Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
O kalamar kemiğini kullanmayın çöpe atın. Muhtemelen temiz değil! Tedbir olarak 2-3 gün mikostatin kullanın. Hatta tedbirden ziyade gerekli görünüyor..

Kalamar kemiği olarak versele laganın ürününü kullanabilirsiniz..

Sürekli aldığım yerden almıştım daha önce bir sorun yaşamamıştım ama bu kez aldığım bayağı büyük boydu. Diğerlerinde balık kokusu almıyordum hiç ama bunda net bir balık kokusu vardı. Dışkı düzeldi dünden beri bu şekilde. Düzeldi dediğimde eski haline döndü, tam düzelme hiçbir zaman olmuyor maalesef. Diğer kuşlarımda da bu kalamar kemiğini kullandım bu kez. Bundan sonra toplu olarak versele laga alayım o zaman. Kafa duruşu daha düzgün bu arada

Merak ettiğim bir nokta var. Turşu 4 aydır bu halde. Tam iyileşme sağlayabilirsek eğer tekrar uçmaya başlar mı? Yoksa uçmayı unutmuş olma ihtimali var mıdır?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 34
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Oyla 0
Her gün Turşu’yla ilgili bir gelişme var mı diye kontrol ediyorum.Yorgun belki evet ama çok da güçlü bir kuş. İyi olacak inşallah ??

Oyla 0
Evet çok bitkin maalesef. O kadar ilaç kullandık ki. Zaten minicik.. Ama 2 gram almış o kadar sevindim ki. Yemesi daha iyi 3-4 gündür
üzülerek söylüyorum ki benzer bir kuşum olduğunu söylemiştim. Bence artık ilaç kullanımı yapmayın. Ne yazık ki kritik sınırda bir kuş :(
Bunu demek istemezdim lakin bu dışkıyı ilaç düzeltmez çünkü kronikleşmiş ya da üst mesajlarda dediğim gibi organlarla alakalı bir problem. Tam toparladı, kilo aldı hatta eşleşti diyorsunuz, bir anda eski haline geri geliyor. Bu döngüyü 2 yıl boyunca yaşadım. Bende sizin gibi kullanmadığım ilaç kalmadı. Son olarak solunum ve mantar aynı anda sunduğumda toparlama gördüm lakin ilaç oranı o kadar arttırmıştım ki :( 2 hafta sürmedi o dinamik hali. Bu arada bahsettiğim kuzum 2 yılı aşkın süredir bu şekilde keyifsiz ve karın ağrısı varmış gibi sakindi. Süreçte iyi halleri çok oldu aynı şekilde sabah ölür kesin dediğim zamanları da.

Ben olsam florasını güçlendirip enerji toplayabilirse başka bir yolu düşünmenizi tavsiye edeceğim. Biliyorum her kuş aynı olamaz lakin döngüsü, bakışları, dışkısı, anlık görünümü oldukça anımsatıyor. Biraz da süreçteki deneyimimi değerlendirdiğimde yeni bir ilaç kullanımını ben uygun bulmuyorum. Örneğin premiksler içinde en olumlu tepkiyi elektrolitlere karşı veriyordu. Elektrolit verdiğimde muazzam hareketleniyor ve dışkısı toparlıyordu. Böbrek sorunu düşüncelerimi oldukça pekiştirdi bu durum.

Oyla 0
üzülerek söylüyorum ki benzer bir kuşum olduğunu söylemiştim. Bence artık ilaç kullanımı yapmayın. Ne yazık ki kritik sınırda bir kuş :(
Bunu demek istemezdim lakin bu dışkıyı ilaç düzeltmez çünkü kronikleşmiş ya da üst mesajlarda dediğim gibi organlarla alakalı bir problem. Tam toparladı, kilo aldı hatta eşleşti diyorsunuz, bir anda eski haline geri geliyor. Bu döngüyü 2 yıl boyunca yaşadım. Bende sizin gibi kullanmadığım ilaç kalmadı. Son olarak solunum ve mantar aynı anda sunduğumda toparlama gördüm lakin ilaç oranı o kadar arttırmıştım ki :( 2 hafta sürmedi o dinamik hali. Bu arada bahsettiğim kuzum 2 yılı aşkın süredir bu şekilde keyifsiz ve karın ağrısı varmış gibi sakindi. Süreçte iyi halleri çok oldu aynı şekilde sabah ölür kesin dediğim zamanları da.

Ben olsam florasını güçlendirip enerji toplayabilirse başka bir yolu düşünmenizi tavsiye edeceğim. Biliyorum her kuş aynı olamaz lakin döngüsü, bakışları, dışkısı, anlık görünümü oldukça anımsatıyor. Biraz da süreçteki deneyimimi değerlendirdiğimde yeni bir ilaç kullanımını ben uygun bulmuyorum. Örneğin premiksler içinde en olumlu tepkiyi elektrolitlere karşı veriyordu. Elektrolit verdiğimde muazzam hareketleniyor ve dışkısı toparlıyordu. Böbrek sorunu düşüncelerimi oldukça pekiştirdi bu durum.
Haklısınız. Bulunduğu durumda konforu iyi olsun, mutlu edeyim bana yeter şu anlık. Kilo elmasını istiyorum çünkü hiçbir şeyden değil zayıflıktan ölecek diye korkuyorum. Bu kadar direndik, uğraştık en azından hayatta kalsın. Kendi ihtiyaçlarını giderebiliyor. Yürüyebiliyor en azından kendi etrafında dönüp durmuyor. Uçmasa da olur napalım ? Tek pişmanlığım climox kullandığım dönemde keşke onu da yanımda götürseydim bir şekilde ilaca ara vermeseydik..

Oyla 0
Biraz da pozitif videolar ☺️
Böyle kaşımama bayılıyor, ilacı oral olarak verdiğim dönemlerde hırçındı güvenini tekrar kazandım.
Bir kaç soru sormak istiyorum. Turşunun hastalığının başındaki ilk 3 hafta yanında başka bir dişi kuş daha vardı. (Erkek sanarak almışlar) Turşu hasta olduğu dönemde o kuş kızıştı ve sürekli Turşuya zarar vermeye başladı. Hem hastalığın bulaşıcılığı sebebiyle hem de kavga sebebiyle ben o kuşu sahiplendirdim. Sonrasında takip ettim o kuşa bulaşmamış hastalık bir sorun çıkmamış yani.
Şimdi ben Turşu’nun yanına bir arkadaş alsam sıkıntı olur mu? Yani hastalık ona bulaşabilir mi?
Bir de bu ara uyurken kuyruğu çok hızlı atıyor. Uyanıkken bir sıkıntısı yok. Hırıltı vs de yok..
Son olarak, salmonella yani sallabaşta kafa sallama atakları oluyor, kriz geçirirmiş gibi hareketler vs. Turşu da bunlar hiç olmadı. Sadece kafası yan duruyor. İlacı kestiğim dönemlerde de böyle bir şey olmadı

Son düzenleme:
Oyla 0
Tam bir ay önce güncelleme yapmışım konuda. Turşu hala hayatta ?. Ama bu haline çok üzülüyorum. 2 haftadır kafeste canlandığını bile görmüyorum. Öttüğünü duymak imkansız. Hiç ötmüyor. Sıkılmasın diye en sesli odaya aldım. Ona rağmen bir kez bile öttüğünü duymadım. Sürekli kabarık bir şekilde uyukluyor. Sadece suyunu içip yemini yiyor ve kafasını yemliğe dayayarak uyuyor. 28 gr güncel kilosu. 5 ay oldu. Dışkı fotoğrafı da ekliyorum. Ne yapsam da biraz canlansa bilmiyorum. Dışarı çıkarıyorum iki adım atıp tekrar uyukluyor. Antibiyotik mi versem yine ??‍♀️ Kafes dibindeki dışkılardan da başka bir tarafa gitmediğini anlayabilirsiniz..

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 21
Oyla 0
iyi dayandı maşallah. Genelde bu seviye ağır götüren kuşlar kronikleşmiş sorunları işaret etse de geniş kontrollerle anlamak mümkün oluyor. Bir çok üründe denendiği için artık ne yapılabilir kendi adıma bir önerim kalmadı :(

Oyla 0
iyi dayandı maşallah. Genelde bu seviye ağır götüren kuşlar kronikleşmiş sorunları işaret etse de geniş kontrollerle anlamak mümkün oluyor. Bir çok üründe denendiği için artık ne yapılabilir kendi adıma bir önerim kalmadı :(
Antibiyotik kullandığım dönemlerde en azından daha canlıydı. Gerçi antibiyotiği kestikten sonra, son iki haftaya kadar da çok canlıydı. Ne olduysa son iki haftada oldu. En az kullandığımız etken madde trimetoprim ve sülfametoksazol yani bactrim. Tekrar bactrim mi başlasam, durumu bundan kötü olamaz herhalde ? Amoksisiline karşı bağışıklık kazandı artık. Allahım iki iyilikten birini versin artık bu hayvana inşallah. Bu şekilde yaşayacaksa ölümü kurtuluş olacak, elimden başka bir şey gelmiyor..

Oyla 0
2-3 gün kadar flukonazol (ör: triflucan şurup) denemenizi öneririm. alakasız gibi durabilir ama , kuşta fark yaratacak mı görmenin zararı olmaz bence

Oyla 0
2-3 gün kadar flukonazol (ör: triflucan şurup) denemenizi öneririm. alakasız gibi durabilir ama , kuşta fark yaratacak mı görmenin zararı olmaz bence
Denemekten zarar çıkmaz. Dediğim gibi bu gidişle yem yemeyi de bırakacak benim besleme yapmaya başlamam gerekecek. Sıfır hareket asla canlanmıyor. Nasıl kullanmam gerekiyor?

Oyla 0
Denemekten zarar çıkmaz. Dediğim gibi bu gidişle yem yemeyi de bırakacak benim besleme yapmaya başlamam gerekecek. Sıfır hareket asla canlanmıyor. Nasıl kullanmam gerekiyor?

tam dolu suluğa 8 damla ekleyip, ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazelerseniz yeterli olur. dediğim gibi, bi umut kuşu rahatlatabilir

Oyla 0
Eski mesajları tam okumadım ama Bactrim kullandınız mı kuş üzerinde?

Benim de sallabaş kuşum vardı, sabah iyi gibi oluyordu akşama doğru kafasını zor kaldırıyordu. Bactrimi tam hatırlamıyorum 2 ya da 3 hafta aralıklarla toplamda 2 kere uyguladım (5 gün boyunca öğlen ağızdan bir damla + 3 gün probiyotik + 2 gün vitamin) şeklinde. Ve düzeldi. Bu yaklaşık 5 ay önce oldu. Eğer denemediyseniz belki deneyebilirsiniz.

Oyla 0
Eski mesajları tam okumadım ama Bactrim kullandınız mı kuş üzerinde?

Benim de sallabaş kuşum vardı, sabah iyi gibi oluyordu akşama doğru kafasını zor kaldırıyordu. Bactrimi tam hatırlamıyorum 2 ya da 3 hafta aralıklarla toplamda 2 kere uyguladım (5 gün boyunca öğlen ağızdan bir damla + 3 gün probiyotik + 2 gün vitamin) şeklinde. Ve düzeldi. Bu yaklaşık 5 ay önce oldu. Eğer denemediyseniz belki deneyebilirsiniz.
Evet kullandık etki etmedi maalesef. Kullanmadığımız bir etken madde kalmadı

Oyla 0