Tekrarlayan Sulu Dışkılama

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
2-3 gün öncesine kadar kesilen sulu dışkılama ve işeme gibi bir durum başladı.Veterinerin dediklerini yapıyorum.Mikostatin + Bytril reçete etmişti 14. Gündeler.5 gün daha uzatalım dedi.Probiyotik olarak electrobac var elimde.Med Tolyamin Forte de bunlarla onları desteklemek istiyorum.Bazı kanallarda probiyotik mantarı azdırır.Mikostatinde şeker var o da azdirir denmiş.Hekim bunun doğru olmadığını dışkılarda bu gibi değişimler olabilecegini çünkü mantarın bir süredir konakladığını söyledi.Fakat bu su artması bu sefer hoşuma gitmedi.Normal bir kuş gibi dışkılarken bir anda sulanmaya başlıyor dışkı inanin 2 haftadır stresten ben mahvoldum.Probiyotiği kac gün ne şekilde kullanabilirim acaba antibotikler mi hale getiriyor onlari kesersek zaten eskisisinden beter olurlar.Hareketleri yerinde hiperaktif gibiler nerdeyse.Küçük kuşum Paşa'nın göğüs kemigi elime geliyordu.Kilo aldı artik belli belirsiz.Çok hareketliler ama bu sıvı kaybından korkuyorum.Aspur aldım.Yulaf Tohumu aldım.Med Tolyamini probiyotigi ne sekilde verebilirim.Hekim olağan karşılasa da su kaybi fazla olsun istemiyorum.İlac tedavisi belli ki işe yaradi uyuyan kuşlar artik cok enerjik ama su kaybi sebebiyle erimesinler.Paşa cok zayifti şuan 9 gr aldi normal bir kuş kilosuna geldi.En kötü olan da oydu.Şimdi iyi olanlar su dışkılamaya başladı.Mama ile desteklemem gerekir mi? Kursak mantarını azdırır mı mamalar ıslak ve nemli kursakta birikirse sorun yaratabilir belki bilmiyorum Probiyotik ve karaciger koruyucunun rutini konusunda yardim edebilir misiniz ?

laboratuvarla görüşüp teyit edermisiniz kuşta stafilokok çıkmış mı? (staph. aureus yazan)
İlk başta ikisi farklı şeyler dendi şimdi aradım teyit ettim stafilokokun bir türüdür dendi.Papağanımda da aynı şey çıktı.Mantar çıkmadı ama bu straph aureus çıktı.

Durum net olarak ne bilmiyorum ama çıkmış gibi görünüyor Sekansı aradım arada kontrol için kullanırım belki diye ama baya pahalıymış :rolleyes:
anlayamadım mesajınızı tahlil mi pahalı demek istediniz.

Durum net olarak ne bilmiyorum ama çıkmış gibi görünüyor Sekansı aradım arada kontrol için kullanırım belki diye ama baya pahalıymış :rolleyes:
Sulu dışkılama vardı.Ankara Veterinerlik Fakultesi Hayvan Hastanesinde röntgen çekildi.Kursak mantarı dendi 1 aya yakın mikostatin uyguladık hekimin demesi üzerine.Daha sonra sulu dışkı devam etmeye başladı.İnanın dışkı analizini en başta yaptırsaydım diyorum.Röntgen 235 tuttu 4 kuş için.Baytril 65 tldi.Taksi ile git gel yaptık 2 kez 100 tl tuttu.Mikostatin de 1 şişe 25 30 tutmuştur.Tahlilde ben evhamlı olduğum için her şeyi eklettim megabakter dahil.Pahalı geliyor ama belki tahlil de olsaydı daha az yıpranırdık.En az insan sağlığı kadar önemli allah eksik etmesin onları.Çok alıştım hepsine.Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Tahlildeki mantar türüne etki eden ilaçta amphotericin b nistatin tam etki yapmıyormuş.Rhizopus türü mantar bu arada.

Oyla 0
İlk başta ikisi farklı şeyler dendi şimdi aradım teyit ettim stafilokokun bir türüdür dendi.Papağanımda da aynı şey çıktı.Mantar çıkmadı ama bu straph aureus çıktı.

önce veterinerden gentamisin etken maddeli antibiyotik almanız lazım duruma göre 5-10 gün kullanılacak. bunun ardından amfoterisin-b kullanmanız bence daha uygun olur

Oyla 0
emin olmak adına şöyle yapın

kuşta hem koli hem stafilokok mu çıktı bunu sorun mutlaka. yani iki ayrı bakteri mi çıktı?

stafilokok koliform'un bir alt türü değil diye biliyorum, benim cehaletim de olabilir ancak emin olmak lazım. stafilok yanında koli (sekonder enfeksiyon) geliştiyse hastalık biraz ilerlemiş demektir, tedavi süresi ve doz buna göre değişebilir

Oyla 0
Evet ben triflucan kullandım. Dışkısı vs düzeldi denecek seviyede ki dışkıya da normal dendi. Tekrar analiz yaptırmadıggm için hastalık tam geçti mi bilmiyorum
Anladım bizde mikostatin kullandık fakat azalmadı.Amphotericin B temin ettik o yüzden.Bu tür mantarda en etkili içerik olduğunu duymuştum.Gentamisin temin edeceğiz herkes dozajına farklı bir şey diyor şuan :(

Oyla 0

kuşta hem koli hem stafilokok mu çıktı bunu sorun mutlaka. yani iki ayrı bakteri mi çıktı?

stafilokok koliform'un bir alt türü değil diye biliyorum, benim cehaletim de olabilir ancak emin olmak lazım. stafilok yanında koli (sekonder enfeksiyon) geliştiyse hastalık biraz ilerlemiş demektir, tedavi süresi ve doz buna göre değişebilir
Ben yanlış aktardım galiba ya da eksik hemen gelen cevabı paylaşıyorum.
Merhaba Berfin hanım,

Leyla da sadece koliform bakteri üremiş.

Fıstık da ise hem koliform bakteri hem de stafilakok üremesi gözlenmiş. S.aureus zaten stafilakok cinsi bakteriye ait bir türdür.

Yani ikisinde de koliformbakteri mevcut. Fıstık da farklı olarak Staphylococcus aureus üremesi gözlenmiştir.

Bunun dışında Fıstık da mantar üremesi mevcut ancak megabakter ve parazit varlığı söz konusu değildir.

Leyla da ise henüz bir mantar üremesi söz değildir. Aynı şekilde megabakter incelemesi de devam etmektedir. İncelemeler sonucunda mantar üremesi olursa ve megabakter varlığı gözlenirse rapora eklenip gönderimi sağlanacaktır.

Oyla 0

Şimdi ialcı temin etmeye gitti annem gentamisini.Dozunu soracak bakalım ne diyecekler.Amphotericin B de kargoda zaten ilk gentamisin kullanacağız değil mi

Oyla 0
kafam karışti. bu fıstık ve leyla ikisi de muhabbet kuşu mu ve aynı kafeste mi yaşıyorlar?
Tahlili hepsine yaptıracak bütçem olmayınca sonuçları inceleyecek olan yetkililer röntgen sonucunuz da var muhtemelen bulaşıcı.Bir tahlil diğerlerinde olanı da anlamanız için yeterli olur demişti.Papağan da yeni geldi bize dışkısı bozulunca ona da yaptırayım madem dedim.Muhabbet kuşlarımın röntgeninde mantar çıkmıştı.Muhtemelen bu tahlildeki mantar türüne etkili olmadığı için Nistatin gelişim göstermediler.Veterinere incelettirdik sizin dediğiniz şekilde ilk gentamicin uygulaması yapın dediler 0.1 oranında sulandırmak için de bir başka madde vermişler anneme.Annem gelince atacağım.Bunu okuyan fiyatları merak edenler olursa;
Ekim 75 TL
Mantar 50 TL
Parazit İncelemesi 60 TL
Antibiyogram 50 TL
Megabakter incelemesi 50 TL
Tedbiri elden bırakmamak adına ben hepsini yaptırdım

Oyla 0

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 9
  • image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 9
  • image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
anlayamadım mesajınızı tahlil mi pahalı demek istediniz.
Evet çok pahalı. Her şey için kalem kalem ücret çıkarmışlar. Megabakteri için ayrı ücret o için ayrı ücret. Tamam maliyetsiz bir süreç değil ama pahalı. Umarım tekrar ihtiyacınız kalmaz öğrenci bütçesi ile çok yorucu oluyor süreç.
"
Ekim 75 TL
Mantar 50 TL
Parazit İncelemesi 60 TL
Antibiyogram 50 TL
Megabakter incelemesi 50 TL
Tedbiri elden bırakmamak adına ben hepsini yaptırdım"
Bu fiyatlar bu arada güncel değil artık dediğim gibi umarım gerçekten gerek kalmaz tekrarına. İzmir'de daha uyguna ben oraya gönderiyorum ve sanırım öyle de devam edecek artık :)

Oyla 0
Megabakter için ücret almıyorlardı diye hatırlıyorum. Almaya başlamışlar demek ki.

Edit: Ekime 25 parazite de 10 TL zam gelmiş.

Oyla 0
Megabakter için ücret almıyorlardı diye hatırlıyorum. Almaya başlamışlar demek ki.
Alıyorlar ve Berfin Hanım gittiğinde 50 TL ödemiş şuan ise 100 TL :) çok saçma yeterli bir mikroskop ve temel düzeyde bilgi ile megabakteriyi teşhis etmek mümkün dışkıda :D Bunu ben yapabildiysem muhtemelen çoğu kişi yapabilir.

Oyla 0
Anladım kötü olmuş. Ben yaptırdığımda ekim 50 tl, mantar ve megabakter 50 tl, parazit 50 tl ve gerekirse antibiyogram 50 tl idi. Cazipliği kalmamış pek.

Oyla 0