Yumurtaaaa

Merve B.

Veteran
Akşam beşten sonra dışarı çıktım.Birşey yoktu.Biraz önce geldim.Kafesin dibinde yumurta vardıNe zaman yaptı bilmiyorum ama alıp yuvalığa koydum şimlik oluşur mu bilmiyorum.Ama şeker yatıyor üzerine şuan.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hmm. Sanırım tutamadı ilk yumurtayı :)
Tebrik ederim. Kırılmadığından eminsen koy yumurtayı. Gözün aydın.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
İncelemedim ama kırık yoktu gördüm kadarıyla.Kumu döktükten sonra ilk bi girmedi yuvalığa sonra gittim başında bekledimBen dikilince kendi de giriyo Bulutta çıkartmıyor zaten Alıştı geri galiba.İçerdeyken yatıyo ama Bulut onu çıkarıp duruyo yuvalıktan iyi bişey mi kötü mü bu?Ya da kum yüzünfen kendi mi çıkıyor ki?Teşekkürler bu aradaİnşallah devamı gelir.Çok mutlu oldum görünce.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kimi zaman 3. yumurtadan sonra yatıyor. Gözlemle derim çok karışma, rahatsız etme sen :) Onlar bir yolunu bulur. Kafesten de çıkartma bu süreçte. Dişi çok stres yapıyor

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Gözlemdeyiz bakalım.Zaten sürekli görebildiğim yerde değiştirmemiştim yerini.Alışsınlar bize die.Şimfdilik yatıyo gibi inşallah nazar etmem kendi kendime Dişiyi çıkarmıcam artık ama Bulut gene mecburen çıkıyor beşer onar dk çünkü bu kez de o stres yapıyor kötüleşiyor.Zaten kendi giriyor hemen.Eskisi kadar kalmadı için dışarda sorun yaşamayız inşallah.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yok yok sorun yaşamaz :) Umarım yatar. Büyük ihtimalle beklemediği bir anda kapıya dayandı yumurta ve dışarıya yaptı.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Olabilir.Ben geçenlerde poposunda şişlik farkettim bakmak için yakaladım ama çok çabaladı Bulutta çok etkilendi tam bakamadım bıraktım.O zaman yumuşak gelmişti.Demek ki doğru hissetmişimAma şekeri yakaladım diye Bulut iki gündür burnumdan getiriyor.Bugün zor barıştık.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dikkat et. Yanlışlıkla içinde yumurtasını kırabilirdin. Ki böyle durumlarda ölümle sonuçlanıyor hemen

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Şimdi ikinci yumurta geldinikindi vakti.İlki numaralandırmayı unuttum rasgele numaralndırdım.Bundan sonrakilerde dikkat edicem numara işine.Doluluğunu kaç günden sonra kontol ediyorduk ki bunların.Yumurtalara yatıyor.Sanırım çevirıyor da çünkü yerleri değişiyor sürekli.Elime alıp numaralandırdım sıcaklardı.Çok şükür huylanmıyor benden.nazar etmezdem kendi kendime.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
3 gün halka oluyor, 4. gün kalp atışı oluyor. 4. gün netleşiyor dolu olup olmadığı :) Yuvaya mı yaptı yoksa tabana mı

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bu kez yuvadaydı.Kimseye söyleyemiyorum nazar olcak diehintlerde hemen diodum herkese olmadıBunu içimde tutmaktan çatlıcamo zaman ilk yumurta yarın belli olur.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aynen yarın. ama tavsiyem 4. gün bakın. Çok hassas oluyor 3. gün ve bazen anlaşılamıyor. 4. gün daha belirgin olur.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
4yumurta kalmış bizim haylazlar.2hün yoktum bugün gelince baktım ancak.Normalde çarşamba bir bugün bir daha yapması gerekiyordu.Ama gelmedi.Oldun bana da dört de yeter.Oğlum zaten çok zayıfladı☹️Bebeler çıkınca iyice zayıflıcakmış en azından dörtle uğraşmak biraz daha kolay olur çok olmasından.Baktığım kadarıyla yumurtlar 4de4.Umarım hepsi sağlıkla çıkarlar.Kilo için yulaf,aspur,hafta bir mama takviyesi dışında neler yapabilirimBir de bu aralar çok sık kanat açıyor.Sıcaklar gibi

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yulaf, aspur, mama ve ek olarak keten ve çedene tohumu da yağlı bir tohum. Onlarda ilave edilebilir lakin en sık yağlanma olayları kuluçka döneminde oluyor. Dikkat etmek gerekir. Yulafta aslında katkısı kadar zararı da olabilir. Kuluçkada tüye girmelerini istemeyiz değil mi :)

Birde yumurtalar çıkana kadar mama oranını haftada 1 e düşürmeni öneririm. Kızışma yüzünden yumurtalara ve çıkacak yavrulara zarar verebilirler.

Birde çok telaş yapma. Çok normal bir süreç . Zayıflama sıklıkla gözlemleniyor. Bu arada tebrik ederim onları. 4 de 4 güzel :) Umarım hepsi çıkar. İlk yumurta kaçında geldi?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Mamayı haftada bir yapıyorum.çeyrek yumurtadan yapıyorum.Hm haftada bir veya iki kez de yulaf veriyordum.Bire düşereyim o zaman.Aynen tüye girmeleri hoş olmaz.Ama sanırım bulut girmiş.Gerçi o stresten de olabilir bugün çok yoktu dökülme.Yalnız kalınca yaptı diye düşünüyorum.Dişi de yeni kızışmış yumurta döneminde kızışık değildiİlginç geldiTeşekkür ederim bu arada inşallah hepsi sağlıcakla çıkarlar da bende rahatlarım.Onlardan çok ben stres yaşıyorum.İlk kez evde yalnız bıraktım eve gelene kadar aklım gitti.Kuluçka bitsinde taşıyım Yanımda.İlki 15inde geldi.Şubat 5-6gibi çıkar sanırım.sıcaklamış gibi kanat açması normal mi peki.Akşama perti çıkıyor yavrumun gözü açık uyuyor resmen.Biz bizle yatıp kalkmasına alışık oldumuzdan korkuyorum böyle olunca.

Oyla 0