Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
@Malkoçoğlu hocam bugün hastalığın 4. ayı, ilacı vereli de tam 14. gün. Üç gündür ilaç dozunu artırdım ayakları çok soğuk 29 grama kadar düşmüş, 4 gündür kafes dibinde oturuyor sürekli. Dışarı çıkarınca düzgün yürüyor, kafasını öne eğerek yürüyordu ama tamamen düzeldi yürümesi. Fakat kafes içi duruşu aynı. Pelet yem miktarını artırarak normal yemle karıştırarak verdim yemeye başladı gibi. Her ihtimale karşı daldarı koyuyorum kafese aç kalmaması adına. Bazen daldarıya bazen yeme gidiyor gözlemlediğim kadarıyla. Dışkı fotoğrafı ekliyorum. Kafes dibine inme sebebi daldarı değil normalde de hep kafes dibine koyuyordum.
Amok. + kluv. asit etki etmedi diyemem, başladığımızda durumu çok daha kötüydü.

Bu zamana kadar verdiğiniz destek için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Verebileceğim başka bir etken madde kalmadı sanırım ne yazık ki.. Kilo almayı başarırsa amoksisilin ve kolistin tedavisini bir kür daha uygulamak istiyorum ama etki eder mi bilmiyorum

——
Kullandığımız tüm etken maddeleri sıralıyorum;
- enrofloksasin (enrocure)
- amoksisilin + kolistin (climox)
- Rohnfried Nifuramycin (mix ilaç)
- trimetoprim + sülfametoksazol (bactrim)
- amoksisilin + klavulanik asit (amoklavin)

Sülfadiazin sodyum + trimetoprim içeren Neosülfaprim’in içeriği bactrimle aynı mıdır? ya da etkisi aynı mı olur?
—— Bir de farklı bir etken madde olan Sefiksim var. Zimaks adlı ilaç içeriyormuş. Salmonellada etkili olduğunu söyleyenler var. Denemeli miyiz?

Ekli dosyalar

• 38A3DAAE-0A27-4C9F-95F6-55198704B0B2.jpeg
    38A3DAAE-0A27-4C9F-95F6-55198704B0B2.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Oyla 0
Sülfadiazin sodyum + trimetoprim içeren Neosülfaprim’in içeriği bactrimle aynı mıdır? ya da etkisi aynı mı olur?

%99 aynı işi yaparlar

Kilo almayı başarırsa amoksisilin ve kolistin tedavisini bir kür daha uygulamak istiyorum

amoksisilin : sistemik etkili major antibiyotik

kolistin : sadece sindirim sistemi ve bağirsakta çalışan lokal etkili antibiyotik, vücuda yayılmaz

klavulanik asit : amoksisilin'in etkisini artıran yardımcı madde

sizin kuşun baş/boyun kısmında sinir ve eklemlerine yapışan enfeksiyon mevcut, kolistin oralara ulaşamaz, yani sizin durumunuzda asıl işi yapan amoksisilindir.

Oyla 0
%99 aynı işi yaparlar

amoksisilin : sistemik etkili major antibiyotik

kolistin : sadece sindirim sistemi ve bağirsakta çalışan lokal etkili antibiyotik, vücuda yayılmaz

klavulanik asit : amoksisilin'in etkisini artıran yardımcı madde

sizin kuşun baş/boyun kısmında sinir ve eklemlerine yapışan enfeksiyon mevcut, kolistin oralara ulaşamaz, yani sizin durumunuzda asıl işi yapan amoksisilindir.
Teşekkür ederim açıklama için ?? Valla ne yapacağımı bilmiyorum artık ilerleyen süreçte. Deneyebileceğimiz tüm yolları denedik. Amoksisiline karşı da bağışıklık geliştirdiğini düşünüyorum artık. 1 aya yakın kullandık çünkü. Kilo aldırmaya çalışacağım artık, mantar tedavisi, vitamin takviyesi yapacağım. Bir ihtimal bağışıklık güçlenirse iyileşme gözlemleriz ? Ya da dört aydır olduğu gibi böyle yaşamaya devam edecek.. Gördükçe üzülüyorum, yürümesi tekrar bozulmasa en azından şükredeceğim

Bu forumda konu açmadan önceki süreçte farklı bir forumda @Recai çok yardımcı olmuştu. Süreci birkaç mesaj önce özetledim. Tekrar çok teşekkür ederim ??

Son düzenleme:
Oyla 0
@Malkoçoğlu hocam 4 gündür probiyotik, tollyamin forte, b vitamini veriyorum. Kilo alması içinde elimden geleni yapıyorum. Başka ne önerirsiniz? Garip bir şekilde ilacı kestikten sonra, son iki günde kafasını daha düz tutmaya başladı.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 32
Oyla 0
@Malkoçoğlu hocam 4 gündür probiyotik, tollyamin forte, b vitamini veriyorum. Kilo alması içinde elimden geleni yapıyorum. Başka ne önerirsiniz? Garip bir şekilde ilacı kestikten sonra, son iki günde kafasını daha düz tutmaya başladı.

Biraz dinlendirelim kuşu. Takviyelere devam edin. Ama öyle ard arda değil. Aralarda sade suda verilecek.. Bünyesi güçlendikçe ve kilo aldıkça daha da iyi olucak inşaallah..

Bu arada daha önce basettiğim ilacın adı Lavotil (Tilmikosin). Normalde solunum enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç. Ama oldukça kuvvetlidir. Tilmikosini sallabaşta kullanan olmadı daha önce. Dediğim gibi solunum için kullanılan bir antibiyotik. Ancak ben etkili olabileceğini düşünüyorum. Düşünme sebebimde şu, ilerlemiş solunum enfeksiyonlarında sinir sistemi sorunuda ortaya çıkabiliyor. Ve bu ilaç, daha önce bu tip sinir sistemi ve solunum sorunu olan kuşlarda çok etkili olmuştu..

Tabi sallabaş vakalarındaki sinir sistemi sorununa sebep olan bakteriler ile, solunum enfeksiyonlarında ki sinir sistemi sorununa yol açan bakteriler aynımıdır orası şüpheli. Ve dediğim gibi daha önce sallabaşta denenmedi. Yinede bir süre kuşu dinlendirdikten sonra bu ilaçta denenebilir.. Yani ben olsaydım denerdim en azından...

Oyla 0
Biraz dinlendirelim kuşu. Takviyelere devam edin. Ama öyle ard arda değil. Aralarda sade suda verilecek.. Bünyesi güçlendikçe ve kilo aldıkça daha da iyi olucak inşaallah..

Bu arada daha önce basettiğim ilacın adı Lavotil (Tilmikosin). Normalde solunum enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç. Ama oldukça kuvvetlidir. Tilmikosini sallabaşta kullanan olmadı daha önce. Dediğim gibi solunum için kullanılan bir antibiyotik. Ancak ben etkili olabileceğini düşünüyorum. Düşünme sebebimde şu, ilerlemiş solunum enfeksiyonlarında sinir sistemi sorunuda ortaya çıkabiliyor. Ve bu ilaç, daha önce bu tip sinir sistemi ve solunum sorunu olan kuşlarda çok etkili olmuştu..

Tabi sallabaş vakalarındaki sinir sistemi sorununa sebep olan bakteriler ile, solunum enfeksiyonlarında ki sinir sistemi sorununa yol açan bakteriler aynımıdır orası şüpheli. Ve dediğim gibi daha önce sallabaşta denenmedi. Yinede bir süre kuşu dinlendirdikten sonra bu ilaçta denenebilir.. Yani ben olsaydım denerdim en azından...
Deneyebiliriz. İyileşene kadar her yolu deneyeceğiz artık.. Maalesef kilo almıyor. 31 grama şükrediyordum 2 haftadır 29 gram hala.. Ama çok şaşırıyorum başka hayvan olsa hareket edemez, bu o kadar güçlü ki. Bana direniyor, kıpır kıpır. ?

Oyla 0
Deneyebiliriz. İyileşene kadar her yolu deneyeceğiz artık.. Maalesef kilo almıyor. 31 grama şükrediyordum 2 haftadır 29 gram hala.. Ama çok şaşırıyorum başka hayvan olsa hareket edemez, bu o kadar güçlü ki. Bana direniyor, kıpır kıpır. ?

Maşaallah diyelim :) bence iyileşicek bu kuş ben ümitliyim..

Oyla 0
çok keskin bir göğüs oluşmuş ise artık çok geç bence. İlaçlar yeterli gelse bile toparlaması için yeterli zamanı olmayabilir fakat yine de elimizden geleni esirgemememiz lazım.

Oyla 0
çok keskin bir göğüs oluşmuş ise artık çok geç bence. İlaçlar yeterli gelse bile toparlaması için yeterli zamanı olmayabilir fakat yine de elimizden geleni esirgemememiz lazım.
Bir ay kadardır bu şekilde. Elime geliyor tamamen göğüs kemiği. Dediğim gibi başka bir kuş olsa zayıflıktan ölmüştü çoktan ama bunun enerjisi yerinde, gücü yerinde. Bezen beni öyle bir ısırıyor ki parmağımı koparıyor. Kafeste taklalar atıyor. Kafes üstüne çıkıp kanat çırpıp duruyor. Umarım toparlar..

Oyla 0
Dışkının rengi şekli dünden beri değişti. Kalamar kemiğini çok seviyor diye 2 gün önce kafese kalamar kemiği taktım, yaptığım tek değişiklik bu

Ekli dosyalar

• 2DD77BEF-87C3-45BE-8ED2-89BA228F549D.jpeg
    2DD77BEF-87C3-45BE-8ED2-89BA228F549D.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
bazen tam anlamıyla hastalık değil de zayıf kalmış bir böbrek ya da karaciğer sorunu söz konusu olabilir. Bu tarz durumlarda da takviyeleri düzenli kullanmak haricinde pek yapabilecek bir tedavi yok.

Oyla 0
Dışkının rengi şekli dünden beri değişti. Kalamar kemiğini çok seviyor diye 2 gün önce kafese kalamar kemiği taktım, yaptığım tek değişiklik bu

O kalamar kemiğini kullanmayın çöpe atın. Muhtemelen temiz değil! Tedbir olarak 2-3 gün mikostatin kullanın. Hatta tedbirden ziyade gerekli görünüyor..

Kalamar kemiği olarak versele laganın ürününü kullanabilirsiniz..

Oyla 0
O kalamar kemiğini kullanmayın çöpe atın. Muhtemelen temiz değil! Tedbir olarak 2-3 gün mikostatin kullanın. Hatta tedbirden ziyade gerekli görünüyor..

Kalamar kemiği olarak versele laganın ürününü kullanabilirsiniz..

Bu kalamar sıkıntısı çok can sıkıcı. En iyisi belki de uygun bir birlestirici malzeme bulup kabuklu, premiks olan tozlarla taşlar yapmak.

Oyla 0