Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Şu kuşa çok üzülüyorum ya. Umutsuzluğa kapılmayın verdiğiniz ilaçlar en azından hastalığı baya bir baskıladı, ilerlemesini önledi. Benim düşüncem daha önce kullanmadığımız etken maddeleri araştırıp, içlerinden işe yarayabilecek güçlü olanları bulmak ve kullanmak. Kullanırkende dozajı 2 veya 3 katına çıkarıp uygulamak. Biraz riskli olabilir bu ama bu saatten sonra ancak böyle faydası olur gibime geliyor...

@neanderthalensis sende bakarmısın bu konuya.. Ne gibi etken maddeler etkili olabilir sence?
Ben de çok üzülüyorum gerçekten. Pes etmiyor o kadar güçlü ki. Kafesinin kapısını hiç kapatmıyorum yukarı tırmanıp dakikalarca kanat çırpıyor. Nifuramycin kullandığım için kafesteki kumu, kalamar kemiğini falan çıkardım. Tüketmiyordu gerçi ama her ihtimale karşı onları da aldım emilimi azaltmasınlar diye. Ama yok hiçbir değişim olmadı.

Oyla 0
Benim bildiğim neredeyse her gruptan antibiyotik kullanmış :( belki bir tur daha amoksisilin kullanılabilir bi tek ciddi faydayı bu sağlamış

Bazı kaynaklarda nadiren mantarın da sinir sistemini etkileyebildiğini okumuştum, acaba bakteriye eşlik eden böyle bir durum olabilir mi diye de düşünüyorum.

benzer kafa hareketlerinin görülebildiği newcastle hastalığı var ama o da virüs olduğu için antibiyotik işe yaramıyor, zaten virüs olsa simdiye ya iyileşir ya ölürdü

Son düzenleme:
Oyla 0
Benim bildiğim neredeyse her gruptan antibiyotik kullanmış :( belki bir tur daha amoksisilin kullanılabilir bi tek ciddi faydayı bu sağlamış

Bazı kaynaklarda nadiren mantarın da sinir sistemini etkileyebildiğini okumuştum, acaba bakteriye eşlik eden böyle bir durum olabilir mi diye de düşünüyorum.

benzer kafa hareketlerinin görülebildiği newcastle hastalığı var ama o da virüs olduğu için antibiyotik işe yaramıyor, zaten virüs olsa simdiye ya iyileşir ya ölürdü
Nifuramycin dozunu artırıp 10 gün devam etsem bir etki gösterir mi acaba? 7 gün oldu bugün.
Sonrasında ara verip tekrar amoksisilin başlasam nasıl olur

Oyla 0
Mantarın sinir sistemini etkilediğini hiç görmedim ancak uzun süreli antibiyotik kullanımından dolayı kuşta mantar türemiş sanırım. Hem dışkıda belirtiler var, hemde yem yiyip kilo alamamasınıda buna yordum. Bu kadar antibiyotikten sonra zaten mantar çıkması kadar doğal bir durum yok. Antibiyotikten önce mantar ilacı kullansak daha iyi olucak. Hem bu ilaç antibiyotikler gibi kuşu yormaz biraz dinlenmiş olur..

Nifuramisini ise ben tekrar kullanma taraftarı değilim. Şöyle düşünüyorum bu ilacın içinde yanlış hatırlamıyorsam 5-6 etken madde vardı. Bu tarz fazla etken maddeli ilaçların mgları genelde düşük oluyor her bir etken için. Vede çok verim alamıyoruz bu tarz mixlerden. Böyle 5-6 etkenli ilaçalr yerine, birbirini destekleyen çift etkenli ilaçların daha etkili olduğunu düşünüyorum..

Belki amoksisilin+kolistin ilacını dozunu arttırıp tekrar kullanabiliriz. Yada dediğim gibi başka etken maddeleride biraz araştıralım. İşimize yarayacak bir kombinasyon bulabilirsek iyi olur..

@Citirvepitir siz öncelikle nifuramysini kesin. Etkisi olsaydı şimdiye kadar azda olsa olurdu. Ve bir iki gün dinlendirelim ardından fungostatin yada mikostatin gibi bir mantar ilacı kullanalım. Daha sonra bir iki gün daha dinlendirelim. Mantar küründen sonra fazla vakit kaybetmeden yeni ve güçlü bir antibiyotik uygulayalım. Dozunuda bir tık arttırarak tabi..

@neanderthalensis uyarmı bu şekilde? Başka bir düşüncen varmı?

Oyla 0
Mantarın sinir sistemini etkilediğini hiç görmedim ancak uzun süreli antibiyotik kullanımından dolayı kuşta mantar türemiş sanırım. Hem dışkıda belirtiler var, hemde yem yiyip kilo alamamasınıda buna yordum. Bu kadar antibiyotikten sonra zaten mantar çıkması kadar doğal bir durum yok. Antibiyotikten önce mantar ilacı kullansak daha iyi olucak. Hem bu ilaç antibiyotikler gibi kuşu yormaz biraz dinlenmiş olur..

Nifuramisini ise ben tekrar kullanma taraftarı değilim. Şöyle düşünüyorum bu ilacın içinde yanlış hatırlamıyorsam 5-6 etken madde vardı. Bu tarz fazla etken maddeli ilaçların mgları genelde düşük oluyor her bir etken için. Vede çok verim alamıyoruz bu tarz mixlerden. Böyle 5-6 etkenli ilaçalr yerine, birbirini destekleyen çift etkenli ilaçların daha etkili olduğunu düşünüyorum..

Belki amoksisilin+kolistin ilacını dozunu arttırıp tekrar kullanabiliriz. Yada dediğim gibi başka etken maddeleride biraz araştıralım. İşimize yarayacak bir kombinasyon bulabilirsek iyi olur..

@Citirvepitir siz öncelikle nifuramysini kesin. Etkisi olsaydı şimdiye kadar azda olsa olurdu. Ve bir iki gün dinlendirelim ardından fungostatin yada mikostatin gibi bir mantar ilacı kullanalım. Daha sonra bir iki gün daha dinlendirelim. Mantar küründen sonra fazla vakit kaybetmeden yeni ve güçlü bir antibiyotik uygulayalım. Dozunuda bir tık arttırarak tabi..

@neanderthalensis uyarmı bu şekilde? Başka bir düşüncen varmı?
O zaman bugün Nifuramycin vermeyi keseyim. Mantar ilacı başlayayım en kısa sürede. Sanırım eczaneden temin edeceğim bu ilaçlardan birini değil mi?

Edit; ilacı temin ettim nasıl kullanmam gerekiyor?

Son düzenleme:
Oyla 0
O zaman bugün Nifuramycin vermeyi keseyim. Mantar ilacı başlayayım en kısa sürede. Sanırım eczaneden temin edeceğim bu ilaçlardan birini değil mi?

Edit; ilacı temin ettim nasıl kullanmam gerekiyor?

Tam dolu suluğa 7-8 damla damlatıp kullanıcaksınız. İlaçlı suyu günde bir kaç sefer tazelerseniz iyi olur. Duruma göre 5-7 gün arası uygulanır.. 5. günün akşamı güncel dışkı resimleri ve kuşun genel durumunu yazarsınız durum değerlendirmesi yaparız. Bunun dışında müsait bir zamanda yeni antibiyotik araştırmaya çalışıcam. Daha önce bu hastalıkta etkili olmuş bütün ilaçalrı tekrar bir gözden geçiricem. İnşaallah şifa bulucak..

Oyla 0
Tam dolu suluğa 7-8 damla damlatıp kullanıcaksınız. İlaçlı suyu günde bir kaç sefer tazelerseniz iyi olur. Duruma göre 5-7 gün arası uygulanır.. 5. günün akşamı güncel dışkı resimleri ve kuşun genel durumunu yazarsınız durum değerlendirmesi yaparız. Bunun dışında müsait bir zamanda yeni antibiyotik araştırmaya çalışıcam. Daha önce bu hastalıkta etkili olmuş bütün ilaçalrı tekrar bir gözden geçiricem. İnşaallah şifa bulucak..
Tamamdır çok teşekkür ederim. İlaç süspansiyon olduğu için oral yolla veririm diye düşünmüştüm. Sabah başlayacağım hemen. Umarım kilo almaya başlar. Kilo alabilirse antibiyotikler işe yarayacak inşallah. En başta dediğim gibi o pes edene kadar ben etmeyeceğim

Oyla 0
Tamamdır çok teşekkür ederim. İlaç süspansiyon olduğu için oral yolla veririm diye düşünmüştüm. Sabah başlayacağım hemen. Umarım kilo almaya başlar. Kilo alabilirse antibiyotikler işe yarayacak inşallah. En başta dediğim gibi o pes edene kadar ben etmeyeceğim

Evet mikostatini direk ağzınada damlatabilirsiniz. Sabah bir damla akşam bir damla şeklinde kullanılabilir.. hızlı bir şekilde kilo alması için aslında yemine biraz pelet yem karıştırabilirsin. Besin değeri yüksek olduğu için direk kilo aldırıyor.. %50 pelet %50 normal yem şeklinde kullanabilirsin. Ama kilo almaya başlayınca pelet oranını %10'a kadar düşür yoksa 60 gramı bile geçebilir :) Pelet yem olarak forumdakiler genelde versele laganın pelet yemini kullanıyorlar. Onu deneyebilirisn...

Bizde sonuna kadar yardımcı olucaz inşaallah merak etme. Zaten kuşu bu halde kaderine terkedemeyiz günah.. Ben bu kuş için gece baya bir araştırma yaptım. Gerçi pek kayda değer birşey çıkmadı ama araştırmaya devam ediyorum. Elimizden geleni yapıcaz..

Oyla 0
Evet mikostatini direk ağzınada damlatabilirsiniz. Sabah bir damla akşam bir damla şeklinde kullanılabilir.. hızlı bir şekilde kilo alması için aslında yemine biraz pelet yem karıştırabilirsin. Besin değeri yüksek olduğu için direk kilo aldırıyor.. %50 pelet %50 normal yem şeklinde kullanabilirsin. Ama kilo almaya başlayınca pelet oranını %10'a kadar düşür yoksa 60 gramı bile geçebilir :) Pelet yem olarak forumdakiler genelde versele laganın pelet yemini kullanıyorlar. Onu deneyebilirisn...

Bizde sonuna kadar yardımcı olucaz inşaallah merak etme. Zaten kuşu bu halde kaderine terkedemeyiz günah.. Ben bu kuş için gece baya bir araştırma yaptım. Gerçi pek kayda değer birşey çıkmadı ama araştırmaya devam ediyorum. Elimizden geleni yapıcaz..
Gerçekten çok teşekkürler. Ben de çok baktım ama verebilecek bir ilaç kalmadı gibime geliyor. Parastop mu denesem acaba dedim. 4 ay oldu neredeyse direniyor küçücük canıyla. Çevredemdekiler artık pes et işkence çekiyor hayvan diyorlar ama göz göre göre ölüme mi terk edelim? Bugün suya katarak verdim yarın oral şekilde vereyim o zaman, daha etkili oluyor o şekilde, alıştı artık ?
Pelet yem sipariş verecektim şimdi ama daha önce hiç satın almadım hangisini alacağım bilemedim, link ekleme şansınız varsa çok sevinirim. 40 gramı görüp iyileşsek keşke ?

Oyla 0
çok geçmiş olsun. benzer süreçlerden ben de geçtim. %100 iyileşme alamasamda çok yol katettik. benim kuşumda çok zayıftı. sevdiği tohumları görünce iştahı açılıyordu. o yüzden direkt yemin üstüne sevdiği tohumları serpiştirerek kilo almasını sağladım(sağlık tohumu karışımını ve aspuru çok seviyor).

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210812-005657_Gallery.jpg
    Screenshot_20210812-005657_Gallery.jpg
    1,011.4 KB · Görüntüleme: 28
Oyla 0
Gerçekten çok teşekkürler. Ben de çok baktım ama verebilecek bir ilaç kalmadı gibime geliyor. Parastop mu denesem acaba dedim. 4 ay oldu neredeyse direniyor küçücük canıyla. Çevredemdekiler artık pes et işkence çekiyor hayvan diyorlar ama göz göre göre ölüme mi terk edelim? Bugün suya katarak verdim yarın oral şekilde vereyim o zaman, daha etkili oluyor o şekilde, alıştı artık ?
Pelet yem sipariş verecektim şimdi ama daha önce hiç satın almadım hangisini alacağım bilemedim, link ekleme şansınız varsa çok sevinirim. 40 gramı görüp iyileşsek keşke ?

Önce şu mantar sorununu çözelim hayırlısıyla ardından bir ilaca karar veririz birlikte...

Oyla 0
Linkleri özel mesaj yoluyla ilettim size. ?
Teşekkür ederim ??

çok geçmiş olsun. benzer süreçlerden ben de geçtim. %100 iyileşme alamasamda çok yol katettik. benim kuşumda çok zayıftı. sevdiği tohumları görünce iştahı açılıyordu. o yüzden direkt yemin üstüne sevdiği tohumları serpiştirerek kilo almasını sağladım(sağlık tohumu karışımını ve aspuru çok seviyor).
çok geçmiş olsun ? umarım bizim kızda düzelir artık.

Önce şu mantar sorununu çözelim hayırlısıyla ardından bir ilaca karar veririz birlikte...
İnşallah ??

Son düzenleme:
Oyla 0
Bugün mikostatin kullanımının 6. günü. Bir damla sabah bir damla akşam olmak üzere oral olarak veriyorum. 3 damla da suyuna damlatıyorum. Çünkü hanımefendi içtikten sonra bazen çırpınıp etrafa saçıyor tüm ilacı :)
Güncel dışkı ekliyorum. Dün akşam değiştim kafes altını

@Malkoçoğlu

Ekli dosyalar

• D0B022B4-9828-4C69-828F-24BD96843E94.jpeg
    D0B022B4-9828-4C69-828F-24BD96843E94.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Oyla 0
Bugün mikostatin kullanımının 6. günü. Bir damla sabah bir damla akşam olmak üzere oral olarak veriyorum. 3 damla da suyuna damlatıyorum. Çünkü hanımefendi içtikten sonra bazen çırpınıp etrafa saçıyor tüm ilacı :)
Güncel dışkı ekliyorum. Dün akşam değiştim kafes altını

@Malkoçoğlu

Önceki dışkılarına göre daha iyi görünüyor ama hala sorunlu. Antibiyotik kullanımından sonra bir tur daha mikostatin uygulamakta fayda var..

Ben bu kuş için amoksisilin + klavulanik asit düşünüyorum. Çünkü daha önce etkili olan amoksisilin + kolistin kombinasyonun da, kolistinin değilde amoksisilinin işe yaradığını düşünüyorum. Ve amoksisilinin etkisini arttırmak için klavulanik asit ile birlikte kullanımı daha faydalı olucağı kanaatindeyim..

Zaten araştırmalarımda gördümki bu hastalıkta etkili olan pek bir ilaç seçeneği yok...

-amoksisilin + klavulanik asit,
-gentamisin,
-trimetofrim + sülfadiyazin,
-trimetofrim + sülfadiyazin + furaltadon + ronidazol,
-furaltadon + kloramfenikol,

Gibi ilaçlar işe yaramış daha önce... Amoksisilin + klavulanik asit kombinasyonunun sinerjik etkisini arttırmak için gentamisin ilaveside yapılabilir. Ancak kuşa ağır gelme ihtimalide var..

@neanderthalensis ne diyosun sen olsan ne kullanırdın bu kuşa?

Oyla 0
@Malkoçoğlu hocaya %100 katılıyorum

hoca özet yazmış ama kısaca detay şu sekilde;

biz kolistin'i bağirsaktaki olası patojenleri yok etmek ve ölümcül olabilen septisemiyi engellemek için kullandık ( kolistin sistemik değildir, sadece sindirim kanalında etkili)

klavulanik asit , bakterilerin amoksisilin'e direnç geliştirmesini önleyen yardimcı madde , tabiri caizse amoksisilin'i turboya bağlıyor, etkisini artırıyor. sizin kusa asıl fayda sağlayan amoksisilin olduğu için bunun etkisini artırmak gerekir bence de

Oyla 0
@Malkoçoğlu @neanderthalensis Çok teşekkür ederim. O zaman mantar tedavisini 10 güne tamamladıktan sonra dediğiniz kombinasyonda bir ilaç temin edeyim başlayayım. Umarım buradaki veterinerlerde bulabilirim ?? eczanelerde bulabileceğim bayağı seçenek var, tabi antibiyotik olduğu için reçete lazım. Etkili olan bir ilaç var mıdır acaba, veteriner hekimlerde bulamazsam bu yolu deneyeyim.

Edit; veterinerlerde bulabileceğim tek ilaç bu sanırım.

Ekli dosyalar

• 858ABB70-6075-4481-9072-E55E0A6DBC87.jpeg
    858ABB70-6075-4481-9072-E55E0A6DBC87.jpeg
    180.2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Oyla 0
Ben de yeni aldım ko-amoksiklav etken maddeli ilaç, hocalar yerine ben cevap vereyim. Augmentin BID alabilirsiniz. Size tavsiye; veteriner veya eczaneye ilaç isminden ziyade etken madde söyleyin. İlaç ismi verince yok diyor bazıları etken maddeyi söylüyorsunuz çıkarıveriyor ilaç alttan :) Veteriner veteriner arayıp dolaşmaktansa öncelikle büyük hayvan hastanesi diye geçen yerlere ve direk kanatlı ile ilgilenen veterinerlere danışın. Eleye eleye gidersiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Malkoçoğlu @neanderthalensis Çok teşekkür ederim. O zaman mantar tedavisini 10 güne tamamladıktan sonra dediğiniz kombinasyonda bir ilaç temin edeyim başlayayım. Umarım buradaki veterinerlerde bulabilirim ?? eczanelerde bulabileceğim bayağı seçenek var, tabi antibiyotik olduğu için reçete lazım. Etkili olan bir ilaç var mıdır acaba, veteriner hekimlerde bulamazsam bu yolu deneyeyim.

Edit; veterinerlerde bulabileceğim tek ilaç bu sanırım.

Bu tarz enjeksiyonluk ilaçları ben tavsiye etmiyorum kuşlara dokunabiliyor. Oral yolla uygulanan şurup yada tablet olan bir ilaç bulmaya çalışın. Veterinerlere amoksisilin + klavulanik asit etken maddeli ilaç diye sorun.. Etken maddesini sorun yani direk ilaç ismi vermenize gerek yok. Eğer ellerinde yoksa size eczaneden alabileceğiniz augmentin ilacını yazmalarını rica edin. Veterinerlerde eczane ilaçlarını yazabiliyor yani.. Yada sağlık ocağında aile heliminizden de rica edebilirsiniz yazmasını. Yada tanıdık bir eczane varsa reçetesiz veriyorlar çoğu zaman..

Özetle oral süspansiyon yada tablet formunda veteriner ilacı bulabilirseniz alın. Yada direk eczaneden augmentin tablet alın mg'ı farketmez..

Mantar ilacınıda 7 güne tamamlayıp bırakın. 2-3 günde kuşu ilaçsız dinlendirelim. Ardından augmentine başlıyalım ok.

Oyla 0
Bu tarz enjeksiyonluk ilaçları ben tavsiye etmiyorum kuşlara dokunabiliyor. Oral yolla uygulanan şurup yada tablet olan bir ilaç bulmaya çalışın. Veterinerlere amoksisilin + klavulanik asit etken maddeli ilaç diye sorun.. Etken maddesini sorun yani direk ilaç ismi vermenize gerek yok. Eğer ellerinde yoksa size eczaneden alabileceğiniz augmentin ilacını yazmalarını rica edin. Veterinerlerde eczane ilaçlarını yazabiliyor yani.. Yada sağlık ocağında aile heliminizden de rica edebilirsiniz yazmasını. Yada tanıdık bir eczane varsa reçetesiz veriyorlar çoğu zaman..

Özetle oral süspansiyon yada tablet formunda veteriner ilacı bulabilirseniz alın. Yada direk eczaneden augmentin tablet alın mg'ı farketmez..

Mantar ilacınıda 7 güne tamamlayıp bırakın. 2-3 günde kuşu ilaçsız dinlendirelim. Ardından augmentine başlıyalım ok.
Augmentin tableti nasıl vereceğim? Ezip suya ne kadar katmam gerekiyor? Temin etmem daha kolay olur. Daha önce verdiğim climoxda enjeksiyonluk ilaçtı etki etmişti belki bu da eder dedim. Şurup etki ederse şurupta temin edebilirim.
Ben de yeni aldım ko-amoksiklav etken maddeli ilaç, hocalar yerine ben cevap vereyim. Augmentin BID alabilirsiniz. Size tavsiye; veteriner veya eczaneye ilaç isminden ziyade etken madde söyleyin. İlaç ismi verince yok diyor bazıları etken maddeyi söylüyorsunuz çıkarıveriyor ilaç alttan :) Veteriner veteriner arayıp dolaşmaktansa öncelikle büyük hayvan hastanesi diye geçen yerlere ve direk kanatlı ile ilgilenen veterinerlere danışın. Eleye eleye gidersiniz.
Maalesef Erzurum’da yaşıyorum ve kanatlılardan anlayan bir veteriner bulmam imkansız gibi. Daha önce götürdüğüm üç veterinerden biri enrocure verdi diğeri selenyum verip gönderdi. En son gittiğime tedavi sürecini anlattım boşuna yorulmuşsun aspirin verseydin yeterdi dedi ?

Edit; amoklavin temin edebildim.

Ekli dosyalar

• 8BD6298E-733E-4B65-903A-A237C33AD6C8.jpeg
    8BD6298E-733E-4B65-903A-A237C33AD6C8.jpeg
    18 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyla 0