Tekrarlayan Sulu Dışkılama

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?

yem değişimini eski ve yeni yemi karıştırarak 4-5 günlük süreçte yapmak daha iyi olurdu, özellikle ishal varken.

3-4 gün probiyotik kullanırsanız yem değişimine adaptasyon daha rahat gerçekleşir
Merhaba öyle yaptım tamamen bitmemişti :) Direk geçmedim belli bir oranda karıştırdım.Bünyeleri sarsılmasın diye

Oyla 0
@neanderthalensis @Doğanay Y. merhaba inşallah iyisinizdir.Tekrardan güncellemek istedim.Veteriner hekim 15 gün daha ekleyin dedi buna karşın başka bir veteriner almaları gereken dozu aldılar.Ağızdan da almışlar.Dışkı tahili yapalım dedi.Veterinere sordum sulu dışkılama devam ediyordu birkaç gün önce 15 gün daha ekleyelim diyince dışkı analizini fakülte yapıyor mu diye sorayım dedim.Aldığım cevap kuşlarda mantarda dışkı analizi yapılmaz çünkü izole edilemez dedi mikrobiyologu ve diğer veterineri dinleyerek buradan gördüğüm sekans laba gittim ve tahlili verdim.Mantar parazit incelemesi antibiyogram megabakter ve ekim için ücreti ödedim.Belki antibiyograma ihtiyaç kalmaz sonuçta çıkmazsa ben her ihtimale karşı tahlil verdim.Öğrenci olduğum için biraz zamanaldı ama allaha şükür denkleştirdim ödedim bir şekilde.2 güne kadar eskisi gibi sulu yapararken şuan dışkıyı görebildim diğer ikisinde ilk defa.Sonuçlar çıkınca buradan da paylaşacağım.İlk bahsettiğim veteriner hekim 1 ay 25 güne çıkarmak istiyor ama fikrini aldığım diğer veterinerler gerek yok dedi.Bu konuda açıkçası daha fazla ağızdan mikostatin vermek istemiyorum.Şuan nasıl bir rutin oluşturmam lazım onu merak etmekteyim.Mesela şuan sularında ne olmalı.Ne zaman probiyotik vereyim kafam karıştı.5-6 güne ilk sonuçlar çıkacaktır mıhtemelen.Dışkıların resmini ekliyorum.Nasıl bir rutin izlemeliyim.Mikostatini zaten uzun bşr süre kullandık başka bir tedavi yok mu dediğimde azar işittim.İnatla analiz yapılmaz demesine rağmen kendi iç sesimi ve diğer hekimleri dinleyerek dışkı analizine başvurdum.Şuan normal su veriyorum 2 gündür.İçme suyu ek takviye yapmadım.Keyifleri yerinde.Hareketliler.Hepsini ayrı kafeste tutuyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 37
  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 10
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
@neanderthalensis @Doğanay Y. merhaba inşallah iyisinizdir.Tekrardan güncellemek istedim.Veteriner hekim 15 gün daha ekleyin dedi buna karşın başka bir veteriner almaları gereken dozu aldılar.Ağızdan da almışlar.Dışkı tahili yapalım dedi.Veterinere sordum sulu dışkılama devam ediyordu birkaç gün önce 15 gün daha ekleyelim diyince dışkı analizini fakülte yapıyor mu diye sorayım dedim.Aldığım cevap kuşlarda mantarda dışkı analizi yapılmaz çünkü izole edilemez dedi mikrobiyologu ve diğer veterineri dinleyerek buradan gördüğüm sekans laba gittim ve tahlili verdim.Mantar parazit incelemesi antibiyogram megabakter ve ekim için ücreti ödedim.Belki antibiyograma ihtiyaç kalmaz sonuçta çıkmazsa ben her ihtimale karşı tahlil verdim.Öğrenci olduğum için biraz zamanaldı ama allaha şükür denkleştirdim ödedim bir şekilde.2 güne kadar eskisi gibi sulu yapararken şuan dışkıyı görebildim diğer ikisinde ilk defa.Sonuçlar çıkınca buradan da paylaşacağım.İlk bahsettiğim veteriner hekim 1 ay 25 güne çıkarmak istiyor ama fikrini aldığım diğer veterinerler gerek yok dedi.Bu konuda açıkçası daha fazla ağızdan mikostatin vermek istemiyorum.Şuan nasıl bir rutin oluşturmam lazım onu merak etmekteyim.Mesela şuan sularında ne olmalı.Ne zaman probiyotik vereyim kafam karıştı.5-6 güne ilk sonuçlar çıkacaktır mıhtemelen.Dışkıların resmini ekliyorum.Nasıl bir rutin izlemeliyim.Mikostatini zaten uzun bşr süre kullandık başka bir tedavi yok mu dediğimde azar işittim.İnatla analiz yapılmaz demesine rağmen kendi iç sesimi ve diğer hekimleri dinleyerek dışkı analizine başvurdum.Şuan normal su veriyorum 2 gündür.İçme suyu ek takviye yapmadım.Keyifleri yerinde.Hareketliler.Hepsini ayrı kafeste tutuyorum.
@neanderthalensis @Doğanay Y. elimdeki takviyeler bunlar şuanlık alınması gereken bir şey varsa alırım tabii ki

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 22
Oyla 0
sekansa gitmekle çok iyi yapmışsınız. dışkıda mantar genellikle izole edilebilir ancak dışkının durumu ve içerisindeki başka patojenlerin yoğunluğu da önemli. ağızdan swap testi de yapılsa iyi olurdu ama imkanlarınız ölçüsünde gerekeni fazlasıyla yapmışsınız şu an için endişe etmeyin. sonuçta basit bir anaerob bakteri bile çıkabilir

takip ettiğim veterinerler mikostatini max 30 gün öneriyorlar. eğer kesin mantar varsa ve mikostatin bu kadar sürede işe yaramadıysa başka ilaçlar (flukonazol, amfoterisin-b) kullanılır. amfoterisin-b en güçlüsüdür , bu temin edilemezse gerekirse mikostatin ve flukonazol (triflucan şurup) aynı anda kullanılabilir

ben olsam sonuçlar çıkana kadar sırayla birer gün entrobac ve med tollyamin forte kullanırım

Oyla 0
sekansa gitmekle çok iyi yapmışsınız. dışkıda mantar genellikle izole edilebilir ancak dışkının durumu ve içerisindeki başka patojenlerin yoğunluğu da önemli. ağızdan swap testi de yapılsa iyi olurdu ama imkanlarınız ölçüsünde gerekeni fazlasıyla yapmışsınız şu an için endişe etmeyin. sonuçta basit bir anaerob bakteri bile çıkabilir

takip ettiğim veterinerler mikostatini max 30 gün öneriyorlar. eğer kesin mantar varsa ve mikostatin bu kadar sürede işe yaramadıysa başka ilaçlar (flukonazol, amfoterisin-b) kullanılır. amfoterisin-b en güçlüsüdür , bu temin edilemezse gerekirse mikostatin ve flukonazol (triflucan şurup) aynı anda kullanılabilir

ben olsam sonuçlar çıkana kadar sırayla birer gün entrobac ve med tollyamin forte kullanırım
Tabii ki kullanayim dediklerinize ben de katiliyorum.Çok teşekkür ederim.Sonuçlar çıkar çıkmaz burayla da sonucumu paylaşacağım.Çok teşekkür ediyorum

Oyla 0

Birebir katılıyorum bende. Ancak elinizde ki ürünleri bitirip bütçeniz el verdiğinde daha kullanışlı ürünler için buradan tavsiye alınız mutlaka.

Oyla 0
Birebir katılıyorum bende. Ancak elinizde ki ürünleri bitirip bütçeniz el verdiğinde daha kullanışlı ürünler için buradan tavsiye alınız mutlaka.
Çok teşekkür ediyorum tabii ki önerilerileriniz tavsiyeleriniz benim için çok değerli.Çok teşekkür ederim bu süreçte kuşlarım hakkında çok şey öğrenmiş oldum.Tahlil sonuçları gelince güncelleyeceğim inşallah

Oyla 0
acele etmeyin antibiyogram çıksın bakalım, bakteri de çıkarsa ilaç kullanım sırası değişebilir

Oyla 0
@neanderthalensis @Doğanay Y. İngilizce kaynaklar Amfoterisin B nin bu tür bir mantarda kullanıldığını yazmışlar.Candidadan çok daha farklı bir mantar türü mü
Türkçe kaynak bulamadım bir iki makale dışında

Amfoterisin-b en etkili ilaç ancak temini zor ve pahalı, internette ve ecza depolarında uygun fiyatlı bulunabilir belki. akyolkardeşler'de 350tl maalesef

amfoterisin-b uygun fiyatlı bulamazsanız onun kadar etkili olmasa da nystatin + flukonazol karıştırıp kullanılabilir.

Screenshot_20211206-193336_Samsung Internet.jpg

Oyla 0
Amfoterisin-b en etkili ilaç ancak temini zor ve pahalı, internette ve ecza depolarında uygun fiyatlı bulunabilir belki. akyolkardeşler'de 350tl maalesef

amfoterisin-b uygun fiyatlı bulamazsanız onun kadar etkili olmasa da nystatin + flukonazol karıştırıp kullanılabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 21566
bu mantar türünde etkili olan amfoterisin b değil mi Doğru mu biliyorum.Rhizopus türünü araştırdığımda bu bilgiye rastladım.Genel kullanılan çoğu mantar ilacına yanıt vermese de amfoterisine veriyormuş.Bir şekilde almaya çalışırım onlar iyi olsunlar da inşallah.Tahlil sonucu geldiğinden beri bakıyordum etken maddelere amfoterisin b kullanılmış hep bu mantar türünde diğer ajanlar etkili olmamış diyor.Akyol kardeşlerde şuan var mıdır peki

Oyla 0
bu mantar türünde etkili olan amfoterisin b değil mi Doğru mu biliyorum.Rhizopus türünü araştırdığımda bu bilgiye rastladım.Genel kullanılan çoğu mantar ilacına yanıt vermese de amfoterisine veriyormuş.Bir şekilde almaya çalışırım onlar iyi olsunlar da inşallah.Tahlil sonucu geldiğinden beri bakıyordum etken maddelere amfoterisin b kullanılmış hep bu mantar türünde diğer ajanlar etkili olmamış diyor.Akyol kardeşlerde şuan var mıdır peki

evet yazdıklarınız genel olarak doğru, yurtdışı kaynaklarda bu şekilde geçiyor

akyol'da var ama hemen almayın. daha uygun fiyata alabileceğiniz yerler olabilir bilen arkadaşlar yazarlar

Oyla 0
evet yazdıklarınız genel olarak doğru, yurtdışı kaynaklarda bu şekilde geçiyor

akyol'da var ama hemen almayın. daha uygun fiyata alabileceğiniz yerler olabilir bilen arkadaşlar yazarlar
tamamdır çok teşekkür ediyorum.Forumdaki daha önce yazılan yazılara ulaşayım
Ayrı bir konu başlığı açmam gerekirse açayım inşallah.Hemen bakıyorum

Oyla 0