Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Dediğiniz dönem onu iki veterinere sordum ellerinde yoktu. Biraz dinlendirmek istedim ama durumu kötüye gitti maalesef

Ece Ecza Deposu
Niran Hanım
0216 491 25 60

Altay Ecza Deposu
0374 217 50 50

Bu iki ecza deposunu arayıp durumunuzu anlatın ve ilacı kargolayabilirmisiniz diye bir sorun.. Ellerinde varsa büyük ihtimal göndericeklerdir...

Oyla 0
2-3 gün kadar flukonazol (ör: triflucan şurup) denemenizi öneririm. alakasız gibi durabilir ama , kuşta fark yaratacak mı görmenin zararı olmaz bence
Dediğiniz ilacı kullandım o dönem. Biraz daha iyiydi. Diğer ilaçları temin edemedim.

Dünden beri dışkısı kanlı. Geçen hafta bir kez yine böyle yaptı toparladı. Yine aynı şekilde kabarık. Kafes dibinde oturuyor. 6 ay oldu. Ne yapabilirim, hangi ilacı kullanabilirim?

Ekli dosyalar

• 057BC8E6-3589-4F4A-A605-FA2224A0819D.jpeg
    057BC8E6-3589-4F4A-A605-FA2224A0819D.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 32
  • 3AC6DBEF-726B-41A7-944A-C03003D35F5D.jpeg
    3AC6DBEF-726B-41A7-944A-C03003D35F5D.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 31
Oyla 0
Dediğiniz ilacı kullandım o dönem. Biraz daha iyiydi. Diğer ilaçları temin edemedim.

Dünden beri dışkısı kanlı. Geçen hafta bir kez yine böyle yaptı toparladı. Yine aynı şekilde kabarık. Kafes dibinde oturuyor. 6 ay oldu. Ne yapabilirim, hangi ilacı kullanabilirim?
grit kuş kumu kullanıyor musunuz? benim salmonella kuş grit kuş kumu tüketince böyle kanlı dışkılıyor.

Oyla 0

kritik zamana girilmiş gibi görünüyor :(
Bu aşamada bir ilaç tedavisini kaldırabileceğinden şüpheliyim açıkçası. Bir iç kanama durumu söz konusu gibi daha çok :/

Bu evre için önlem amaçlı ekşi meyve ya da sebzeler sunun. Ek olarak pelet yemiyor diye hatırlıyordum ancak tüketimi varsa kullanmayı kesiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0

kuş çok ilaç kullandığı için tavsiyede bulunmak zor, yanlış yorum yapmak istemiyorum. ancak 1 hafta arayla kanlı dışkı olması koksidiyozdan şüphelendiriyor, bağırsaktan gelen taze kan

@Doğanay Y. @Malkoçoğlu

Oyla 0
kritik zamana girilmiş gibi görünüyor :(
Bu aşamada bir ilaç tedavisini kaldırabileceğinden şüpheliyim açıkçası. Bir iç kanama durumu söz konusu gibi daha çok :/

Bu evre için önlem amaçlı ekşi meyve ya da sebzeler sunun. Ek olarak pelet yemiyor diye hatırlıyordum ancak tüketimi varsa kullanmayı kesiniz.
Keşke meyve sebze yese de yedirsem.. sadece havuç yedi şu ana kadar verdiğim yiyeceklerden. Yumurtaya bile ağzını sürmüyor. Pelete alışmadı maalesef. Şu an yem, daldarı, kalamar ve sağlık tohumu var kafesinde.

kuş çok ilaç kullandığı için tavsiyede bulunmak zor, yanlış yorum yapmak istemiyorum. ancak 1 hafta arayla kanlı dışkı olması koksidiyozdan şüphelendiriyor, bağırsaktan gelen taze kan

@Doğanay Y. @Malkoçoğlu
Bu kadar ilaç kullanımına hala hayatta olması bile mucize gerçekten..

Oyla 0
Abi biz pek anlamıyoruz... Kuşun yemesi içmesi normalse bir süre dinlendirilse... Sarı kantaron çayı verilse(oran önemli çok az miktarda iç yaralar için), yeşilçay(oran biraz daha fazla olabilir antioksidan), Zeytinyağı(yemlerine 2-3 damla) 1-2 hafta bu şekilde dinlendirilse nasıl olur... Bir de yemi Gardenmix Pembe Şerit deneyebilirmisiniz...
Gardenmix meyveli kullanıyorum şu an

Oyla 0
hala tabanda mı uyukluyor? Biraz canlandı ise 1-2 damla sulphamazethine kullanılabilir. Kanlı dışkılama iç kanamayla bağlantılı değilse bakteriyel olduğundan etkili olacaktır.

Oyla 0
hala tabanda mı uyukluyor? Biraz canlandı ise 1-2 damla sulphamazethine kullanılabilir. Kanlı dışkılama iç kanamayla bağlantılı değilse bakteriyel olduğundan etkili olacaktır.
Hala tabanda uyukluyor maalesef. 2 gündür o şekilde. Ama ara ara bazı dönemler tabanda uyukluyor birkaç gün. Sonra tekrar yukarıya çıkıyor. Uzun bir zamandır kabarıklığı devam ediyor zaten, sürekli kabarık. Fotoğraf ekliyorum, kenardakiler de yeni dışkılar

Ekli dosyalar

• B7000B55-31B6-4048-B115-5FA8ABF32DD4.jpeg
    B7000B55-31B6-4048-B115-5FA8ABF32DD4.jpeg
    1,013.5 KB · Görüntüleme: 23
Oyla 0
Çok üzgünüm..sulphamazethine kullandık ama hiçbir şey değişmedi.. sabah uyandığımda kanatlarını salmıştı, öleceğini anlamıştım.. az önce can verdi güzel kuzum. Küçücük canıyla 6 ay dayandı. Keşke elimden bir şey gelseydi..
Bugüne kadar yardımcı olan herkese teşekkür ederim, özellikle sürecin başından sonuna kadar destek olan @Malkoçoğlu @Doğanay Y.ve @neanderthalensis’e çok teşekkür ederim, keşke toparlayabilseydi. Ömrü bu kadarmış prensesimizin.. ?

Son düzenleme:
Oyla 0
Çok üzgünüm..sulphamazethine kullandık ama hiçbir şey değişmedi.. sabah uyandığımda kanatlarını salmıştı, öleceğini anlamıştım.. az önce can verdi güzel kuzum. Küçücük canıyla 6 ay dayandı. Keşke elimden bir şey gelseydi.. Bugüne kadar yardımcı olan herkese teşekkür ederim ?
Başınız sağolsun. Belkide ölüm onun için bir kurtuluş oldu elinizden geleni yaptınız. Gittiği yerde mutlu olsun minik ?

Oyla 0
Teşekkür ederim herkese. Umarım bu güzel canların sağlıklı uzun ömürleri olur, Turşu gibi zor bir ömür geçirmezler. 11 ayın 6 ayını hasta geçirdi yavrum. Cennet bahçelerinde cennet kuşlarıyla uçsun güzel kuzum ?
Çok ama çok üzüldüm. Çok uğraştınız. Sizde o da :(
Başınız sağolsun :(

Oyla 1