Kuşum acaba hasta mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mangoo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Tamamdır hocam yemin içine zaten ak darıyı koymayı düşünüyorum. Eski yemimde de pelet yem vardı zaten onu da yeme karıştırırım. Mamadan kastınız yumurta maması mı hocam eğer oysa direk yumurtayı haşlayıp veriyorum daha çok seviyor öyle bizim kuş

Evet yumurta maması. Sadede verebilirsin sorun değil. İçine farklı besinleride eklersen daha iyi olur..

Mesela;
Dün bir konuya yazmıştım aslında burayada ekliyeyim;

Malzemeler;
  • Bir tatlı kaşığı mısır unu yada hazır kuru mama,
  • Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (buğday ruşeymi kesinlikle olmazsa olmaz. Özellikle yavru kuşların ve hasta kuşların mamasına ekleyin farkı görüceksiniz)
  • Bir adet havanda dövülmüş badem yada fındık (beslenmede çeşitlilik açısından bir adet kuruyemiş mutlaka tavsiye ederim)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş kabak çekirdeği (kabak çekirdeği hem besleyici hemde iç parazitler için doğal çözüm)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş arı poleni (arı poleni tek başına bile çok besleyicidir. Yavru ve hasta kuşların şırınga mamasınada ekleyebilirsiniz)
  • Bir parça havuç yada kırmızı pancar (Biliyorsunuz tohumlarda A vitamini yoktur o yüzden kesinlikle bir tane A vitamini içeren sebze meyve olması şart)
  • Bir parça elma yada muz ( prebiyotik ve sindirim enzimleri içerir)
  • Bir çimdik vanilya rendesi (vanilya kuşların sevdiği bir aromadır. Mama yemeyen kuşların yemesini sağlayabilir)
  • Birazda yeşillik (kıvırcık, maydanoz, taze nane, semiz otu vs.) (Yeşillikler olmazsa olmaz. Hem kuşlar sever hemde hepsinin ayrı ayrı kendine özel faydaları vardır)
Yapılışı;

Öncelikle kuru malzemeleri karıştıralım. Ardından sebze meyve ve yeşillikleri minik minik doğrayalım ve karışımımıza ekleyelim. Karışımı 10 dakika dinlendirelim. Üzerine vanilya rendemizide serpiştirelim ve sunuma hazır..

Evet yumurta maması. Sadede verebilirsin sorun değil. İçine farklı besinleride eklersen daha iyi olur..

Mesela;
Bi kaç kere havuç ve yumurtayı rendeledim yemedi hocam ayrı ayrı yiyor ama 😊 bide yazdığınız şekilde çeşit olarak deneyim. Teşekkür ederim destekleriniz için.

Bi kaç kere havuç ve yumurtayı rendeledim yemedi hocam ayrı ayrı yiyor ama 😊 bide yazdığınız şekilde çeşit olarak deneyim. Teşekkür ederim destekleriniz için.
Hocalarım tekrardan merhaba sürekli rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bizim oğlan gayet sağlıklı maşallahı var. Şimdide son zamanlarda kafes tabanında ızgara olmasına rağmen kendi dışkısını yiyor. Kafeste kum kalamar kemiği herşey var. Bunun önüne nasıl geçebilirim.

Hocalarım tekrardan merhaba sürekli rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bizim oğlan gayet sağlıklı maşallahı var. Şimdide son zamanlarda kafes tabanında ızgara olmasına rağmen kendi dışkısını yiyor. Kafeste kum kalamar kemiği herşey var. Bunun önüne nasıl geçebilirim.
düzenli temizlik ve mineral takviyesi yaparak.

düzenli temizlik ve mineral takviyesi yaparak.
Hocam hergün akşam gidince yemlikler kafes tabanı temizliyorum suluğu değiştiriyorum. Neredeyse hergün de sebze meyve veriyorum. @Umit. Hocam daha önce sindirim problemi yaşıyor demişti. Küçüklükten alıştı bi yuvalık gibi bişeyi var içine giriyor. Sabaha kadar dışkıyı tutuyor uyanınca direk oraya yapıyor o büyük parçadan yiyor. Diğer küçüklerde bişey yok. Ben sadece peçete kemiriyor sandım. Sabah yerken yakaladım sadece o büyük parçaları yiyor. Dediğiniz vitamini alayım olmazsa bide öyle deneyim nasıl kullanacaz bunu aldığımız da bir fikriniz var mı ?

Hocam hergün akşam gidince yemlikler kafes tabanı temizliyorum suluğu değiştiriyorum. Neredeyse hergün de sebze meyve veriyorum. @Umit. Hocam daha önce sindirim problemi yaşıyor demişti. Küçüklükten alıştı bi yuvalık gibi bişeyi var içine giriyor. Sabaha kadar dışkıyı tutuyor uyanınca direk oraya yapıyor o büyük parçadan yiyor. Diğer küçüklerde bişey yok. Ben sadece peçete kemiriyor sandım. Sabah yerken yakaladım sadece o büyük parçaları yiyor. Dediğiniz vitamini alayım olmazsa bide öyle deneyim nasıl kullanacaz bunu aldığımız da bir fikriniz var mı ?
Bide hocam bende gerwit w var onu kullanıyorum haftada 1 gün bunun içerisinde de k vitamini var diye biliyorum o işe yaramıyor mu

Bide hocam bende gerwit w var onu kullanıyorum haftada 1 gün bunun içerisinde de k vitamini var diye biliyorum o işe yaramıyor mu
Şu ürün iş görür mü hocam avit-k diye baktım bişey bulamadım. Yada ben bakamadım 😊 2-3 farklı firma var toz şekilde buldum hepsinde. Buna baktığımda k vitamini oranı biraz yüksek gibi geldi

Ekli dosyalar

• IMG_6808.jpeg
    IMG_6808.jpeg
    77.5 KB · Görüntüleme: 0
sindirimi kolay bir atık aslında. Düşünüldüğünde sindirim sorunlarının yaşanıyor olduğunu düşünebiliriz. Yem değişimine ek yumuşak gıda verme sıklığını arttırmanızı öneririm. Nem oranı nasıl odanın?

Yemini yeni değiştirdim sayılır hocam. Loro parquet demiştiniz siz onu kullanıyordum Şuan versele laga muhabbet yemi kullanıyorum. İçerisine ekstra bir miktar Aspur ve ak darı ekleyip veriyorum. Tüy değişiminde olduğu için rahatlasın diye haftada 2-3 gün banyo yapıyor. ( suyla bişey yaparken kendi gelip giriyor zorla yaptırmıyorum 😊) Şuan gözüken nem oranı %32 hocam
sindirimi kolay bir atık aslında. Düşünüldüğünde sindirim sorunlarının yaşanıyor olduğunu düşünebiliriz. Yem değişimine ek yumuşak gıda verme sıklığını arttırmanızı öneririm. Nem oranı nasıl odanın?

yemler iyi aslında marka ve karışım olarak. Gaga içinde alt kısımlarını (damak diyelim) bir kontrol edebilir misiniz? Temiz görünüyor mu? Nem oranı düşük bu arada :(

yemler iyi aslında marka ve karışım olarak. Gaga içinde alt kısımlarını (damak diyelim) bir kontrol edebilir misiniz? Temiz görünüyor mu? Nem oranı düşük bu arada :(
Damak kısmında dilinin altına üstüne baktım hocam bişey göremedim. Nem oranını bende şimdi fark ettim çok sıcak olduğu için düşmüş biraz normalde 35-40 arası oluyordu

Biraz kalsiyum ve d vit ihtiyacını da arttırmalısınız. Probiyotik kullanımı da düzenli hale gelmeli mümkünse

Biraz kalsiyum ve d vit ihtiyacını da arttırmalısınız. Probiyotik kullanımı da düzenli hale gelmeli mümkünse
Entrobac ve gerwit haftada 1 er gün kullanıyorum. Salı-cuma gibi yapıyorum. Kalsiyum için kalamar ve kum var ekstra d vitamini ve kalsiyum için ne yapabiliriz yine vitamin mi alalım ? Avex pure-minsol için ne diyorsunuz dediklerinin hepsini onunla tamamlayabilirmiyiz. Yoksa önerdiğiniz başka ürünler var mı ?

Tüketimi iyi ise kalamarın ek genelde gerekmez ancak d gerekli. Devit 3 alınabilir. Probiyotik ise 2 güne çıkartın isterseniz bir süre. Pure minson yeterli gelebilir.

Tüketimi iyi ise kalamarın ek genelde gerekmez ancak d gerekli. Devit 3 alınabilir. Probiyotik ise 2 güne çıkartın isterseniz bir süre. Pure minson yeterli gelebilir.
Tamamdır hocam teşekkür ederim. Kafes altındaki ızgarayı 2 ye çıkardım Şuan kafes tabanına ulaşması biraz zor gibi gelirken biraz roka ve maydonoz alıp onları da yedirdim yedi biraz yarında devit ve püre-minsola bakayım.

Vitamin mineral eksikliklerinde dışkı yeme sorunu olabiliyor. Gervitin yanına bir tane mineral takviyesi alın haftada bir verin. Apek pure minsol uygundur. Tam dolu suluğa 3-4 damla yeterli fazlası zarar.. Bunun dışında bol bol yeşillik, sebze ve az miktarda meyve verilebilir..

Şunuda ekliyeyim dışkı yeme sorunu herzaman vitamin mineral eksikliklerinde olmayabilir. Bazen meraktanda dışkı yiyebilirler. Siz gerekli önlemleri alın. Takviyelerini yapın yeterli. Fazlada kafaya takılıcak birşey değil :)

Vitamin mineral eksikliklerinde dışkı yeme sorunu olabiliyor. Gervitin yanına bir tane mineral takviyesi alın haftada bir verin. Apek pure minsol uygundur. Tam dolu suluğa 3-4 damla yeterli fazlası zarar.. Bunun dışında bol bol yeşillik, sebze ve az miktarda meyve verilebilir..

Şunuda ekliyeyim dışkı yeme sorunu herzaman vitamin mineral eksikliklerinde olmayabilir. Bazen meraktanda dışkı yiyebilirler. Siz gerekli önlemleri alın. Takviyelerini yapın yeterli. Fazlada kafaya takılıcak birşey değil :)

Yarın alacam hocam püre-minsol neredeyse hergün meyve sebze veriyorum biz yerken alışsın diye ona da veriyorum. Yiyor ama dışkı yiyince mantar olur ölür gibi şeyleri görünce de düşünmeden edemiyorum 😊

Geri