Düzelmeyen dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avseque
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

avseque

Forum Sakini
Merhabalar daha önce de forumda başlık açmıştım. Vetakoksin tedavisi uygulamıştım. Dışkıda biraz düzelme olmuştu ama gene bozuldu. Denilenleri harfiyen uyguladım. Tedavinin üzerinden 1 ay geçti. Bir de erkeğin bir tane dışkısında sindirilmemiş yem vardı ve rengi de kırmızımsıydı dışkının. Dişinin gece boyunca yaptığı dışkılar daha kötü gün içinde yaptıkları ise biraz daha normale yakın. Gece yaptığı dışkıların bu kadar kötü olması normal midir? Fotoğrafları ekliyorum. Dişinin dışkıları erkeğinkine göre çok büyük. Yani büyük olanlar dişinin küçük olanlar erkeğin dışkıları. Tek kağıdın üzerinde olanı ızgaranın üzerine yapmışlardı. Kağıtla ben alıp dağıttım içinde yem olduğunu görebilmek için. Lütfen yardımcı olun( gece yapılan dışkının üzerine yazdım)

Ekli dosyalar

• DB83F3E7-8F35-4973-8679-1047F992D35D.jpeg
    DB83F3E7-8F35-4973-8679-1047F992D35D.jpeg
    81.9 KB · Görüntüleme: 55
  • 0346C1CC-AC70-417E-A022-75101B91ABB5.jpeg
    0346C1CC-AC70-417E-A022-75101B91ABB5.jpeg
    136.1 KB · Görüntüleme: 54
  • 189F1771-A4A4-466C-8E9B-2E26B3FA73B7.jpeg
    189F1771-A4A4-466C-8E9B-2E26B3FA73B7.jpeg
    74.3 KB · Görüntüleme: 55
Çözüm

İsterseniz inceleyin, bahsi geçmiştir.

Nacizane önerim; bilindik kaliteli markalara öncelik vermenizdir her üründe.
Teşekkür ederim incelerim şimdi. İşte her şeyi ince eleyip sık dokurum bu kaçtı gözümden :(
İnşallah düzelirler. Dediğim gibi temmuz ayının başından beri uğraşıyorum. Önce koksidiyoz dendi vetakoksin verdim. Sonra parazit dendi kontil verdim. Sonra gene koksidiyoz dendi vetakoksin verdim. Sonra sitrax en son da tollisan. 5 ay olmuş uğraşmaya başlayalı. Telefonumun galerisi dışkı fotoğraflarıyla dolu. Artık iyileşsinler istiyorum:( :(
Kuş hastalıkları çok zor gerçekten.Teşhis koyacak tedavi edecek uzmanlara ulaşma imkanı kısıtlı.Elimiz kolumuz bağlanıyor bu noktada.Çok yıpratıcı bir süreç anlıyorum sizi :(

Oyla 0
@avseque eğer megabakter varsa kuşta öncelikle kilo takibi yapmak lazım. Bir tane hassas tartı al ve 3-4 günde bir kilo takibi yap. Kilosunu sabah erkenden yada akşam üstü hep aynı saatte tart. Megabakterin en belirgin özelliği sürekli azalan ve ciddi kilo kayıplarıdır. Yani test imkanımız olmasada en azından bu şekilde anlayabiliriz megabakterin olup olmadığını..

Birde şöyle birşey var, bazı kuşlar bu megabakteri yıllarca taşıyıcı oluyor ve hastalanmadan yada kilo kaybı olmadan ömürlerini geçiriyorlar. Yani bazı kuşları megabakter etkilemiyor anlatabildimmi...

Oyla 0
@avseque eğer megabakter varsa kuşta öncelikle kilo takibi yapmak lazım. Bir tane hassas tartı al ve 3-4 günde bir kilo takibi yap. Kilosunu sabah erkenden yada akşam üstü hep aynı saatte tart. Megabakterin en belirgin özelliği sürekli azalan ve ciddi kilo kayıplarıdır. Yani test imkanımız olmasada en azından bu şekilde anlayabiliriz megabakterin olup olmadığını..

Birde şöyle birşey var, bazı kuşlar bu megabakteri yıllarca taşıyıcı oluyor ve hastalanmadan yada kilo kaybı olmadan ömürlerini geçiriyorlar. Yani bazı kuşları megabakter etkilemiyor anlatabildimmi...
Tamam dediğinizi yaparım. Bugün hiç yemli dışkı görmedim :) bir de iyi bir haberim var. Dün oturdum urfadaki tüm veterinerlere tek tek mesaj attım. Bir tanesi geri döndü. Kuş bakıyorlarmış dışkı tahlili de yapıyorlarmış :) Umarım iyi de bir hekimdir. Yemli dışkıyı tekrar görürsem dışkı tahliline götüreceğim

Oyla 0
Boşuna sevinmişim :( Altlarını değiştirdim şimdi. Erkeğin yeni yaptığı üç dışkıda da yem vardı gene. Yarın tollisanın 7. Günü olacak. Tedaviyi tamamlayıp hemen mi götürsem dışkı tahliline yoksa 1 hafta ara mı versem? Veteriner de ilaç verirse ağır gelecek çünkü :( @Ümit T.

Oyla 0
Boşuna sevinmişim :( Altlarını değiştirdim şimdi. Erkeğin yeni yaptığı üç dışkıda da yem vardı gene. Yarın tollisanın 7. Günü olacak. Tedaviyi tamamlayıp hemen mi götürsem dışkı tahliline yoksa 1 hafta ara mı versem? Veteriner de ilaç verirse ağır gelecek çünkü :( @Ümit T.

İlaçtan sonra biraz ara verip gözlemlemekte fayda var...

Oyla 0
Yerinizde olsam ben direk götürürdüm tahlil için. Beklemek bu tip durumlarda işe yaramayan şeyler. Kullanılan ürünler etki etmiyor demek ki :(

Oyla 0
Yerinizde olsam ben direk götürürdüm tahlil için. Beklemek bu tip durumlarda işe yaramayan şeyler. Kullanılan ürünler etki etmiyor demek ki :(

Üst üste ilaç kullanmak doğrumu peki? Biraz ara verip kuş toparlasa daha iyi değilmi.

Ayrıca ben urfadaki bir veterinerin megabakter teşhisi koyabileceğini hiçmi hiç sanmıyorum.

Yapıcağı şey mikroskopta dümenden dışkıya bakıp baytril vermek olucaktır..

@avseque eğer veterinere götürürsen kuşa ne teşhisi koyduğunu ve hangi ilacı verdiğini detaylı sor ;)

Son düzenleme:
Oyla 0
Üst üste ilaç kullanmak doğrumu peki? Biraz ara verip kuş toparlasa daha iyi değilmi.

Ayrıca ben urfadaki bir veterinerin megabakter teşhisi koyabileceğini hiçmi hiç sanmıyorum.

Yapıcağı şey mikroskopta dümenden dışkıya bakıp baytril vermek olucaktır..

@avseque eğer veterinere götürürsen kuşa ne teşhisi koyduğunu ve hangi ilacı verdiğini detaylı sor ;)
Tabii ki sorarım. İlaç bitince yani yarından sonra kaç gün bekleyim veterinere gitmek için? Bu süre içinde mama, vitamin probiyotik vereyim mi? Erkek tüye girdi galiba. Güçten düşmemesi lazım

Son düzenleme:
Oyla 0
Erkeğin fotoğraflarını ekliyorum. Dışkı fotoğrafı eklemekten kuşları hiç göstermedim size :) fotoğrafların üstünde tarihleri yazıyor. Bu tüy dökme son birkaç gündür var. Elime de alıp baktım sivri göğüs yok

Ekli dosyalar

• A499BA11-35A7-439C-93A9-DDF2C06CD52B.jpeg
    A499BA11-35A7-439C-93A9-DDF2C06CD52B.jpeg
    561.1 KB · Görüntüleme: 12
  • 503E0A2F-69A8-464D-B127-DCC57A3BE12F.jpeg
    503E0A2F-69A8-464D-B127-DCC57A3BE12F.jpeg
    912.1 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0
kullandığınız ürün tollisan kombi ise bu ilaç değil bitkisel destektir, tedavi etmez. ben size basit ama etkili bir antibiyotik önereyim. internetten bu ilacı temin edip 7-20201201_012024.jpg10 gün kullanın. yalnız 2 çeşit avidiare var dikkat edin, üzerinde antibakteriyel yazanı almanız gerekiyor

Oyla 0
Oyla 0
Tabii ki sorarım. İlaç bitince yani yarından sonra kaç gün bekleyim veterinere gitmek için? Bu süre içinde mama, vitamin probiyotik vereyim mi? Erkek tüye girdi galiba. Güçten düşmemesi lazım

Dediğim gibi bir süre probiyotik vermeyelim. Düşük bir ihtimal ama dışkıda yem probiyotik kaynaklı olabilir demiştim daha önce.

Ama mama vitamin vs. destekleyelim güç toplasın.

En azından bir kaç gün kuşu dinlendirmekte fayda var. Ama götürmek istiyorsan veterinere götür aklında kalmasın. Ama verdiği ilaçların ismini falan sor burada değerlendirelim...

Oyla 0
Dediğim gibi bir süre probiyotik vermeyelim. Düşük bir ihtimal ama dışkıda yem probiyotik kaynaklı olabilir demiştim daha önce.

En azından bir kaç gün kuşu dinlendirmekte fayda var. Ama götürmek istiyorsan veterinere götür aklında kalmasın. Ama verdiği ilaçların ismini falan sor burada değerlendirelim...
Tamamdır. Ben biraz daha bekleyim en iyisi. Götürdüğüm zaman mutlaka buraya da yazarım sonuçları. Sizce kuşun genel görünümü nasıl. @Ümit T.

Oyla 0
Eskiden avidiar ın içinde nitrofurazon bulunuyordu Hazal, %0,2 kadar. Şuan yok ama, nitrofurazon. Şuan üstünde sadece antibakteriyel yazıyor, ama büyük ihtimalle içinde antibiyotik yok, hiçbir yerde bunu teyit edebilecek bilgi de yok.
Evet Recai Avi- diare satışı yok galiba artık,sadece veterinerler verebilir sanırım.Avi diar görüyorum sağda solda o da bağırsak sağlığı için gibi bir şeyler yazıyordu.Tollisan da var ama sanırım antibiyotik katkı.Öyle hatırlıyorum.

Oyla 0

Ümit bey yakaladım sizi hemen sorayım :) tollisan kombi mix bitkisel destek mi ilaç mı? Ne diye geçiyor?

Oyla 0
kullandığınız ürün tollisan kombi ise bu ilaç değil bitkisel destektir, tedavi etmez. ben size basit ama etkili bir antibiyotik önereyim. internetten bu ilacı temin edip 7-Ekli dosyayı görüntüle 959110 gün kullanın. yalnız 2 çeşit avidiare var dikkat edin, üzerinde antibakteriyel yazanı almanız gerekiyor

Asıl avidiare bitkisel :) Eskiden bir miktar nitrofurazon vardı bu avidiarede ancak sonradan kaldırdılar, şuan içeriğinde herhangi bir antibiyotik etken maddesi yok.

Tollisanın içeriğinde colistin, nitrofurazon ve amoksisilin gibi antibiyotik etken maddeleri var. Ve etkilide bir üründür...

Oyla 0
Asıl avidiare bitkisel :) Eskiden bir miktar nitrofurazon vardı bu avidiarede ancak sonradan kaldırdılar, şuan içeriğinde herhangi bir antibiyotik etken maddesi yok.

Tollisanın içeriğinde colistin, nitrofurazon ve amoksisilin gibi antibiyotik etken maddeleri var. Ve etkilide bir üründür...
Evet doğru hatırlıyorum demek ki.Üstteki mesajda bitkiseldir tedavi etmez diye okuyunca kafam karıştı bir an.Asıl avi-diare yanında premiks gibi kalıyor bu durumda,teşekkür ederim,sağolun :)

Oyla 0