Kuşlarım Halsiz Ve Kabarık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

samet150914

Forum Sakini
Benim iki cift Muhabbet kusu vardi. bir cift 4 yavru verdi. buyuk 14 gunluk. fakat disi öldü. erkek yavrulatı besledi çok şükür. ama çok halsiz. diger çiftimde erkekte burun akıntısı var ve hangisi olduğunu bilmiyorum dışkısında yem var. dişi de tüylerini kabartıyor

Soz konusu can oldugunda fayda maliyet hesabi yapilmasina kesinlikle karsiyim. Fakat bu sefer bakude baytar aramanin derman olacagini ben de dusunmuyorum. Zaten baytar az, ehil olani daha da az, kustan anlayani komple az.

Tam nerede oldugunu da soylemedi ama 450km lik yol ise quba veya tiflis-baku yolu disindaki herhangi bir yoldan en az 6-8 saat arasi birsey eder, sonucunda da kafasina talih kusu konup birisi nokta atisi teshisi koyamazsa zaten hasta kuslar yorulduklariyla kalir. Geri donusunu saymiyorum bile.

Buradan daha fazla fayda gorur bu arkadas.

Oyla 0
Bana yeminizden bir görsel ve son günlerde kullandığınız diğer besinlerden bahseder misiniz? Temelden bakıp, elemelerle gidelim.

Oyla 0
simdi 450 km yol. 20 lirarik kus 100lira da yol. en az 100 lira da veteriner.
bu paraya 15 tane kus alirim.
ben sizin yardiminizla kuslari sagligina kavusturmak istiyorum.
İşin içinde kuşa para biçiyorsanız siz ne uğraşın nede biz uğraşalım. Burada isteyen istediği duyu organına güvensin gözle bir yere kadar iş yapılabilir . Sizin kuşunuzun bilimsel yöntemler ile tedavi edilmesi şarttır. Zaten kullandığınız antibiyotiği eksik doz ile alıyorsunuz. Ortalama bir muhabbet kuşu Enrofloksasini günde 1mg alması gerekir verilen oranla bunun yarısını alırsa şaşarım :)

Oyla 0
Ya arkadaşım neden anlamak istemiyorsun bu arkadaşın veteriner imkanı YOK! Biz zaten herzaman öncelikle uzman kanatlı veterinerlerine götürülmesinden ve gerekli tahlillerin yapılmasından yanayız zaten. Ancak bu imkanı bırak Azerbaycanın ücra bir köşesinde bulmayı istanbul ve izmir dışında bulmak bile zor. Keza bazı kişiler bu şehirlerde olsalar bile yüksek ücretleri karşılayıp götüremiyorlar...

Peki biz ne yapalım bu kuşları ölümemi terkedelim? Boş konuşmayı bırak artık...

Oyla 0
Soz konusu can oldugunda fayda maliyet hesabi yapilmasina kesinlikle karsiyim. Fakat bu sefer bakude baytar aramanin derman olacagini ben de dusunmuyorum. Zaten baytar az, ehil olani daha da az, kustan anlayani komple az.

Tam nerede oldugunu da soylemedi ama 450km lik yol ise quba veya tiflis-baku yolu disindaki herhangi bir yoldan en az 6-8 saat arasi birsey eder, sonucunda da kafasina talih kusu konup birisi nokta atisi teshisi koyamazsa zaten hasta kuslar yorulduklariyla kalir. Geri donusunu saymiyorum bile.

Buradan daha fazla fayda gorur bu arkadas.
vallahi parasinda degilim. ama bana care olacak veteriner kesin bulamayacam.

Oyla 0
İşin içinde kuşa para biçiyorsanız siz ne uğraşın nede biz uğraşalım. Burada isteyen istediği duyu organına güvensin gözle bir yere kadar iş yapılabilir . Sizin kuşunuzun bilimsel yöntemler ile tedavi edilmesi şarttır. Zaten kullandığınız antibiyotiği eksik doz ile alıyorsunuz. Ortalama bir muhabbet kuşu Enrofloksasini günde 1mg alması gerekir verilen oranla bunun yarısını alırsa şaşarım :)
onun uzerinde 1 litre suya 1 mg katilmasi yaziyor. senin dedigin bir muhabbet kusunun gunde 1 litre su icmesi gerekir.

Oyla 0
onun uzerinde 1 litre suya 1 mg katilmasi yaziyor. senin dedigin bir muhabbet kusunun gunde 1 litre su icmesi gerekir.
Yok. Siz mg, ml karistiriyorsunuz.
Bir de ilaclar suluktan verilirken ayri derisim hesabi, agizdan veriliyorken ayri hesap yapilir.

Siz bence artik burda size yoneltilen sorulara hizlica cevap verip kuslariniz hakkinda kakalarina ve durumlarina dair duzenli ve periyodik guncellemeler yapin.

Oyla 0
ayni kafeste olan sultanla muhabbetin diskilari. normalmi ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Yok. Siz mg, ml karistiriyorsunuz.
Bir de ilaclar suluktan verilirken ayri derisim hesabi, agizdan veriliyorken ayri hesap yapilir.

Siz bence artik burda size yoneltilen sorulara hizlica cevap verip kuslariniz hakkinda kakalarina ve durumlarina dair duzenli ve periyodik guncellemeler yapin.
siz soyleyin ne yapmam gerektigini ben de yapayim

Oyla 0
Once bir yazin;
kac kus var, hangilerinde anormal belirtiler var?
kuslari size daha once soylendigi gibi ayirdiniz mi? Ilk gorsellerde kuslar birbirlerine cok yakinlardi.
Elinizde baska bos kafes var mi?
Ilaclari soylendigi gibi veriyor musunuz, hangilerine ilac basladiniz? Baslamadiginiz kus var mi?
Ilaclara olumlu veya olumsuz tepki veren birisi var mi? Suyuyla veriyorsaniz ictiklerini goruyor musunuz?
Yem yemelerinde bi azalma, artis var mi? Kaka yapma hizlarinda bi azalma, artis var mi?
Hava kac derece, nem orani nedir? Olcebileceginiz ekipmaniniz (Thermometre, hygrometre) var mi? Bulundugunuz yer cok soguk mu, cok kuru veya cok nemli mi?
Kuslarda normalde olmayan bir koku v.b. var mi? Varsa neye benziyor?
Nasil su kullaniyorsunuz?
Doganay yukarida bunu sormus, bu ve bunun gibi detaylari yazin.
Bana yeminizden bir görsel ve son günlerde kullandığınız diğer besinlerden bahseder misiniz? Temelden bakıp, elemelerle gidelim.
Madem kuslari muayene edilemiyor, uzman hekim goremiyor, maalesef boyle dedektifcilik oynanacak sonuca yakinlasabilmek icin.

Sizin kuşunuzun bilimsel yöntemler ile tedavi edilmesi şarttır.
Suna da sonuna kadar katiliyorum fakat buralarda bulunup is yaptim daha once. Birakin kusu hatta herhangi bir hayvani, insan icin bile lab testi zor ve pahali. Pahali derken pahalilik elbette kisiden kisiye goreceli bir sey, ben oz-vet v.b. cam sakizi bedeli kalir diyeyim siz anlayin. Sonuca da guvenemezsiniz ustelik. Kargo ile yollansa turkiyeden yapilsa diyecekseniz de bunun sureleri ozellikle covid doneminde 1 hafta + surede gerceklesir, ustune ucakla gelecegi icin ortam kosullari geregi - dereceler gorecek numuneler, testi mumkun olabilecek bir numune elde edemez lab. Zaman ve para kaybedildigiyle kalir.
Bundan dolayi bu imkanlarin olmadigi dusunulerek forumun tecrubesini kumulatif olarak ortaya koyup yardim etmesi belki bi sekilde derman olur bu cocuklara.

Oyla 0
yazilan ekopmanim yok.kuslar hala resimdeki gibi. ayirmadim. var bos kafesim. bu gune kadar muhabbetlere ilac veriyodum Umit hoca yazdigi dozajla. bu gun ayni dozajla hepsine basladim.yavruya bakan baba iciyor. diger cift ictigini gormedigim icin dun siringayla verdim.baba olan onceleri yemiyordu simdi baya yiyor. hepsi yiyor yem.kuslar evin icinde. sicaklik iyi.koku yok. kaynamis su kullaniyorum. baba olan onceleri cok kaka yapiyordu bu gun azalmis

Oyla 0
Ne yapmam lazim?
yemleri bozuk ola bilirmi?

Evet yem kötü muhtemelen. Ve hijyen sorunuda olabilir. Kafes ve ekipmanlarının hijyenine dikkat et. Kafesteki kağıdı günlük değiştir. Günlük sulukkları sabunlu suyla süngerle güzelce yıkayıp taze içme suyu kullan (normal kalıp sabunla süngeri köpürt o şekilde yıka ve iyice durula). Kaynamış su yerine normal içme suyu kullan. Ve sultanların ilaç dozajını bir tık arttırıp yap. Sıvıları 5 damla nistatinide mercimekten daha fazla yap... Güzel bir yem bulamıyorsan orada gerekirse Türkiyeden toptan kargoyla alıp kullan...

Oyla 0
Evet yem kötü muhtemelen. Ve hijyen sorunuda olabilir. Kafes ve ekipmanlarının hijyenine dikkat et. Kafesteki kağıdı günlük değiştir. Günlük sulukkları sabunlu suyla süngerle güzelce yıkayıp taze içme suyu kullan (normal kalıp sabunla süngeri köpürt o şekilde yıka ve iyice durula). Kaynamış su yerine normal içme suyu kullan. Ve sultanların ilaç dozajını bir tık arttırıp yap. Sıvıları 5 damla nistatinide mercimekten daha fazla yap... Güzel bir yem bulamıyorsan orada gerekirse Türkiyeden toptan kargoyla alıp kullan...
Abi acik yem kullaniyorum. ondan ola bilir bence.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...