Tekrarlayan Sulu Dışkılama

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
(Hasta olan kuştan fotoğraf) Gentamisin tedavimizi 5 gün uygulayıp 1.5 gün ara verip Amphotericin tedavisine geçtik.Bu süreçte çok yardımcı olduğunuz için gelişmelerden de haberdar etmek istedim.Hastalık ağır seyrederken 37 gr a kadar düşmüştü kuşum.Aynı saatte ölçüm yaptım bir buçuk ay oldu.46 gr a ulaşmış.Yine su var fakat eskisi gibi değil.Kilo kaybı yok.Solunum sesleri de kesildi.Gagadan yem atma sorunu da şimdilik yok. @neanderthalensis @Doğanay Y.

ileriki süreçte "bi ihtimal" 5 gün daha gentamisin kullanmanız gerekebilir, ilacı atmayın buzdolabında ya da serin bir yerde saklayınız

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
ileriki süreçte "bi ihtimal" 5 gün daha gentamisin kullanmanız gerekebilir, ilacı atmayın buzdolabında ya da serin bir yerde saklayınız
amphotericin b suda çökme yapıyor iyi temizliyorum fakat geçen kenarda birikme yaptığını hemen küf ürettiğini gördüm.Oysa ki düzenli temizliyorum oval suluklar ve yuvarlak olanlarda daha rahat kullanımı.Papağanımın dışkısı henüz düzelmedi.Kilo vereni elle besliyorum.Galiba gentamisini onlarda da kullanmam gerekecek ekstra.Papağanda aspergillus ve koliform çıktı.Muhabbet kuşunda rhizopus+stafilokok+koliform bakteri çıkmıştı.96 gr dan 89 grama düştü (erkek papağan)papağanım.Elle besliyorum sizce kilosu endişelenmem düzeyde mi.Dişi olan papağan da 110 gr onca hareket ediyor o da kilo alıyor.Evde uçup duruyor.Erkek olanın yeme de ilgisi azalınca elle beslemeye başladım.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
amphotericin b suda çökme yapıyor iyi temizliyorum fakat geçen kenarda birikme yaptığını hemen küf ürettiğini gördüm.Oysa ki düzenli temizliyorum oval suluklar ve yuvarlak olanlarda daha rahat kullanımı.Papağanımın dışkısı henüz düzelmedi.Kilo vereni elle besliyorum.Galiba gentamisini onlarda da kullanmam gerekecek ekstra.Papağanda aspergillus ve koliform çıktı.Muhabbet kuşunda rhizopus+stafilokok+koliform bakteri çıkmıştı.96 gr dan 89 grama düştü (erkek papağan)papağanım.Elle besliyorum sizce kilosu endişelenmem düzeyde mi.Dişi olan papağan da 110 gr onca hareket ediyor o da kilo alıyor.Evde uçup duruyor.Erkek olanın yeme de ilgisi azalınca elle beslemeye başladım.

siz bakteri ( stafilokok ya da koliform farketmez) çikan tüm kuşlara gentamisin kullanmıyormusunuz?

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
siz bakteri ( stafilokok ya da koliform farketmez) çikan tüm kuşlara gentamisin kullanmıyormusunuz?
kullandık ama 5 gün kullandık.(0.1 ml muhabbet kusuna+1 ml izotonik oranında ağza 3 damla şeklinde)İleriki dönemde tekrar gerekecek galiba diye dedim :) 5 gün kullandık 1.5 gün ara verdik Ampho B ye başladık.Şuan mantar ilacındalar.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Aslında bir miktar pahalı grup ürünleri çoğu birbirine yakın içeriğe sahip. Ne eksik ne de fazlaları var. Bu nedenle şu fiyat yüksekliğinde bunu alın diyemeyeceğim ancak popüler ürünlerden quiko, röhnfried, med tollyamin, nekton, versele laga gibi markalara öncelik verilebilir. İyi bir b kompleks alınırsa multi vitamin için düşük bir ürün tercih edilebilir. Örneğin Pharmax aminosol b kompleks için en uygun fiyatlı tercihken, multivit içinse miktar olarak bölündüğünde gervit-w iyi bir tercih olabilir.
Çok teşekkür ederim hocam siparişimi oluşturacağım.Yalnız papağanım yem yememeye başladı ne yapsam yemiyor elle besliyordum ona rağmen kilo kaybetmiş A21 mamadan tekrar sipariş edeceğim.Ne yapmamı önerirsiniz.Stres kaynaklı mı hastalığı mı ilerledi bilmiyorum 5 yaşını geçkin erkek sultan papağanı.89 90 gr dı yem yediğini göremiyorum 85 tarttım bugün. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ağırlığı kabul edilebilir miktarda bence şuan. Ancak beslenme sorunları ara ara oluryorsa mutlaka elle besleme ürünü bulundurmanızda yarar var.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
evet maalesef. ancak korkmaniza gerek yok
Stafilokok tedavisine tekrar başladık.0.1 ml +1 ml izotonik ile karıştırılarak ağızdan 3 damla şeklinde.Hekim süre söylemedi.İlk sefer 5 gün uyguladık forumdaki yazıları da okudum sizin yazılarınızı da kaç gün sürdüreceğim konusunda kafam karıştı 10 gün daha ekleyeyim mi.Gerçekten inatçı galiba şuan mantarları ne seviyede kestiremiyorum fakat dışkıda yem görmüştüm o da stafilolok kaynaklı muhtemelen.İlaç prospektüsünü paylaşıyorum.Galiba böbreklere ağır bir ilaç imiş o yüzden dozu çok önemli denmişti.Keyifleri yerinde kiloları 1 haftadır sabit 46 gr kadar.image.jpgimage.jpg

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Ağırlığı kabul edilebilir miktarda bence şuan. Ancak beslenme sorunları ara ara oluryorsa mutlaka elle besleme ürünü bulundurmanızda yarar var.
Doğanay hocam yem tavsiyeniz var mı bize şuan için galiba Gardenmixi pek sevmediler iştahlı değil zorunluktan yiyor gibiler.Dışkı değişimleri mevcut yem değiştirmek çok istemiyorum karıştırarak verebilirim daha kaliteli bir yemi.Ben elekten geçirdim.Gardenmixe devam mi edeyim yoksa.Günlük almaları gereken gramaja göre verdim.Stafilokok be mantar sebebiyle üfleyip temizlemedim.Her defasında kaplarını yıkayıp yenisini koydum bu yüzden bitmek üzere yem.Papağan da bize tepki vermeye başladı İç parazit ve elektrolit çok düzeltti durumunu.Cem Memur hoca da augumentin 400 lük 3 damla sabah akşam verin dedi.O da dışkıdaki lekelenmeyi azalttı,Dışkıda yem mevcuttu onlar gitti.4 gün kadar daha augumentin kullanacakmişiz.Çok teşekkür ederim bu arada yardımınız için yem yemeye kursağını doldurmaya başladı.

Oyla 0

Hobici

Forum Sakini
Doğanay hocam yem tavsiyeniz var mı bize şuan için galiba Gardenmixi pek sevmediler iştahlı değil zorunluktan yiyor gibiler.Dışkı değişimleri mevcut yem değiştirmek çok istemiyorum karıştırarak verebilirim daha kaliteli bir yemi.Ben elekten geçirdim.Gardenmixe devam mi edeyim yoksa.Günlük almaları gereken gramaja göre verdim.Stafilokok be mantar sebebiyle üfleyip temizlemedim.Her defasında kaplarını yıkayıp yenisini koydum bu yüzden bitmek üzere yem.Papağan da bize tepki vermeye başladı İç parazit ve elektrolit çok düzeltti durumunu.Cem Memur hoca da augumentin 400 lük 3 damla sabah akşam verin dedi.O da dışkıdaki lekelenmeyi azalttı,Dışkıda yem mevcuttu onlar gitti.4 gün kadar daha augumentin kullanacakmişiz.Çok teşekkür ederim bu arada yardımınız için yem yemeye kursağını doldurmaya başladı.
Hocam acizane garden mix kullanmaya devam edin. Bir müddet sonra az ama daha sıklıkla yem yediklerini gözlemleyebilirsiniz.
...

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Stafilokok tedavisine tekrar başladık.0.1 ml +1 ml izotonik ile karıştırılarak ağızdan 3 damla şeklinde.Hekim süre söylemedi.İlk sefer 5 gün uyguladık forumdaki yazıları da okudum sizin yazılarınızı da kaç gün sürdüreceğim konusunda kafam karıştı 10 gün daha ekleyeyim mi.Gerçekten inatçı galiba şuan mantarları ne seviyede kestiremiyorum fakat dışkıda yem görmüştüm o da stafilolok kaynaklı muhtemelen.İlaç prospektüsünü paylaşıyorum.Galiba böbreklere ağır bir ilaç imiş o yüzden dozu çok önemli denmişti.Keyifleri yerinde kiloları 1 haftadır sabit 46 gr kadar.Ekli dosyayı görüntüle 21917Ekli dosyayı görüntüle 21918

romgetal'i amfoterisin-b ile birlikte mi uyguluyorsunuz?

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Hocam acizane garden mix kullanmaya devam edin. Bir müddet sonra az ama daha sıklıkla yem yediklerini gözlemleyebilirsiniz.
...
@Misafir25 Galiba mantar varken çok yem yemelerine alıştım şuan normal yemeleri bana iştahsizlık gibi geliyor haklısınız ben devam edeyim.Yeni yeme alışırken dışkı iyice bozulmasın ek takviye ekleyebileceğim aspur ve ak darı var elimde

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Biz 5 gün romgetal uyguladık 1.5 gün ara verdik.1 gün probiyotik kullandılar.Amphotericin B ye gectik 12 gün kullandık.Sonra yine 2 gün ara verip Romgetala geçmeyi düşündük çünkü stafilokok tek kürle galiba azalmıyormuş.Hekimler de öyle diyor.Siz de onlar demeden önce yazmışsınız foruma galiba birkaç kür yapmak gerekiyormuş.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, versele laga jo mannes paketi, king, natural şuan alınabilecek iyi yemlerden. Bu sürede yem değişimi uygun olmaz ancak eklemelerle geçiş yapılabilir. Umarım tez zamanda iyileşir.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Biz 5 gün romgetal uyguladık 1.5 gün ara verdik.1 gün probiyotik kullandılar.Amphotericin B ye gectik 12 gün kullandık.Sonra yine 2 gün ara verip Romgetala geçmeyi düşündük çünkü stafilokok tek kürle galiba azalmıyormuş.Hekimler de öyle diyor.Siz de onlar demeden önce yazmışsınız foruma galiba birkaç kür yapmak gerekiyormuş.

ilaçların arasını çok kısa tutmuşsunuz. kuşun genel durumu iyiyse 5'er gün ara vermek daha iyi olurdu. bu durumda antibiyotiğe tekrar başladıysanız 5 günle sınırlı tutmak daha iyi olur

antibiyotik verdiğiniz sürece hergün ağızdan 1 damla mikostatin verebilirsiniz

Oyla 0