Kuşumun başının yan durması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Selcand
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Selcand

Forum Sakini
7EC5494B-3F97-4D16-BAE0-BD9437BE2310.jpegmerhabalar. Son zamanlarda kuşum sürekli sağa doru bakıyor yani başı sürekli sağ tarafta yan şekilde yanlığı çok fazla değil ama yine de gözle görülür şekilde neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Yani ilaç kullanmalı mıyım durumu attığım şekilde hala aynı
Kullanmalısınız. Benim konumu okumuşsunuz büyük ihtimalle, Turşu’nun durumu gibi geldi gözüme duruşu. Daha fazla beklemeyin hatta direk başlayın tedaviye 2 haftadır bu şekildeyse

Ekli dosyalar

• 36E9531B-B61C-446B-9D49-EDA3071781A6.jpeg
    36E9531B-B61C-446B-9D49-EDA3071781A6.jpeg
    444.2 KB · Görüntüleme: 9
Evet hepsini okudum blogtaki ben de benzettim turşuya ilaca karar veremedim sadece
Sağlık ocağına gidip bactrim yazdırıp bactrim ile başlayın. 3 gün (8 saatte bir yenileyerek) kullanıp durumunu yazarsınız. Ama ben açıkçası ilacı oral olarak verme taraftarıyım. Su içmeme ihtimalleri var, ağızdan verme şansınız varsa sabah 1 akşam 1 damla olarak verirseniz daha çabuk etki eder. Kafeste kalsiyum kaynakları varsa kaldırın (kalamar gibi) emilimi azaltıyor. Farklı ilaç kombinasyonları denemek gerekebilir. Korkutmak için söylemiyorum fakat ilaç vermekten çekinmeyin, ilaç vermezseniz durumu daha kötüye gider.

Sağlık ocağına gidip bactrim yazdırıp bactrim ile başlayın. 3 gün (8 saatte bir yenileyerek) kullanıp durumunu yazarsınız. Ama ben açıkçası ilacı oral olarak verme taraftarıyım. Su içmeme ihtimalleri var, ağızdan verme şansınız varsa sabah 1 akşam 1 damla olarak verirseniz daha çabuk etki eder. Kafeste kalsiyum kaynakları varsa kaldırın (kalamar gibi) emilimi azaltıyor. Farklı ilaç kombinasyonları denemek gerekebilir. Korkutmak için söylemiyorum fakat ilaç vermekten çekinmeyin, ilaç vermezseniz durumu daha kötüye gider.
Oral yolla keşke verebilsem soluk borusuna kaşar daha kötü olur diye korkuyorum çünkü hiç tecrübem yok riske atmak istemiyorum o yüzden , suyuna katarsam miktarı kaç olmalı

Oral yolla keşke verebilsem soluk borusuna kaşar daha kötü olur diye korkuyorum çünkü hiç tecrübem yok riske atmak istemiyorum o yüzden , suyuna katarsam miktarı kaç olmalı
Ben şırınga kullanıyorum, şırınganın deliğini gaganın ucuna geçirip hafifçe sıkıyorum kendileri diliyle alıp yutuyorlar. Emin değilim ama hatırladığım kadarıyla 8-9 damla yeterli. Yine yorum yapar arkadaşlar 🙏🏻

Ben de çok korkuyordum oral yolla bir şeyler vermekten ama insülin şırıngaları oluyor onlar iyi iş görüyor. Gaganın ucuna hemencicik bir damla dikkatle damlatıyorsunuz bitiyor. İlacı da içine çok çekmemeye çalışın ki çok gitmesin

Eczanelerde tek kullanımlık damlalıklar var ince. boğazına kadar sokmanıza gerek yok gagasının içine bıraksanız yutmak zorunda kalır zaten

Kullanın elbette faydası olucaktır. Ancak düzelme olmazsa arkadaşların dediği gibi bactrim şurup başlanması gerekiyor..
Veterineri kanatlı hayvan veterini aldım b12 sini kafes içinde kendini sürekli atmasını nasıl engelleyeceğim bilmiyorum bir yerlere sürekli çarpıyor çünkü kafes düzeni bu şekilde önerilere açığım düzenlenmesi konusunda eğer düzelme olmazsa şuruba başlayacağım inşallah olur 😭C34ABDF9-328A-4C79-BDB5-1A2D8D2ED12B.jpeg

Veterineri kanatlı hayvan veterini aldım b12 sini kafes içinde kendini sürekli atmasını nasıl engelleyeceğim bilmiyorum bir yerlere sürekli çarpıyor çünkü kafes düzeni bu şekilde önerilere açığım düzenlenmesi konusunda eğer düzelme olmazsa şuruba başlayacağım inşallah olur 😭Ekli dosyayı görüntüle 23882
Normalde kafes düzeni çok güzel ama onu yoracağını düşündüğünüz fazlalıklar varsa çıkarın, enerjisini onlara harcamasın. Ben olsam direk antibiyotik başlardım ama siz bilirsiniz. Kendini atmaları da var diyorsunuz. Geç kaldığınızda hastalık sinir sistemine yapışıyor

Normalde kafes düzeni çok güzel ama onu yoracağını düşündüğünüz fazlalıklar varsa çıkarın, enerjisini onlara harcamasın. Ben olsam direk antibiyotik başlardım ama siz bilirsiniz. Kendini atmaları da var diyorsunuz. Geç kaldığınızda hastalık sinir sistemine yapışıyor
Veteriner muayene etmeseydi antibiyotik başlayacaktım ama işte hala bana alışamadı engelli olduğu için sahiplendiğim bir kuştu kendini pat pat çok hızlı atabiliyor evden ben dışında başka birini gördüğünde veterinerde travmaya bağlı sinirsel zedelenme olduğunu söyledi antibiyotiğe gerek duymadı gözlemleyelim dedi. Kafes düzeni içinde uçamadığından dolayı bi fazlalık merdiveni var aslında ona da tırmanıyor ben de bilemedim 😭

Merhaba, yeni bir kafes almalısınız. Mutlaka şuanki gibi yatay telli olmalı ve çatısız, düz bir tavanı olmasına özen göstermelisiniz. 50-60 cmlik bir kafes iyi olacaktır. Maalesef çoğu cesur kuş, uçabileceğini düşünüp kendini fırlatabiliyor :( Çarpma durumları için yapacak ufak şeylerden biri aşırı yüksekte kalan tünekleri belli hizaya çekmek olabilir. Taban ızgarası kaldırılabilir. Salıncak tam kafes ortalı olmamalı ek olarak. Yeni kafes alırsanız tekrar düzeni için yardımcı oluruz

Son düzenleme:
Merhaba, yeni bir kafes almalısınız. Mutlaka şuanki gibi yatay telli ve çatısız, düz bir tavanı olmasına özen göstermelisiniz. 50-60 cmlik bir kafes iyi olacaktır. Maalesef çoğu cesur kuş, uçabileceğini düşünüp kendini fırlatabiliyor :( Çarpma durumları için yapacak ufak şeylerden biri aşırı yüksekte kalan tünekleri belli hizaya çekmek olabilir. Taban ızgarası kaldırılabilir. Salıncak tam kafes ortalı olmamalı ek olarak. Yeni kafes alırsanız tekrar düzeni için yardımcı oluruz
Aslında yükseğe koyma nedenim eve ilk geldiğinde kendine yüksek bir yer arıyordu ters asılı yarasa gibi duruyordu. Bir de salıncağına o yüksek tünekten salıncağı çekip biniyor ondan dolayı yüksekte diğer türlü salıncağına binemiyor her kuş gibi salıncağını da çok seviyor şu anki kafesinin eni 35*28 boyu 45 olması gerekiyor üretim kafesi tarzı kafeslerden mi alsam daha yatay boyu kısa onlarda ds teller sanırım dikey oluyor sultan papağanımki öyle..

Bunu yapma sebebinizi tahmin ettim. Evet kuşunuzun bu tarz desteklere ihtiyacı var belli ki ancak kafes şekliniz salıncağı sadece ortaya asmaya müsaade ediyor.
Üretim kafeslerini son zamanlarda dikey telli yapıyorlar. Yatay telli dikdörtgen bir kafes uygun olacaktır. Eğer bulamazsanız şu aratmayı yapıp bu kafesten almanızı öneririm.
"60 cm büyük kapılı kafes"

Bunu yapma sebebinizi tahmin ettim. Evet kuşunuzun bu tarz desteklere ihtiyacı var belli ki ancak kafes şekliniz salıncağı sadece ortaya asmaya müsaade ediyor.
Üretim kafeslerini son zamanlarda dikey telli yapıyorlar. Yatay telli dikdörtgen bir kafes uygun olacaktır. Eğer bulamazsanız şu aratmayı yapıp bu kafesten almanızı öneririm.
"60 cm büyük kapılı kafes
Yazdım ama hep bu tür çıkıyor bunda da yatay tel çok az muhabbet kuşu için ben mi bulamıyorum kusura bakmayın sizi de uğraştırdımF3395C17-FDD6-411D-8DFF-3A2859919638.jpgE375C39A-2301-4DEF-A1D7-A5BBC9C1B053.jpg

Son düzenleme:
Bir de let go ya bakabilir misiniz bu üretim kafeslerini üretenler genelde orada da satıyor ve çok daha uygun fiyatlı ben daha çok seçenek buldum orda. Yatay telli yoksa belki üreten kişiden rica edebilirsiniz engelli kuşum var diyerek

Bir de let go ya bakabilir misiniz bu üretim kafeslerini üretenler genelde orada da satıyor ve çok daha uygun fiyatlı ben daha çok seçenek buldum orda. Yatay telli yoksa belki üreten kişiden rica edebilirsiniz engelli kuşum var diyerek
Üretici olarak bakayım o zaman çünkğ hepsi dikey telli ve onlara tırmanamaz her yere tırmanarak gidiyor 😪

Düzene oturduğunda kullanımınız belirgin farkları olacaktır. Kuşun da alışması gerekiyor. Genelde anında etkileri gözlemlense de önemli olan uzun süreçteki etkisi. Ortalama bana göre 1 ay.
Bu arada bahsettiğim kafes dikey telli maalesef. Bulamazsanız hem ekonomik sayılır hem de 2 yıl rahat kullanılabilir. Vision gibi kafesler incelenebilir ya da büyük pet shoplarda satılan nispeten daha geniş kare kafesler de alınabilir. Ancak dikdörtgene yakın kafes öneririm. @ebrares hocamın dediği gibi yapın mutlaka. Facebook üzerinden de arayınız.