Vilmectin

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kuşumda solunum yolu problemi vardi. Birkaç antibiyotik, mantar ilacı kullandim geçmedi. Şimdi hava akarlarindan olma ihtimaline karsi veterinerden vilmectin aldi babam bugün. Ama tek kuş olduğu için şırıngaya çekmiş boşuna tam alma demiş. Çektiği şişe yarım doluymuş. Ben vilmectin açıldıktan sonra çok kısa sürede bozuluyor diye okudum ama süresi nedir kullanmalı mıyım bilemedim? Ayrıca bugün kuşuma ventolin vermeye basladim. Hiç nefes alamiyordu iki gündür çok arttı sesler. İnternetten okudum onu aldım. Tam dolu soluğa 5 damla koydum bugün. Sizce yanlışım var mı? Ne kadar süre kullanmalıyım? Vilmectin ile aynı anda kullansam problem olur mu? Ventolin kullanımı bittikten sonra mı kullanayım? Ne dersiniz? @Doğanay Y. @Malkoçoğlu

Merhaba, sizin asıl sorunuz solunum zorluğu.. benim bir kuşumda da inatçı , bir sürü ilaç kullanmama rağmen geçmeyen salunum problemi vardı. Durumu hep kötüye gidiyordu. Bir veteriner , Tylonet %30 oral çözelti tavsiye etti. Bu ilaç çok iyi geldi.
Denemenizi tavsiye ederim.
Veterinerlerde ve internette satılıyor.
Ayrıca odasına petek üzerine ıslak havlu köyün, ortam havası nemli olsun. Kafes dış yüzeylerine, tüneğin kafes dışında kalan uzantılarına okaliptüs yağı, vicks, kekik yağı gibi solunum rahatlatıcı yağlar sürmenizi öneririm.
Birde bir çay kaşığı kadar pirinç haşlayın cezvede, 5,6 dakika kadar. Sonra içine çok az ıhlamur atın. 5 dakika demlensin. Yarı yarıya sulandırp suluğuna koyun... Aslında varsa ayva çekirdeği çok iyi gelir. Yine 10 dakika kaynatarak.
Ben çok uğraştım o yüzden tecrübelerimi paylaşmak istedim, yardımcı olmak adına
Çok geçmiş olsun

Oyla 0
hava akarı endişesi için çok etkili olmayabilir ancak 3 gün sonra suyuna 3-5 damla ilave edip tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir tedavi sunacaktır. Fakat vilmectini tekrar edemediğimizden sıklıkla kısa süreliğine etki edecektir. Tabi tam hava kesesi akarlarımı bilemiyoruz durum. Bunun için dedim. Solumu problemi için de hatırlayamadım şuan hangi ilacı kullandınız :(
1 hafta kadar ornimix kullandım geçmedi. Lavotil alana kadar aviast ile rahatlatmaya çalıştım. O sürede bayağı azaldı geçmiş gibiydi. Sonra lavotil kullandım 3 gün. Bir problem yok gibiydi devam etmedim. Ama yine de aviast verdim. Ama sonra eskisinden de çok arttı. Sadece uçarken değil durduk yere tık tık ses çıkarmaya başladı. Aviast kullandım bir iki hafta daha bu sefer hiç azalma olmadı. Vilmectin denedim şimdi de. Elden nefret ediyor. Çok kızıyor elimizi yaklastirinca. Zorla tuttuğumuz için ense tüylerini çok zor aralayip yaptık. İki damla yaptık toplam ama ben hala deriye tam temas ettiğinden emin değilim. Suyuna koyayım dediğiniz gibi maalesef en etkilisi öyle olacak sanırım. Ayrıca evde tetradox vardı onu mu denesem bu da gecirmezse bilmiyorum ama

Oyla 0
Merhaba, sizin asıl sorunuz solunum zorluğu.. benim bir kuşumda da inatçı , bir sürü ilaç kullanmama rağmen geçmeyen salunum problemi vardı. Durumu hep kötüye gidiyordu. Bir veteriner , Tylonet %30 oral çözelti tavsiye etti. Bu ilaç çok iyi geldi.
Denemenizi tavsiye ederim.
Veterinerlerde ve internette satılıyor.
Ayrıca odasına petek üzerine ıslak havlu köyün, ortam havası nemli olsun. Kafes dış yüzeylerine, tüneğin kafes dışında kalan uzantılarına okaliptüs yağı, vicks, kekik yağı gibi solunum rahatlatıcı yağlar sürmenizi öneririm.
Birde bir çay kaşığı kadar pirinç haşlayın cezvede, 5,6 dakika kadar. Sonra içine çok az ıhlamur atın. 5 dakika demlensin. Yarı yarıya sulandırp suluğuna koyun... Aslında varsa ayva çekirdeği çok iyi gelir. Yine 10 dakika kaynatarak.
Ben çok uğraştım o yüzden tecrübelerimi paylaşmak istedim, yardımcı olmak adına
Çok geçmiş olsun
Tamam çok teşekkür ediyorum, deneyeceğim inşallah iyi gelir

Oyla 0
1 hafta kadar ornimix kullandım geçmedi. Lavotil alana kadar aviast ile rahatlatmaya çalıştım. O sürede bayağı azaldı geçmiş gibiydi. Sonra lavotil kullandım 3 gün. Bir problem yok gibiydi devam etmedim. Ama yine de aviast verdim. Ama sonra eskisinden de çok arttı. Sadece uçarken değil durduk yere tık tık ses çıkarmaya başladı. Aviast kullandım bir iki hafta daha bu sefer hiç azalma olmadı. Vilmectin denedim şimdi de. Elden nefret ediyor. Çok kızıyor elimizi yaklastirinca. Zorla tuttuğumuz için ense tüylerini çok zor aralayip yaptık. İki damla yaptık toplam ama ben hala deriye tam temas ettiğinden emin değilim. Suyuna koyayım dediğiniz gibi maalesef en etkilisi öyle olacak sanırım. Ayrıca evde tetradox vardı onu mu denesem bu da gecirmezse bilmiyorum ama

2-3 başlık var konuyla ilgili ama özü buymuş, çok detaya boğuluyorsunuz. antibiyotikler iyi gelmiş ancak yeterli süre kullanmamışsıniz

size tavsiyem, adana'daki veteriner cem memur'u arayın kuşun videosunu atın watsuptan. size kendi mix ilaçlarından gönderecektir, ilaveten triflucan şurup da önerebilir

Oyla 0
hava akarı endişesi için çok etkili olmayabilir ancak 3 gün sonra suyuna 3-5 damla ilave edip tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir tedavi sunacaktır. Fakat vilmectini tekrar edemediğimizden sıklıkla kısa süreliğine etki edecektir. Tabi tam hava kesesi akarlarımı bilemiyoruz durum. Bunun için dedim. Solumu problemi için de hatırlayamadım şuan hangi ilacı kullandınız :(
Veterinere yaptırmak istedim aslında ama veteriner 3-4 damla falan demişti ben de burda 1 damla görünce nolur nolmaz dedim götürmedim kendim uğraşmıştım.
2-3 başlık var konuyla ilgili ama özü buymuş, çok detaya boğuluyorsunuz. antibiyotikler iyi gelmiş ancak yeterli süre kullanmamışsıniz

size tavsiyem, adana'daki veteriner cem memur'u arayın kuşun videosunu atın watsuptan. size kendi mix ilaçlarından gönderecektir, ilaveten triflucan şurup da önerebilir
Teşekkür ederim yarın arayayim tamamdir

Son düzenleme:
Oyla 0

Bilmiyorum ornimix sürecinde bir şey degismeyip aviast verirken değiştiği için antibiyotiklerin etkili gelmediğini düşünmüştüm. Çünkü önceden aviast verdiğimde duzelirdi hep. Şuanda hiç etki etmiyor artık tabi de. O yüzden devam etmedim. Zaten bir hafta sonrasında da demeyi unuttum mantar ilacı kullandım. Dışkısı bozuldu ishal oldu ve çok kokuyordu ağzı da öyle. Antibiyotik sebepli sanırım. Mikostatin verdim bir hafta geçti sonra. Yani mantar ihtimalini de elemis oldum bir yandan.

Oyla 0
Bilmiyorum ornimix sürecinde bir şey degismeyip aviast verirken değiştiği için antibiyotiklerin etkili gelmediğini düşünmüştüm. Çünkü önceden aviast verdiğimde duzelirdi hep. Şuanda hiç etki etmiyor artık tabi de. O yüzden devam etmedim. Zaten bir hafta sonrasında da demeyi unuttum mantar ilacı kullandım. Dışkısı bozuldu ishal oldu ve çok kokuyordu ağzı da öyle. Antibiyotik sebepli sanırım. Mikostatin verdim bir hafta geçti sonra. Yani mantar ihtimalini de elemis oldum bir yandan.

bunların hepsini özet olarak anlatin, video da paylaşın, yardimcı olacaktir. benim de takıldığım yerde aradığım, ilaçlarını kullandığım tecrubeli bir veterinerdir

Oyla 0
Kusum zorla nefes aldıkça ben çok üzülüyorum. Tahlil yaptıracağım kesin çözümünü öğreneceğim bir şey yok mu? Dışkı tahlili desem dışkısı çok düzgün maşallah. Ne yapar İzmir'deki veterinere götürsem mesela. Nasıl anlar? Oraya götürmek çok isterim ama havalar buz gibi onu da geçtim maddi olarak kendimi zorlasam bile hava değişikliğinden ayrıca hasta olmasindan korkuyorum. İzmir veya İstanbul da telefonla konusabilecegim beni tahlil için burada yönlendireceği bir veteriner vs yok mu? Ne yapacağımı şaşırdım. Adana'ya götürsem yine kesin değil boşuna yormak istemiyorum. Bahçeye çıkardığımda bile korkudan ağzını açıp açıp kapatmıştı. Bilmiyorum ne yapmalıyım. Kan tahlili mi yapar mesela. Buradaki veterinerlere rica etsem ne yapılacagini öğrenip yapar mı ki. Burda götürdüklerim anlamıyor hiç ama gerçekten elimden bir şey gelmeden deneme yanılma yolu yaparak daha çok ilerlemesini görmek istemiyorum artık. İyileşmesini görmek istiyorum. Kusura bakmayın uzun yazdım ama. Bir çare arıyorum artık.
Radyolojik görüntü ve dışkı tahlili önemli.Tüyleri kötüleşen ama dışkısı düzgün olan kuşum vardı.Onda kursak mantarı varmış mesela.Dışkıya yansımayabiliyor.En azından içinizde şüphe kalmaz.İzmir bu konuda gelişmiş bir yer.Kuş veterinerleri de çoğunlukla var diye biliyorum.İnstagramdan görmüştüm.Ben Sekans Labta tahlil yaptırdım Ankara'da.Kargo ile de yapıyorlar.İzmir Özm Labta yapıyormuş daha uygun bir fiyata aklınızda bulunsun.

Oyla 0
Radyolojik görüntü ve dışkı tahlili önemli.Tüyleri kötüleşen ama dışkısı düzgün olan kuşum vardı.Onda kursak mantarı varmış mesela.Dışkıya yansımayabiliyor.En azından içinizde şüphe kalmaz.İzmir bu konuda gelişmiş bir yer.Kuş veterinerleri de çoğunlukla var diye biliyorum.İnstagramdan görmüştüm.Ben Sekans Labta tahlil yaptırdım Ankara'da.Kargo ile de yapıyorlar.İzmir Özm Labta yapıyormuş daha uygun bir fiyata aklınızda bulunsun.
Peki teşekkür ederim sağolun ☺️

Oyla 0
Merhaba cem memuru aradım suyuna lavotil ve flagyl koymami önerdi. Ama vilmectini yeni uyguladığım için etkili olacak mı önce onu göreyim dedim birkaç gün. @Doğanay Y. Öneriniz ile tekrardan 3 gün sonra suyuna vilmectin koydum 6 saat kadar durdu. Şuanda eskisinden daha iyi solunum sesi. Uçarken bile eskisi kadar çok değil ses. İyi geldi yani sanırım vilmectin. Yalnız bugün dışkısına çok şaşırdım. Tekrardan kuyruk kaldırıyor, yumurtlayacagi için kuyruk atması devam zaten aynı. Acaba yumurtlayacak diye mi dışkısı bu şekilde siz ne düşünürsünüz bu dışkı hakkında?

Ekli dosyalar

• IMG_20211214_122903.jpg
    IMG_20211214_122903.jpg
    1,003.9 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20211214_122856.jpg
    IMG_20211214_122856.jpg
    770.7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Oyla 0
Bu arada cem memur çok antibiyotik kullanmissin mikostatin kullan 3 5 günle olmaz dedi. 10 güne tamamla dedi ama. Ben bir hafta kadar kullanmıştım zaten. Söyledim ama yoğun bir zamanında aradım sanırım. Kullan dedi tekrar. Kullanmadim daha vitamin elektrolit koydum suyuna. Şuanda mikostatine tekrar başlayabilirim. Ondan mı böyle dışkı bilemedim

Oyla 0
@Beyzanurr iyi gelmesine sevindim ancak vilmectin artık uzun bir süre kullanmamanız gerekiyor. Kuluçka evresinde olduğundan her ilacın kullanımı uygun olmaz ancak Cem hocanın dediği şekilde gidilmelidir. Kursak sorunudur hava kesesi akarları ve bundan kaynaklı mikostatin başlanabilir. Bugünü ilaç yerine dışkıyı toparlaması adına elinizde varsa pektim içerikli divitsol gibi bir ürün ya da probiyotik kullanarak tamamlayınız.
Dışkıda ağır koku var mı?

Oyla 0
@Beyzanurr iyi gelmesine sevindim ancak vilmectin artık uzun bir süre kullanmamanız gerekiyor. Kuluçka evresinde olduğundan her ilacın kullanımı uygun olmaz ancak Cem hocanın dediği şekilde gidilmelidir. Kursak sorunudur hava kesesi akarları ve bundan kaynaklı mikostatin başlanabilir. Bugünü ilaç yerine dışkıyı toparlaması adına elinizde varsa pektim içerikli divitsol gibi bir ürün ya da probiyotik kullanarak tamamlayınız.
Probiyotik var. Dışkıda ağır koku yoktu sanırım. Hemen temizledim kafesi. Yine yapınca bakayım.

Oyla 0
Evet şimdi yaptı. Kokmuyor dışkısı. Şuan bu şekilde. Bugün sizin dediğiniz gibi probiyotik koydum suyuna. Yarın Cem Memur'un dediği gibi flagyl lavotil ve mikostatini üçlü şekilde suyuna koyuyorum o zaman.

Ekli dosyalar

• IMG_20211214_145251.jpg
    IMG_20211214_145251.jpg
    760.7 KB · Görüntüleme: 7
Oyla 0