Genel Sohbet Konusu

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Darısı benimkilere :) ayırma yönteminden önce ne zamandır birliktelerdi acaba ve ne kadar ayrı kaldılar

çiftleşme amaçlı ayirma yontemi pek uygulamiyorum. tek kafese 3 dişi 2 erkek atıp anlaşanları ayırıyorum, bu durum rekabet ve sosyalleşme yarattığı için üremeyi de teşvik ediyor. (kuşları birbirine zarar vermemesi için takip etmek gerekli, kavga edebilirler)

burada dişiyi erkeğin yanina attim hemen kuyruk kaldırdı , şans işi bu tabi espri amaçlı paylaştım.

SedatKaba

iyikus.com Üyesi
1632078244161.jpg

Hayır kurumu iş başında yine.adamlara ilk puanlarını kazandırdık.var mı dersi tasası olan giderelim o kadar parayı boşa vermedik

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar trt belgeselde çok güzel bir program izledim. Programın konusu Mimar Sinan ve Süleymaniye.. Program bittiğinde koca bir VAY BEE NE SİNANMIŞ dedim! Matematikte 5. bir işlem geliştirdiği ve 13 bilinmiyenli bir denklemi çözdüğü düşünülüyor :) Temelinden beton harıcına, akustiğinden bilmem nesine kadar ne teknikler ne taktikler... Kesinlikle izlemeniz lazım.. Hatta hindistandaki meşhur tac mahali falan Mimar Sinan'ın çırakları yapmış :)

Alttaki linkten izleyebilirsiniz..
?

ixs54

iyikus.com Üyesi
herkese merhaba, dün gördüğüm manzara için çok üzüldüm. sizle paylaşmak istedim. Kuşumun kafesini temizlemek için dışarı çöpün yanına gittim. Çöpün yanına atılmış kafes gördüm. İçinde bir kuş ölmüş sahipleri kafesi, bütün oyuncakları vs ile çöpün yanına atıp gitmişler. Çok büyük vicdansızlık kimse bir hevesle bakamayacağı kuşu sahiplenmemeli.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Market depolarında bidon bidon yağ var raflar bomboş.. Bu milletin sayesinde darphane gibi çalışan servetine servet katan marketler kendilerini zengin eden bu millete yağ satmıyorlar. Devletin acil el atması lazım alayına ceza yağdırması lazım...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Market depolarında bidon bidon yağ var raflar bomboş.. Bu milletin sayesinde darphane gibi çalışan servetine servet katan marketler kendilerini zengin eden bu millete yağ satmıyorlar. Devletin acil el atması lazım alayına ceza yağdırması lazım...

binbir türlü sorun var. Keşke ceza yazmayla hallolsa. Bu kadar gündem bir konuyken sessiz kalmaları da ayrı bir üzücü.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
binbir türlü sorun var. Keşke ceza yazmayla hallolsa. Bu kadar gündem bir konuyken sessiz kalmaları da ayrı bir üzücü.

Bence fırtına öncesi sessizlik bu cezalar kapıda.. Hallolur veya olmaz mutlaka bir karşılığı olmalı. Bizim milletimizde suç boykot etmeyi bilmiyolar arkadaş. Ülke genelinde bir hafta alışverişi kes bakalım ne oluyor...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bence fırtına öncesi sessizlik bu cezalar kapıda.. Hallolur veya olmaz mutlaka bir karşılığı olmalı. Bizim milletimizde suç boykot etmeyi bilmiyolar arkadaş. Ülke genelinde bir hafta alışverişi kes bakalım ne oluyor...
bir yandan halkın bunu neden yaptığını (hepsi için demiyorum) anlıyorum. Ancak kimisi gaza gelip, sürü psikolojisiyle hareket ediyor.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
arkadaşlar stokculuk bir yana yağ yok. ithal girdili tüm ürünlerin fiyatlar artiyor ve daha da artacak. iğneden ipliğe ekmeğe kadar tüm ürünler ithal girdi içeriyor

misal, şu an 4 kuşum var ve ben buna rağmen kendime göre yem ve ithal ilaç stoğu yaptım

Umit. 

Yönetici
Moderatör
arkadaşlar stokculuk bir yana yağ yok. ithal girdili tüm ürünlerin fiyatlar artiyor ve daha da artacak. iğneden ipliğe ekmeğe kadar tüm ürünler ithal girdi içeriyor

misal, şu an 4 kuşum var ve ben buna rağmen kendime göre yem ve ithal ilaç stoğu yaptım

Ukraynada savaş var diye belçikadan gelen yemimi stokladın hahhah Şaka bir yana yağ var yaaağ :) depolar yağ dolu maaşınızı ay çiçek yağına yatırmayın yazık günah.. Fiyat artışlarının sebebi?
yağğğ.jpg

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Tamam burada tarihe not düşelim beraber bakalım ülkedeki yağ stoğu ne zman bitecek izleyip görelim:)

hocam bitti demek tamamen bitecek demek değil tabi ki. ancak fiyatlar maalesef gittikçe artacak bu arz ve maliyet kaynaklı bir durum

şu var, bizde zaten fiyatlar kur nedeniyle uzun süredir artıyor. dünyanın en büyük ayçiceği ithalatçısıyız ve bunun büyük kısminı ukrayna ve rusya'dan yapıyoruz, şu an ayçiçeği gelmiyor ve bunun fiyata etkisi henüz yansımaya başlayacak

bunu bilen firmalar da dediğiniz gibi stokculuk yapiyorlar bu konuda size katılıyorum

Umit. 

Yönetici
Moderatör
hocam bitti demek tamamen bitecek demek değil tabi ki. ancak fiyatlar maalesef gittikçe artacak bu arz ve maliyet kaynaklı bir durum

şu var, bizde zaten fiyatlar kur nedeniyle uzun süredir artıyor. dünyanın en büyük ayçiceği ithalatçısıyız ve bunun büyük kısminı ukrayna ve rusya'dan yapıyoruz, şu an ayçiçeği gelmiyor ve bunun fiyata etkisi henüz yansımaya başlayacak

bunu bilen firmalar da dediğiniz gibi stokculuk yapiyorlar bu konuda size katılıyorum

Aynı zamanda dünyanın en büyük zeytinyağı üreticilerinden de biriyiz.. Bırakın ayçiçeği zeytinyağına yüklenin birazda:) Birazda ülkemizdeki zeytinciler kazansın...

Türkiye zeytinyağı üretiminde dünyada ilk beş ülke içinde yer almaktadır. 2020 yılında 867 bin ton yağlık zeytin çeşitli şekillerde işlenerek yaklaşık 173 bin ton zeytinyağı elde edilmiştir. En çok yağlık zeytin üreten üç il sırasıyla Aydın Balıkesir ve Muğla’dır. Üretilen zeytinyağı türlerine göre Natürel Sızma, Riviera ve Rafine zeytinyağı olarak ayrılmaktadır...

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Aynı zamanda dünyanın en büyük zeytinyağı üreticilerinden de biriyiz.. Bırakın ayçiçeği zeytinyağına yüklenin birazda:) Birazda ülkemizdeki zeytinciler kazansın...

aynen katıliyorum hocam. marmara ya da ege'de direkt çiftçiden daha uygun fiyata alınabilir biz öyle yapıyoruz

İspanyollar İtalyanlar bizim zeytinyağını alıp Avrupa'ya 5-10 katı fiyata satıyor

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok gariptir onları da kesme niyetindeler :D
Kızartmalara ara, buharla pişirmeye fırsat doğdu :D

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Çok gariptir onları da kesme niyetindeler :D
Kızartmalara ara, buharla pişirmeye fırsat doğdu :D

Kim neyi kesiyor ya bırakın bu vesveseleri :) Türkiyede şuan rakamla 300.000.000 yazıyla ÜÇYÜZ milyon zeytin ağacı var.. Kaç tanesi kesilicekmiş sayı verirmisiniz bana? Yazmayın böyle şeyler arkadaşlar bak sonra inanıyor millet zeytinyağınıda yağmalarlar :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
190 milyon diyorlar toplam zeytin ağacına ancak madencilik için bile olsa bir kısmının kesilmesine ben sıcak bakmıyorum doğrusu. Bence benim ne demek istediğimi çok iyi anladın @Malkoçoğlu hocam ? Millet neler gördü artık ?? Her şey fazlasıyla beklenir...
Neyse siyasi bir konu olduğundan pek forumda bunu devam ettirmemek lazım ?

Son düzenleme: