Solunum Sıkıntısı & Ayak Tutulması

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Şehir dışından yeni geldim. Gitmeden önce tüyleri için sizden yardım istemiştim. Parazit ilacını vs temin ettim. Başlayacaktım fakat 3 gündür durup dururken bu hale geldi. Dün sağ bacağını kullanamamaya başladı. Hemen kafesini ayırdım küçük kafese aldım. Enerjisi iyi ama solunumu ve dışkısı fena halde. Sağ bacağı kullanırken çok zorlanıyor. Acil müdahale ne yapmam gerekiyor? 3 gün önce başladı durum dediğim gibi. Ötmek istiyor sesi çıkmıyor. Videodaki takırtı sesi ondan geliyor. Buna aşırı düşkünüm bi şey olursa dayanamam

Ekli dosyalar

• IMG_7175.jpeg
    IMG_7175.jpeg
    280.6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Hocam sağlıklı bir kuşa sizin kullandığınız ilaçlar verilse dışkılar bu renge ve şekle dönüşmez. Sizin kuşun rahatsızlığı yüksek ihtimalle trikomonas. 2 gün daha devam edin. Sonra duruma göre yol çizeriz. Flagyle tablet suda iyice eriyor mu suya karışıyor mu ?
Evet evet eriyor tamamen. Hafif ılık suya ekliyorum zaten iyice erisin diye

Tamam gelişmeleri yazın her gün. Büyük ihtimalle başka ilaca gerek kalmayacak.
Dediğiniz hastalığı araştırdım biraz ama bizimkinin kusma davranışı olmadı hiç, hala yok. Ağız içinde de görsellerdeki gibi şeyler yok. Sadece boğaz kısmında hafif beyazlık vardı dediğim gibi. İlaca devam edeceğim, işe yarar umarım boşa vakit kaybetmiyoruzdur 🙏🏻

Boğazda beyazlığın 2 sebebi olabilir tricomonas veya mantar. İki ihtimal için de ilaç uyguluyoruz. Eğer 5. günde iyileşme olmazsa yöntem değişiriz mecburen.
Hızlı nefes alıp verme davranışı azaldı. Yedikten sonra ağzını açma davranışını da bir kez gözlemledim. Sadece dediğim gibi çok fazla uyuyor ve kabarık. Devam edelim bakalım, teşekkür ederim 🙏🏻

Hızlı nefes alıp verme davranışı azaldı. Yedikten sonra ağzını açma davranışını da bir kez gözlemledim. Sadece dediğim gibi çok fazla uyuyor ve kabarık. Devam edelim bakalım, teşekkür ederim 🙏🏻
Tedavi kuvvetle muhtemel işe yarayacak. 5. gün tekrar güncel video ve dışkı resmi paylaşın.

Tedaviye başladıktan sonra kuşta gözlemlediğiniz değişiklikleri yazar mısınız
Hocam nefes alışverişi yavaşladı. Normalde hızlı nefes alıp veriyordu. Yem yedikten sonra geviş getirme hareketi yapıyordu o da azaldı. Ama daha kabarık, hiç ötmüyor sürekli uyukluyor. Dışkısı bozuldu. Başka bir değişiklik gözlemlemedim

Hocam nefes alışverişi yavaşladı. Normalde hızlı nefes alıp veriyordu. Yem yedikten sonra geviş getirme hareketi yapıyordu o da azaldı. Ama daha kabarık, hiç ötmüyor sürekli uyukluyor. Dışkısı bozuldu. Başka bir değişiklik gözlemlemedim
Tamam tedaviye aynen devam 👍 duruma göre 7 güne çıkarabiliriz tedaviyi. 6. Gün herşey netleşir. Bana göre tedaviye cevap veriyor. Enfeksiyon çok ilerlemiş toparlanması zaman alacak.

Ek olarak merak ettiğim bir nokta var, erişkin olduğundan beri ceresi kızışma kaynaklı kahverengiydi hep. Hatta buraya attığım önceki fotoğraflarda da öyle. İlaca başladıktan sonra ceresi bebeklik rengine döndü

Ekli dosyalar

• 95186589-893f-4c6f-9b0b-44f47e4beb71.jpeg
    95186589-893f-4c6f-9b0b-44f47e4beb71.jpeg
    401.2 KB · Görüntüleme: 10
Ek olarak merak ettiğim bir nokta var, erişkin olduğundan beri ceresi kızışma kaynaklı kahverengiydi hep. Hatta buraya attığım önceki fotoğraflarda da öyle. İlaca başladıktan sonra ceresi bebeklik rengine döndü
Hastayken üreme eğiliminde olmazlar hocam o normaldir. Yarın bir videosunu paylaşır mısınız.. Hatta uyumuyorsa şimdi daha iyi olur.

Hastayken üreme eğiliminde olmazlar hocam o normaldir. Yarın bir videosunu paylaşır mısınız.. Hatta uyumuyorsa şimdi daha iyi olur.
Yan kafese geçmeye çalışırken canlanıyor kendisi zaten 😅 Bir anı bir anını tutmuyor hocam. Şu an enerjik bayağı. Akşamdan beri odada ısıtıcı çalıştırıyorum, Erzurum konumumuz. Isıtıcı çalıştığından beri enerji geldi. Normalde bir yandan da sürekli kalorifer yanıyor ama acaba üşüyor mu ona rağmen

Yan kafese geçmeye çalışırken canlanıyor kendisi zaten 😅 Bir anı bir anını tutmuyor hocam. Şu an enerjik bayağı. Akşamdan beri odada ısıtıcı çalıştırıyorum, Erzurum konumumuz. Isıtıcı çalıştığından beri enerji geldi. Normalde bir yandan da sürekli kalorifer yanıyor ama acaba üşüyor mu ona rağmen
Hocam kuş nerdeyse düzelmiş. Siz hala dışkı şöyle oldu böyle oldu diyorsunuz 😂 Soğuktan korkmayın normal oda sıcaklığı yeter. Ekstra birşey yakmanıza gerek yok. İlk halini hatırlıyorum dağlar kadar fark var.

Hocam kuş nerdeyse düzelmiş. Siz hala dışkı şöyle oldu böyle oldu diyorsunuz 😂 Soğuktan korkmayın normal oda sıcaklığı yeter. Ekstra birşey yakmanıza gerek yok. İlk halini hatırlıyorum dağlar kadar fark var.
Hocam diyorum ya bir anı bir anını tutmuyor. 5 dk ara ile tekrar bu hale geldi mesela. Gün içerisinde genel duruşu bu

Ekli dosyalar

• c2f47715-5394-478a-a877-2b34b90c5300.jpeg
    c2f47715-5394-478a-a877-2b34b90c5300.jpeg
    225.2 KB · Görüntüleme: 7
Geri