Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Augmentin tableti nasıl vereceğim? Ezip suya ne kadar katmam gerekiyor? Temin etmem daha kolay olur. Daha önce verdiğim climoxda enjeksiyonluk ilaçtı etki etmişti belki bu da eder dedim. Şurup etki ederse şurupta temin edebilirim.

Maalesef Erzurum’da yaşıyorum ve kanatlılardan anlayan bir veteriner bulmam imkansız gibi. Daha önce götürdüğüm üç veterinerden biri enrocure verdi diğeri selenyum verip gönderdi. En son gittiğime tedavi sürecini anlattım boşuna yorulmuşsun aspirin verseydin yeterdi dedi ?

Edit; amoklavin temin edebildim.

Amoklavini kullanma talimatında olduğu gibi sulandır öncelikle şurup haline getir. Sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 3 defa, ağızdan bir damla damlatarak kullanabilirsin...

Gelişmeleri yazmayı unutma. Tedavi sürecini ona göre yönlendirelim..

İlave: Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkala...

Oyla 0
Amoklavini kullanma talimatında olduğu gibi sulandır öncelikle şurup haline getir. Sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 3 defa, ağızdan bir damla damlatarak kullanabilirsin...

Gelişmeleri yazmayı unutma. Tedavi sürecini ona göre yönlendirelim..

İlave: Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkala...
Çok teşekkür ederim ☺️ 3 gün ara vereceğim. Probiyotik ya da tollyamin forte takviyesi yapmamı önerir misiniz bu arada?

Oyla 0
@Malkoçoğlu hocam diğer eş kuşlarımın da dışkılarında problem var sanki bir bakabilir misiniz? Yeni konu açmak istemedim.
Dün marul vermiştim ama bayağıdır etrafında leke bırakıyordu dışkılar zaten. 2-3 hafta önce tarttığımda 48 gramdı dişi olan, az önce tarttım 43 grama düşmüş. Beslenmesinde değişiklik yapmadım

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Oyla 0
Oyla 0

Ekli dosyalar

• 325E399A-9004-4262-8FAF-0F6EA4A616A5.jpeg
    325E399A-9004-4262-8FAF-0F6EA4A616A5.jpeg
    459.3 KB · Görüntüleme: 30
Oyla 0
Evet ancak karma bir dışkı. İlacı bir gün verip değişimi gozlemler misiniz? Boyama azalirsa eger kursak kaynaklı

Oyla 0
Evet ancak karma bir dışkı. İlacı bir gün verip değişimi gozlemler misiniz? Boyama azalirsa eger kursak kaynaklı
Tamamdır. Yarın ilaç vermeden tekrar gözlemleyeyim, dışkı hangisine ait onu da çözemedim ama büyük ihtimalle dişi olana ait. Yine aynı olursa ertesi gün ilaç verip durum güncellemesi yapayım. Kursak kaynaklıdan kastınız kursak mantarı mı? Kusma davranışı, öğütmeye çalışma gibi şeyler yapmıyor ? Ama birkaç gündür biraz uçtuktan sonra tık tık ses çıkarıyor birkaç defa.
Bu konudan ayrı bir konu açmama gerek var mı? Mesaj birikimi olmasın diye.

Oyla 0
bir iç parazit, ertesi günde dediğim gibi sadece 1 günlük bir miko kullanımına bakalım olur mu?

Oyla 0
bir iç parazit, ertesi günde dediğim gibi sadece 1 günlük bir miko kullanımına bakalım olur mu?
Yanlışlıkla mesajı sildim ?
Diğer hocalarımda görsün diye tekrar yazayım. Erkek olanın dışkısı problemliymiş. Onda kilo verme durumu vs yok. Hala aynı dışkı.

Bir de kafesleri ayırma gibi bir imkanım da yok. Zaten ayırsam dişi olan asla susmaz. Bir kez ayırmam gerekmişti çığlık çığlığa bağırdı saatlerce. İlacı ikisine de vermeli miyim? İç parazit için de ilaç mı vermem gerekiyor?

Oyla 0
iç parazit için eczaneden sitraks alınabilir. Kolay bulunmaz ama bir kaç eczane aranırsa bulunabilir. Her ikisine de verilebilir

Oyla 0
iç parazit için eczaneden sitraks alınabilir. Kolay bulunmaz ama bir kaç eczane aranırsa bulunabilir. Her ikisine de verilebilir
Tamamdır hocam bugün temin edeyim.
Mikostatin ve Sitraks vereceğim.
Bir gün mikostatin, bir gün sitraks şeklinde oral yolla mı vereceğim? Yoksa suya katarak mı?
İlacı verdikten sonra yeni konu açayım oradan güncelleme yapayım. Turşu kızın salmonella durumunu burada güncellemeye devam ederim ??

Son düzenleme:
Oyla 0
Tamamdır hocam bugün temin edeyim.
Mikostatin ve Sitraks vereceğim.
Bir gün mikostatin, bir gün sitraks şeklinde oral yolla mı vereceğim? Yoksa suya katarak mı?
İlacı verdikten sonra yeni konu açayım oradan güncelleme yapayım. Turşu kızın salmonella durumunu burada güncellemeye devam ederim ??

Sitraksı her iki kuşada uygulayabilirsin. Ağızdan bir damla damlatsan yeterli. Bu işlemi sadece bir defa yapıcaksın. Bir hafta sonra bir damla daha vericeksin.. Parazit yumurtası varsa bir hafta-10 güne yumurtadan çıkıyorlar. İkinci kez uygulama sebebimiz bu..

Mikostatinide sitrakstan bir gün sonra kullanmaya başlayabilirsin. Bence kullanmışken en az 2-3 gün kullan. Neticede bu ilaç antibiyotikler gibi ağır birşey değil...

Oyla 0
Sitraksı her iki kuşada uygulayabilirsin. Ağızdan bir damla damlatsan yeterli. Bu işlemi sadece bir defa yapıcaksın. Bir hafta sonra bir damla daha vericeksin.. Parazit yumurtası varsa bir hafta-10 güne yumurtadan çıkıyorlar. İkinci kez uygulama sebebimiz bu..

Mikostatinide sitrakstan bir gün sonra kullanmaya başlayabilirsin. Bence kullanmışken en az 2-3 gün kullan. Neticede bu ilaç antibiyotikler gibi ağır birşey değil...
Teşekkürler hocam. 4 farklı eczaneye sordum sitraks bulamadım. Üretimi durdu dediler. Üretimi mi durdu, piyasada mı yok bilemiyorum artık. Biraz internetten araştırdım, iç parazit sorununda Andazol kullananlarda varmış. Onu temin ettim gitmişken. Kullanmam uygun mu? Maalesef sitraks bulamadım dediğim gibi..

Ekli dosyalar

• 8EB65EA4-85F7-4C38-9351-F599A18831A6.jpeg
    8EB65EA4-85F7-4C38-9351-F599A18831A6.jpeg
    186.6 KB · Görüntüleme: 19
Oyla 0
Teşekkürler hocam. 4 farklı eczaneye sordum sitraks bulamadım. Üretimi durdu dediler. Üretimi mi durdu, piyasada mı yok bilemiyorum artık. Biraz internetten araştırdım, iç parazit sorununda Andazol kullananlarda varmış. Onu temin ettim gitmişken. Kullanmam uygun mu? Maalesef sitraks bulamadım dediğim gibi..

Benim yazımı kopyalamışsın :) Ben o makaleyi yazalı çok oldu. Andazoldan verim alamadık. Şuan önermiyorum. İç parazitte tek işe yarayan ilaç levamizol etken maddeli ilaçlar.. Bu yüzden veterinerlere levamizol etken maddeli ilaç sorun. Örneğin nilverm alınabilir yada başka bir levamizol etkenli ilaç. Önemli olan etken maddesi..

Not: araştırırken kontil şuruba da denk gelebilirsin. O da işe yaramıyor şimdiden söyliyeyim :)

Oyla 0
internette levamizol bakarkan denk geldim, benim sitrax da az kaldı :(

arkadaşlar mix ilaçları mecburen ithal alıyoruz ama , etken maddesi aynı olduğu sürece yerli ilaçlar dururken böyle ithal ürünlere kesinlikle para vermeyin. emin olun yerliler bunlardan çok daha kaliteli ve güvenilir

sitrax 8-10 tl , pantex 160 tl !!

Screenshot_20210823-212542_Samsung Internet.jpg

Oyla 0
Benim yazımı kopyalamışsın :) Ben o makaleyi yazalı çok oldu. Andazoldan verim alamadık. Şuan önermiyorum. İç parazitte tek işe yarayan ilaç levamizol etken maddeli ilaçlar.. Bu yüzden veterinerlere levamizol etken maddeli ilaç sorun. Örneğin nilverm alınabilir yada başka bir levamizol etkenli ilaç. Önemli olan etken maddesi..

Not: araştırırken kontil şuruba da denk gelebilirsin. O da işe yaramıyor şimdiden söyliyeyim :)
Yaa hiç dikkat etmemiştim hocam. Birkaç veterinere sorayım yarın o zaman ?? Mikostatin başlamıyorum parazit ilacı alana kadar.
internette levamizol bakarkan denk geldim, benim sitrax da az kaldı :(

arkadaşlar mix ilaçları mecburen ithal alıyoruz ama , etken maddesi aynı olduğu sürece yerli ilaçlar dururken böyle ithal ürünlere kesinlikle para vermeyin. emin olun yerliler bunlardan çok daha kaliteli ve güvenilir

sitrax 8-10 tl , pantex 160 tl !!

Ekli dosyayı görüntüle 19792
Gerçekten ? Üretim niye durdu anlamadım ki. Piyasada levamizol etken maddeli tek şurup sitraks. Bir de tablet şeklinde olanlar var gördüğüm kadarıyla..

Oyla 0