Tekrarlayan Sulu Dışkılama

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?

İlaçları temin ettik kağıtta yazan nasıl kullanılacağı.Sizin dediğiniz gibi 5-10 gün devam edin dediler
Anladım kötü olmuş. Ben yaptırdığımda ekim 50 tl, mantar ve megabakter 50 tl, parazit 50 tl ve gerekirse antibiyogram 50 tl idi. Cazipliği kalmamış pek.
Evet öğrenciyim ben de kötü günler için bir miktar para biriktirmiştim galiba geldi o günler.İnsan evladı gibi hissediyor.Allah'a şükür ortaya çıktı biraz ferahladım.Son fiyatlar bu şekildeydi ilk pahalı geliyor tabii ki ama imkanları zorlayayım dedim.Yoksa kendimi yer bitirirdim.Keşke kolaylıkla ulaşabileceğimiz karşılayabileceğimiz bir şekilde olsaydı.Ama forum sayesinde buldum.Diğer lablar hemen bakmıyoruz diye geri çevirdiler ya da astronomik rakamlar sundular önüme

Oyla 0
Evet çok pahalı. Her şey için kalem kalem ücret çıkarmışlar. Megabakteri için ayrı ücret o için ayrı ücret. Tamam maliyetsiz bir süreç değil ama pahalı. Umarım tekrar ihtiyacınız kalmaz öğrenci bütçesi ile çok yorucu oluyor süreç.
"
Ekim 75 TL
Mantar 50 TL
Parazit İncelemesi 60 TL
Antibiyogram 50 TL
Megabakter incelemesi 50 TL
Tedbiri elden bırakmamak adına ben hepsini yaptırdım"
Bu fiyatlar bu arada güncel değil artık dediğim gibi umarım gerçekten gerek kalmaz tekrarına. İzmir'de daha uyguna ben oraya gönderiyorum ve sanırım öyle de devam edecek artık :)
Aa nereye gönderim sağladınız.Ben Ankara'da olunca elden teslim yapmak için Sekans'a gittim.Bir dahaki sonuçlara baktırabileceğimiz bir yer midir

Oyla 0
İlaçları temin ettik kağıtta yazan nasıl kullanılacağı.Sizin dediğiniz gibi 5-10 gün devam edin dediler.

valla konu biraz uzadığı için ben kuşları karıştırdım hangisi neydi takip edemedim :)

ancak, stafilokok yanında coli (sekonder enfeksiyon) çıkması hastalığın biraz ilerlediğini gösteriyor. ilaveten, bir kuşta sadece koli çıkmış ancak bu kuşta mutlaka başka bir bakteri daha vardır, dışkıda çıkmamış olabilir

yani coli ya da stafilokok tüm kuşlara antibiyotik uygulayın. muhtemelen 7-10 gün kullanım gerekecektir. ancak şu an için endişe etmeyin

edit: laboratuvar ücreti gayet makul canınızı sıkmayın. 4in1mix tarzı ilaçlar bile 200tl seviyesine geldi

Son düzenleme:
Oyla 0
valla konu biraz uzadığı için ben kuşları karıştırdım hangisi neydi takip edemedim :)

ancak, stafilokok yanında coli (sekonder enfeksiyon) çıkması hastalığın biraz ilerlediğini gösteriyor. ilaveten, bir kuşta sadece koli çıkmış ancak bu kuşta mutlaka başka bir bakteri daha vardır, dışkıda çıkmamış olabilir

yani coli ya da stafilokok tüm kuşlara antibiyotik uygulayın. muhtemelen 7-10 gün kullanım gerekecektir. ancak şu an için endişe etmeyin

edit: laboratuvar ücreti gayet makul canınızı sıkmayın. 4in1mix tarzı ilaçlar bile 200tl seviyesine geldi
Çok teşekkür ederim katkılarınız için.Önce forum sonra siz daha sonra @Doğanay Y. Bey sayesinde elimden gelen imkanlarla tedavilerini destekliyorum.Şuan gayet canlılar keyifliler sıpalar.Güncelleme yaparım.Dilerim kazasız belasız atlatırız süreci.İnanın her şey çok pahalı bu devirde anlayışla karşılıyorum çalışanları da.Çok hızlı bir şekilde süreci tamamladık sayelerinde.Forum olmasaydı gerçekten kaybetmiş olabilirdim kuşlarımı.Çünkü egzotik kuşlar hekimlerin üstüne eğilmediği canlılar.Hatta çoğuna göre dışkı analizi mümkün değil veyahut şüpheli.Yeni yaklaşımları ülkemize getiren çok az hekim bulunmakta.En azından Ankara için durum böyle gibi.Çok nadir birkaç kişi bulabildim.

Oyla 0

Amphotericin B yi temin ettiğim yerden memnun kalırsam buradan da paylaşacağım.Şuan kargoda olduğunu görüyorum.250 tl gibi bir ücretle temin ettim.Altın gibi bir ilaç galiba bulması temini gerçekten zor?

Oyla 0
Amphotericin B yi temin ettiğim yerden memnun kalırsam buradan da paylaşacağım.Şuan kargoda olduğunu görüyorum.250 tl gibi bir ücretle temin ettim.Altın gibi bir ilaç galiba bulması temini gerçekten zor?
Son bir adet kaldığını öğrenmiştim.Belki isteğe göre temin yapılıyordur.Ben 3 kuşum için kullanacağım antibiyotik tedavisi sonrası.Facebook'tan Mengütay Yem'e ulaşabilirsiniz.Amphotericin B yi 250 TL gibi bir fiyata temin ettim.Akyolkardeşler de 350 TL tutarında yine ulaşabilirsiniz acil ise.Sevgiler:) Edit:akyolkardesler.netten hiç alışveriş yapmadım.Belirli problemlerin olduğunu okudum.Alışveriş yapmadan önce mutlaka bilgi alınız.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Oyla 0
Son bir adet kaldığını öğrenmiştim.Belki isteğe göre temin yapılıyordur.Ben 3 kuşum için kullanacağım antibiyotik tedavisi sonrası.Facebook'tan Mengütay Yem'e ulaşabilirsiniz.Amphotericin B yi 250 TL gibi bir fiyata temin ettim.Akyolkardeşler de 350 TL tutarında yine ulaşabilirsiniz acil ise.Sevgiler:)
Ağır bir ilaçtır. Kullanımından sonra cleasing tea veya muadil şekilde deve dikeni tozu vermenizi tavsiye ederim kuşunuza. Karaciğeri yorup tüketen bir ilaç.

Oyla 0
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?
Röntgen çekildi mi kuşunuz

Oyla 0
Röntgen çekildi mi kuşunuz
Evet hepsine çekildi.Kursak mantarı teşhisi kondu.Mikostatin+Baytril tedavisi aldılar sulu dışkı kesilmedi.Dışkı tahlili yaptırdım.Mikostatine duyarlı olmayan bir mantar türü ve koliform bakteri çıktı.Rhizopus türü mantar çıktı.Bakteri de gentamisine duyarlı çıktı.Şuan gentamisine duyarlı bakteri ve stafilokok tedavisindeler daha sonra ara verip mantar tedavisine geçecegiz.Radyolojik inceleme kadar dışkı analizi de çok öenmliymiş onu anladım.Veteriner ısrarla kuşlarda yapılmaz dese de kanatlı hekimler yapılabileceğini söylüyorlar.Cidden de dedikleri gibi çıktı.Şuan Gentamisin tedavisinin 3.günündeler

Oyla 0
Evet hepsine çekildi.Kursak mantarı teşhisi kondu.Mikostatin+Baytril tedavisi aldılar sulu dışkı kesilmedi.Dışkı tahlili yaptırdım.Mikostatine duyarlı olmayan bir mantar türü ve koliform bakteri çıktı.Rhizopus türü mantar çıktı.Bakteri de gentamisine duyarlı çıktı.Şuan gentamisine duyarlı bakteri ve stafilokok tedavisindeler daha sonra ara verip mantar tedavisine geçecegiz.Radyolojik inceleme kadar dışkı analizi de çok öenmliymiş onu anladım.Veteriner ısrarla kuşlarda yapılmaz dese de kanatlı hekimler yapılabileceğini söylüyorlar.Cidden de dedikleri gibi çıktı.Şuan Gentamisin tedavisinin 3.günündeler
Bizim kuşunda sadece ishali vardı, röntgen çektirdik olmayan çıkmadı. Dışarıdan da öyle mutlu ki. Çoklu organ yetmezliğine gidiyormuş durumu. Kabuklu yemi çok yemekten ve çok çiftleşmekten olmuş. İnsan çok üzülüyor.

Oyla 0
Bizim kuşunda sadece ishali vardı, röntgen çektirdik olmayan çıkmadı. Dışarıdan da öyle mutlu ki. Çoklu organ yetmezliğine gidiyormuş durumu. Kabuklu yemi çok yemekten ve çok çiftleşmekten olmuş. İnsan çok üzülüyor.
Aaa şuan ne durumda acaba ? İNŞALLAH iyileşir durumu düzelir.İnanın insan bilemiyor kendinizi mesul hissetmeyin elinizden geleni yaptıysanız ve bakımını da iyi yaptıysanız.Bizimkiler de 1 , 1.5 aydır bu durumdalardı.Üstlerine papağan da rahatsızlandı.Sizi iyi anlayabiliyorum ilk zamanlar baya üzgündüm içimden hiçbir şey yapmak gelmiyordu.Onlara çok bağlıydım.Şimdi tüm imkanlarımı kullandım.Farklı bir tedavideler.Onları çok yıpratmakta istemiyorum.Bakalım umarım sonuç alabiliriz ikimizde.Hiçbir şey imkansız değil.Nice hayvanlar iyileşiyor hiç belli olmaz.Siz elinizden ne geldiyse yapmıssiniz.En iyi yerlerde tedavi aramıssınız Gerisi denileni yapmakta kalıyor.Dileim ki iyileşir

Oyla 0
(Hasta olan kuştan fotoğraf) Gentamisin tedavimizi 5 gün uygulayıp 1.5 gün ara verip Amphotericin tedavisine geçtik.Bu süreçte çok yardımcı olduğunuz için gelişmelerden de haberdar etmek istedim.Hastalık ağır seyrederken 37 gr a kadar düşmüştü kuşum.Aynı saatte ölçüm yaptım bir buçuk ay oldu.46 gr a ulaşmış.Yine su var fakat eskisi gibi değil.Kilo kaybı yok.Solunum sesleri de kesildi.Gagadan yem atma sorunu da şimdilik yok. @neanderthalensis @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 6
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
Oyla 0
(Hasta olan kuştan fotoğraf) Gentamisin tedavimizi 5 gün uygulayıp 1.5 gün ara verip Amphotericin tedavisine geçtik.Bu süreçte çok yardımcı olduğunuz için gelişmelerden de haberdar etmek istedim.Hastalık ağır seyrederken 37 gr a kadar düşmüştü kuşum.Aynı saatte ölçüm yaptım bir buçuk ay oldu.46 gr a ulaşmış.Yine su var fakat eskisi gibi değil.Kilo kaybı yok.Solunum sesleri de kesildi.Gagadan yem atma sorunu da şimdilik yok. @neanderthalensis @Doğanay Y.
toparlamasına çok sevindim. Keyfi yerinde gibi grünüyor

Oyla 0
toparlamasına çok sevindim. Keyfi yerinde gibi grünüyor
Allah razı olsun her şey için.Dilerim en iyi şekilde toparlanırlar.Sonunda konuşmaya başladılar.Kafamı şişirmelerine hasret kalmıştım.Tedavi sonrası ek takviye ne almalıyım Cleansing tea edineceğim.Vitamin olarak ne kullanmam gerekiyor Öneriniz var mıdır

Oyla 0
Aslında bir miktar pahalı grup ürünleri çoğu birbirine yakın içeriğe sahip. Ne eksik ne de fazlaları var. Bu nedenle şu fiyat yüksekliğinde bunu alın diyemeyeceğim ancak popüler ürünlerden quiko, röhnfried, med tollyamin, nekton, versele laga gibi markalara öncelik verilebilir. İyi bir b kompleks alınırsa multi vitamin için düşük bir ürün tercih edilebilir. Örneğin Pharmax aminosol b kompleks için en uygun fiyatlı tercihken, multivit içinse miktar olarak bölündüğünde gervit-w iyi bir tercih olabilir.

Oyla 0