Sultan Papağanları Sultan Papağanı Davranışlarının Yorumlaması

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Benim sultan papağanı mın göğüs kafesine Elim deydiğinde direk çok net bir şekilde hissediliyor kafesin duvarına çıktığında göğüs kafesinin alt kısmı net bir şekilde görünüyor tüylerinin arasından tüneğinde otururken kendini kabartıyor genelde kabarık duruyor yeni birşey değil herzaman yapıyordu ilk defa kahverengi dışkı yaptı ve birkaç gündür dalgın
veterinere danışmanızı öneririm

sude yurt

iyikus.com Üyesi
kuşumu dün aldım sürekli bir kanadını açıyor. Hiçbir yerde bunun hakkında bir yazı veya video bulamadım yardımcı olur musunuz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kuşumu dün aldım sürekli bir kanadını açıyor. Hiçbir yerde bunun hakkında bir yazı veya video bulamadım yardımcı olur musunuz?
Nasıl bir kanat açmadır. Hafif yarım, şahin gibi mi? yoksa tam açma durumumu?
Sıcaktan bunalma durumları, sinirlenme/rahatsız olma durumları, bazen de eşleşmek istediğinin belirtisi olarak açarlar.

Fuzuli

iyikus.com Üyesi
Ya bizim çiko ne zaman yanına gitsem, ayaklarini geriyor kanatlariyla beraber ve snra ustte yazilan kalp sekline getiriyor kanatlarini. Bunu bir müddet yalniz kalip yanina gittiigim zaman yapiyor. Hatta bende spor yapiyor diyorum :ROFLMAO: Sizce bu nedendir? Bana sevgi gosterisi mi yapiyor yoksa sadece basit bir gerilme hareketi mi? Ona gore cekirdek verecegim :D:D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hareket haline geçeceğini düşündüğünden geriyor kendini. Çok normal bir durum.

Kbly61

Yeni Üye
Merhabalar
Aranıza Wf sultan ile katıldım öncelikle yapılan yorumları okudum bilgiler için teşekkürler ellerinize sağlık.
Ev üretimi erkek olarak aldığım wf sultanim çok cana yakın satıcının söylediğine göre 55 gülük falanmış 3. Gün ele alıştı 4 . 5. Gün kafes dışarısına çıkardım elimdeyken kendini sevdiriyor ısırması yok birkaç uçuş denemesi oldu perdeye konuyor ve çığlık atıyor bu gün 6.gün kafes üzerindeki T tünekteyken yanda bulunan koltuğa konmak istedi sanırım yeni yeni uçmayı öğreniyor beceremedi perdeye gitti sonra koltuğa indi. Kafasını okşarken ince ince ses çıkarıyor hoşuna gidiyor diye düşünüyorum ondan böyle yapıyor olmalı.
Erkek diye aldım ama 1 haftadır 10 kere falan ses çıkardı tek ses şeklinde 5 6 aylık olana kadar sabretmek gerekirmi erkek olanlar ilk andan itibaren çeşitli ses mi cikariyor bilmiyorum değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalarr, Erkek sultan papağanım kanatlarını hafif açarak sağ sol yapıyor ve belli bir tonda ötüyor sürekli, dans ediyor gibi daha çok, bu davranışın sebebi eş istemesi midir bilgisi olan var mı?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhabalar
Aranıza Wf sultan ile katıldım öncelikle yapılan yorumları okudum bilgiler için teşekkürler ellerinize sağlık.
Ev üretimi erkek olarak aldığım wf sultanim çok cana yakın satıcının söylediğine göre 55 gülük falanmış 3. Gün ele alıştı 4 . 5. Gün kafes dışarısına çıkardım elimdeyken kendini sevdiriyor ısırması yok birkaç uçuş denemesi oldu perdeye konuyor ve çığlık atıyor bu gün 6.gün kafes üzerindeki T tünekteyken yanda bulunan koltuğa konmak istedi sanırım yeni yeni uçmayı öğreniyor beceremedi perdeye gitti sonra koltuğa indi. Kafasını okşarken ince ince ses çıkarıyor hoşuna gidiyor diye düşünüyorum ondan böyle yapıyor olmalı.
Erkek diye aldım ama 1 haftadır 10 kere falan ses çıkardı tek ses şeklinde 5 6 aylık olana kadar sabretmek gerekirmi erkek olanlar ilk andan itibaren çeşitli ses mi cikariyor bilmiyorum değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla..Ekli dosyayı görüntüle 10449Ekli dosyayı görüntüle 10448
Biraz daha büyük kuşunuz. Ses konusuna gelecek olursak tam anlamak zor bu aşamada. 6. ayından sonra ötüşleri daha sağlıklı şekilde oturuyor.

Merhabalarr, Erkek sultan papağanım kanatlarını hafif açarak sağ sol yapıyor ve belli bir tonda ötüyor sürekli, dans ediyor gibi daha çok, bu davranışın sebebi eş istemesi midir bilgisi olan var mı?
Evet kur dansı bahsettiğiniz durum

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Biraz önce kafesden yumurtasını aldım 5 6 saat önce vermiştim sabaha kadar bozulur diyerek yanlız videodaki gibi ses çıkarmaya başladı kafesde herşeyi var açmı ilgi mi istiyor bilemedim yardımcı olursanız sevinirim
<a href="İndir VID 20201221 003405 mp4" target=_blank>VID_20201221_003405.mp4 - 91.7 MB</a>

Rica etsem videolarınızı bu adrese yükleyip linki paylaşır mısınız

Kbly61

Yeni Üye
Kuşu aldığım üreticiye videosunu attım anne babadan yem istedginde yaparmış kafasını indirip kaldiyordu ince bir ses çıkarıyordu becerip videoyu yükleyemedim kusura bakmayın bu akşam iş çıkışı kuş ile birlikte aldığım kişiye gittim oradaki kuşların kafesine koydu bizimki direk aspur u buldu yemeye başladı yeni yeme düştüğünden yumurta ve aspur yiyormuş bendede aspur yoktu gerekli tüm malzemeleri hatta kafesini değiştirip rahat etsin diye üretim kafesi aldım şuan çok mutlu bol bol aspur yiyor

Mzafa

Forum Sakini
Selamlar Denizlide yaşıyorum ve son 1 haftadır malum Denizlide depremler oluyor, bu süreçte kuşum deprem öncesi zaten depremin geleceğini belli etti, şahit oldum, fakat bundan mıdır bilmem aşırı ürkek normalde üstümüze gelir oynardı ama şu an inanılmaz korkuyor herşeyden, deprem bu kadar etkilemiş midir sizce?

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Öncelikle geçmiş olsun:( Umarım birdaha yaşanmaz..

Kuşlar rutin durumların dışında herhangi bir durumla karşılaştıklarında stres olabiliyorlar. Ve bu stres beraberinde birçok sıkıntı getirebiliyor.

Muhtemeldir depremden kaynaklı olması. Ayrıca ev halkının deprem anında panik yaşaması da etkileyebilir... Sebebi ne olursa olsun, stresini azaltmak adına en sevdiği yiyecek ve etkinlik durumları sunabilirsiniz ona...

Mzafa

Forum Sakini
Erkek sultan papağanım durduğu yerde arka kuyruğunu ve poposunu sürekli sallıyor, ağzını sürekli açıp açıp kapatıyor. Eş isteme durumu olarak düşünüyorum ama doğru mudur.
Videoyu ekledim.

Ahmet s.

Yeni Üye
merhaba,
sultanımın dışarı çıkması için kafesini açtığımda gagasıyla kafesinin kapısını kapatıyor sebebi nedir?

Enes153

Forum Sakini
Erkek sultan papağanı eşine karşı bazen çok iyi beraber yuvalığa giriyor kurlar yapıyor çok iyi anlaşıyorlar ama ara sıra onu sürekli tünekten itiyor vuruyor.Bu didişmeler normal mi.Özellikle yiyecek oldu mu mesela dal darı yı ikiside çok seviyor takıyorum.Hemen erkek gidip yiyor dişi yi yaklaştırmıyor.Ben yine 2 tane takıyorum ama inatla dişi onun yediğinden yemek istiyor o da izin vermiyor

Son düzenleme:

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar dişi kuşun bu şekilde durması kuruma hastalığıyla alakalı olabilir mi?
Ya da yumurta falan mı var ?

Bu arada çok şükür ayağı iyi artık, üstüne bile basıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri: