC3553AD-8ED5-4722-8EC2-7086ED8CA53A.jpeg
    821.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Oyla 0