Bu sulu dışkı neden oluyor neden

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Veteriner de gittim her şeyi yaptım neden böyle yapıyor

Ekli dosyalar

• IMG-20210528-WA0003.jpg
    IMG-20210528-WA0003.jpg
    117.6 KB · Görüntüleme: 32
Şu an probiyotik ve vitamin takviyesine devam ediyorum. Dışkıları genel olarak resimdeki gibi. Öyle eskisi gibi çok sulu yapmıyor ama yine biraz su oluyor. Sanırım bu normal bir şey çünkü diğer kuşlarımda da oluyor. Sizce nasıl?
@Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• IMG-20210611-WA0004.jpg
    IMG-20210611-WA0004.jpg
    90.4 KB · Görüntüleme: 19
Oyla 0
Oldukça normal. Zamanla oturacak bir dışkı. Ara ara elektrolit vermeyi es geçmeyiniz.
Az önce yine sulu bir tane yaptı. Bir gündür falan böyle yapmamıştı hiç :/
Son 4 dışkısı şu şekilde, arada sırada böyle yapması normal mi

Edit:Son yaptığı bir tane, biraz sümüksü yapı var. Demirlere yapışıyor. Ne anlama geliyor bu acaba?

Ekli dosyalar

• IMG-20210611-WA0005.jpg
    IMG-20210611-WA0005.jpg
    132.8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20210611-WA0006.jpg
    IMG-20210611-WA0006.jpg
    122.1 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Oyla 0
En başından sonuna kadar okudum, kuş baya kafa karıştırıcı ve yorucu bir tedavi süreci geçirmiş.
Her sulu dışkı ishal değildir, kuşun dışkısı içinde idrar da vardır çünkü aynı kanaldan çıkar.
Kuş devamlı sulu dışkı yapıyorsa böbrekleri gereğinden fazla çalışıyor da olabilir.
Bu kadar çeşitli ve çok antibiyotiği arda arda vermeye devam ederseniz kuşun böbrek sorunu yaşamasını eğer böbrekte bir sorun varsa bu sorunu arttırmasına yol açabilirsiniz.
Burada dikkate almanız ve yerine koymanız gereken maddeler su ile atılan minerallerdir (ör:magnezyum, potasyum).
Bunun için ishal ve benzeri su kaybı olduğunda elektrolit desteği çok önemlidir. Biz hastaneye gidince neden ilk olarak serum takılıyor ve destek sağlanıyorsa, suluktan vereceğiniz elektrolit de aynı şeydir, serumdur.
İlk amaç kuşun hayati durumunu sodyum, magnezyum, potasyum dengesini stabil halde tutmaktır.
Bununla birlikte dışkı tahlili yaptırıp, kuşa ''doğru'' bir veterinerde ''doğru'' bir teşhis konulması gerekir.
Kuşlar aynı anda birden fazla hastalık taşıyabilir, ya da böbreği gereğinden fazla çalışıyor olabilir.
Bu durumda hastalık yokken (eğer yoksa tabi) antibiyotiğe yüklenmek, kuşun böbreğini gereksiz şekilde yormaktan başka bir işe yaramaz ve sonrasında mantar da gelişebilir.
Bu forumda herkes elinden geldiğince bilgisi dahilinde bir şeyler paylaşıyor, yardımcı olmaya çalışıyor, çoğu zaman da yardımcı olunuyor.
Yalnız en önemlisi tahlil, teşhis ve iyi bir veteriner hekim kontrolünde tedavidir.

Tavsiye;
-Elektrolite devam
-Yem olarak sadece aspur
-Sıcak bir ortam
-10 saat uyku uyuyabileceği gürültüsüz bir oda.
-Haşlanmış patates ve haşlanmış pirinçle yapılacak mamanın içine probiyotik
-Her gün düzenli ve temiz su (içine bakteri önleyici ürünler katılabilir)
-ve bu arada ''kuştan anlayan'' bir veteriner hekimle yakın temas, gözlem.

uzun oldu biraz, kusura bakmayın. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Oyla 0
En başından sonuna kadar okudum, kuş baya kafa karıştırıcı ve yorucu bir tedavi süreci geçirmiş.
Her sulu dışkı ishal değildir, kuşun dışkısı içinde idrar da vardır çünkü aynı kanaldan çıkar.
Kuş devamlı sulu dışkı yapıyorsa böbrekleri gereğinden fazla çalışıyor da olabilir.
Bu kadar çeşitli ve çok antibiyotiği arda arda vermeye devam ederseniz kuşun böbrek sorunu yaşamasını eğer böbrekte bir sorun varsa bu sorunu arttırmasına yol açabilirsiniz.
Burada dikkate almanız ve yerine koymanız gereken maddeler su ile atılan minerallerdir (ör:magnezyum, potasyum).
Bunun için ishal ve benzeri su kaybı olduğunda elektrolit desteği çok önemlidir. Biz hastaneye gidince neden ilk olarak serum takılıyor ve destek sağlanıyorsa, suluktan vereceğiniz elektrolit de aynı şeydir, serumdur.
İlk amaç kuşun hayati durumunu sodyum, magnezyum, potasyum dengesini stabil halde tutmaktır.
Bununla birlikte dışkı tahlili yaptırıp, kuşa ''doğru'' bir veterinerde ''doğru'' bir teşhis konulması gerekir.
Kuşlar aynı anda birden fazla hastalık taşıyabilir, ya da böbreği gereğinden fazla çalışıyor olabilir.
Bu durumda hastalık yokken (eğer yoksa tabi) antibiyotiğe yüklenmek, kuşun böbreğini gereksiz şekilde yormaktan başka bir işe yaramaz ve sonrasında mantar da gelişebilir.
Bu forumda herkes elinden geldiğince bilgisi dahilinde bir şeyler paylaşıyor, yardımcı olmaya çalışıyor, çoğu zaman da yardımcı olunuyor.
Yalnız en önemlisi tahlil, teşhis ve iyi bir veteriner hekim kontrolünde tedavidir.

Tavsiye;
-Elektrolite devam
-Yem olarak sadece aspur
-Sıcak bir ortam
-10 saat uyku uyuyabileceği gürültüsüz bir oda.
-Haşlanmış patates ve haşlanmış pirinçle yapılacak mamanın içine probiyotik
-Her gün düzenli ve temiz su (içine bakteri önleyici ürünler katılabilir)
-ve bu arada ''kuştan anlayan'' bir veteriner hekimle yakın temas, gözlem.

uzun oldu biraz, kusura bakmayın. Geçmiş olsun.
Afyonkarahisardaki en iyi veterinere götürüyorum. Tahlil yapma imkanı veterinerlik fakültesinde var fakat yapılsa dahi doğru tespit yapacaklarını düşünmüyorum. Onun yerine birkaç hafta dinlendirip düzelme olmadıysa İzmir'e tahlile göndereceğim. Verdiğiniz tavsiyeleri de dikkate alacağım çok teşekkür ederim.

Oyla 0
Hastaneye numune alınan yere giderek rica ettiğinizde ücretsiz olarak idrar kabı verirler. Eczaneden ise fizyolojik tuzlu su (serum fizyolojik) almanız gerekli. Ampul şeklinde aldım ben. Başka formda bulunuyor mu bilmiyorum. Ampul çok pratik oluyor. Pamuğu iki-üç ampul serum ile nemlendirin ve tabana koyun. Üstüne dışkıları kulak pamuğu ile toplayıp koyabilirsiniz. Her seferinde ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın. En son ise makyaj pamuğunu yine serumla nemlendirip dışkılara bastırmayacak şekilde üstünü örtün ve ağzını sıkıca kapayın. Bununla ilgili bir konu açsam iyi olur sanırım.

Oyla 0
Hastaneye numune alınan yere giderek rica ettiğinizde ücretsiz olarak idrar kabı verirler. Eczaneden ise fizyolojik tuzlu su (serum fizyolojik) almanız gerekli. Ampul şeklinde aldım ben. Başka formda bulunuyor mu bilmiyorum. Ampul çok pratik oluyor. Pamuğu iki-üç ampul serum ile nemlendirin ve tabana koyun. Üstüne dışkıları kulak pamuğu ile toplayıp koyabilirsiniz. Her seferinde ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın. En son ise makyaj pamuğunu yine serumla nemlendirip dışkılara bastırmayacak şekilde üstünü örtün ve ağzını sıkıca kapayın. Bununla ilgili bir konu açsam iyi olur sanırım.
Şimdiden teşekkürler. Gerekli bir konu ☺️

Oyla 0
Bunu direkt olarak tedavi eden bir ilaç yokmuş :(
Fungizone işe yarayabiliyormuş, o da çok pahalı 250 TL. Hem uzun süredir devam ediyor geçmesi zor :(
Ümidinizi kesmeyin. Her megabakteri olan kuş kaybedilecek diye bir durum yok. Siz gereken tedaviyi uygulayın, gerisi Allah kerim.
İlacın bölünmüş olanları vardır, onları araştırın.
ayrıca forumda bu konuda sıkıntı yaşamış arkadaşların kullandığı beşeri ilaçlar muhtemelen vardır.

Oyla 0
Bunu direkt olarak tedavi eden bir ilaç yokmuş :(
Fungizone işe yarayabiliyormuş, o da çok pahalı 250 TL. Hem uzun süredir devam ediyor geçmesi zor :(

tüm test sonuçları çıkmadan ve hekimle görüşmeden ilaç almayın biraz sabırlı olun bence. size ilk başta yazmıştım, ilk kullandığınız karışım işe yaramazsa mantar ilacı kullanılır zaten. siz hem onu eksik kullandıniz hem ara vermeden doksisikline başladınız, bu yöntem mantarı da azdırır

ilaveten, megabakter çoğu kuşun bağırsak florasında az miktarda bulunur zaten ve testlerde çikabilir. önemli olan yoğunluğu

Oyla 0
tüm test sonuçları çıkmadan ve hekimle görüşmeden ilaç almayın biraz sabırlı olun bence. size ilk başta yazmıştım, ilk kullandığınız karışım işe yaramazsa mantar ilacı kullanılır zaten. siz hem onu eksik kullandıniz hem ara vermeden doksisikline başladınız, bu yöntem mantarı da azdırır

ilaveten, megabakter çoğu kuşun bağırsak florasında az miktarda bulunur zaten ve testlerde çikabilir. önemli olan yoğunluğu
Zaten bekleyeceğim sonuçları Pazartesi hepsi çıkacakmış. Doksisiklin'i veteriner verince başlamışım. Gerçekten çoğu veteriner kuşlar hakkında bilgi sahibi değil.

Oyla 0
Sonuçlar tamamen çıkana kadar ne yapabilirim? Kekik çayının iyi geldiğini söylediler, ayrıca suyu asidik tutmaya çalışıyorum. Başka ne yapmam gerekiyor?

Oyla 0