Sultan papağanım ishal oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar biz yaklaşık 25 gün once bir sultan papağanı aldık ve sultan papağanım 2-3 gündür ishal. İshal olduğu ilk gün pirinç veya patates haşlaması vermedim diğer gün geçecek mi diye baktım ama 2 gündür geçmiyor patates haşlaması ve pirinç verdim ama pek yemedi verdiğim yiyeceklerden korkuyor sadece yumurta yiyor ne yapmalıyım bide arada sırada kuyruğunu kırıyor şimdiye kadar 1-2 kere kırdı şimdi eve geldim baktım yine kırmış stresten mi kırıyor dışarı cikariyodum önceden ama ishal olduktan sonra dışarı çıkarmadım ishal olduğunda dışarı çıkarmayın yazıyordu internette kuşum hareketli ama öncekine göre biraz keyifsiz gibi ne yapmaliyim kuşumun iyileşmesi için

Merhaba benim kuşum da 3 aydır ishal 1 ay sulphamezatin kullandım ilacı bıraktığım gibi yine ishali devam etti 1 ay tetramezatin kullandım bu da ishali durdurdu ama bıraktığım gibi ishal devam etti. Bugün vetakoksin vermeye başladım ama kuşumun durumu iyi değil baycox %5 buldum almadım %2.5 hiç bir yerde bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz? Diyarbakırda yaşıyorum.
Malatya veteriner ilaçları diye arayın internetten.

Ör:

Oyla 0
İlaç üreticisini arayın, sizin yaşadığınız şehirde hangi veterinerlere vermişler bir sorun.

Kuşunuzun dışkı resmini ve videosunu yükler misiniz?
Eğer vetakoksin fayda etmemiş ise sorun koksidiyel olmayabilir, bakteriyel olabilir. Vetakoksin bazı bakterilere iyi gelir hepsine değil.
Vitaform diye geniş spektrumlu bir antibiyotik var. İçinde vitamin var ,K vitamini olduğu için eğer bağırsaklarda kılcak kanamlar var ise kanamayı da durdurur.
Vitaformu bulmaya çalışın. Vetakoksini aldığınız yerde muhtemelen vardır.
Kuşun durumu iyi değil ise yem yemiyorsa elle besleme aparatı ile kursağa A21 yavru besleme maması bastırmanız gerekiyor acilen.
Kuş ishalden ölmez, açlık ve susuzluktan ölür.İlk iş olarak kuşa elektrolit verin.Elektrolit yoksa eczaneden Supradayn All Day Efervesan tablet alın 1/10'unu kırıp 40 cc suda eritip verin. Eğer İçmiyorsa suluktan damlalıkla çekin ağzına 15 damla damlatın.
Eğer kuş tabana inmiş ve kabarık kafasını arkasına sokmuş uyuyorsa önünüzde en fazla 24 saat vakit var, ona göre hareket edin.
Vitaform'u da bu A21 mamaya mercümek tanesi kadar katıp direk kursağına bastırın.

Son düzenleme:
Oyla 0
İlaç üreticisini arayın, sizin yaşadığınız şehirde hangi veterinerlere vermişler bir sorun.

Kuşunuzun dışkı resmini ve videosunu yükler misiniz?
Eğer vetakoksin fayda etmemiş ise sorun koksidiyel olmayabilir, bakteriyel olabilir. Vetakoksin bazı bakterilere iyi gelir hepsine değil.
Vitaform diye geniş spektrumlu bir antibiyotik var. İçinde vitamin var ,K vitamini olduğu için eğer bağırsaklarda kılcak kanamlar var ise kanamayı da durdurur.
Vitaformu bulmaya çalışın. Vetakoksini aldığınız yerde muhtemelen vardır.
Kuşun durumu iyi değil ise yem yemiyorsa elle besleme aparatı ile kursağa A21 yavru besleme maması bastırmanız gerekiyor acilen.
Kuş ishalden ölmez, açlık ve susuzluktan ölür.İlk iş olarak kuşa elektrolit verin.Elektrolit yoksa eczaneden Supradayn All Day Efervesan tablet alın 1/10'unu kırıp 40 cc suda eritip verin. Eğer İçmiyorsa suluktan damlalıkla çekin ağzına 15 damla damlatın.
Eğer kuş tabana inmiş ve kabarık kafasını arkasına sokmuş uyuyorsa önünüzde en fazla 24 saat vakit var, ona göre hareket edin.
Vitaform'u da bu A21 mamaya mercümek tanesi kadar katıp direk kursağına bastırın.
Videosunu şuan yükleyemiyorum ama tetramezatini 2 gündür kullanmıyorum tüyleri kabarık kuyruğu düşmüş şekilde tünekte duruyor kafesten çıkarınca enerjik şarkı söylüyor. Tetramezatin kullanırken durumu iyidi ama 1 aydır kullanıyorum ve kesince ishali tekrar başlıyor sonsuza kadar kullanamam herhalde. Veteriner koksidiyoz teşhisi koydu ve toltrazuril etken maddeli ilaç önerdi ama hiç bir yerde bulamadım. Ben de vetakoksin aldım daha bugün başladım faydasını bilmiyorum. Baycox'a alternatif olur mu sizce?

Ekli dosyalar

• IMG_20210918_121053.jpg
    IMG_20210918_121053.jpg
    876.3 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20210918_121248.jpg
    IMG_20210918_121248.jpg
    422.2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Oyla 0
Koksidiyoz 3 ay sürmez, çoktan kanlı ishale çevirirdi bu güne kadar.
O yüzden teşhisin doğru olduğunu düşünmüyorum.(koksidiyozun bağırsaktaki yoğunluğuna göre koksidiyoz hafif seyretmiş de olabilir, ama zennetmiyorum şahsen)
Vetakoksin kaliteli bir ilaçtır, eğer veterinerin söylediği gibi koksidiyoz ise belli bir şekilde dışkı düzelebilir,(1 günde fayda verir) ama vetakoksin'in koksidiyoza etkisi sınırlıdır.Eğer baktriyel bir rahatsızlık var ise vetakoksin etki edebilir.
Netcox kullanmanız gerekiyor (koksidiyoz ise)
Üretici firmaya bir sorun nerde bulacağınızı söylerler size.

Oyla 0
Koksidiyoz 3 ay sürmez, çoktan kanlı ishale çevirirdi bu güne kadar.
O yüzden teşhisin doğru olduğunu düşünmüyorum.(koksidiyozun bağırsaktaki yoğunluğuna göre koksidiyoz hafif seyretmiş de olabilir, ama zennetmiyorum şahsen)
Vetakoksin kaliteli bir ilaçtır, eğer veterinerin söylediği gibi koksidiyoz ise belli bir şekilde dışkı düzelebilir,(1 günde fayda verir) ama vetakoksin'in koksidiyoza etkisi sınırlıdır.Eğer baktriyel bir rahatsızlık var ise vetakoksin etki edebilir.
Üretici firmaya bir sorun nerde bulacağınızı söylerler size.
3 ay sürmesinin sebebi sulphamezatin ve tetramezatin kullanmam. Bu ilaçları kullanırken dışkısı normal ama bırakınca tekrar nüksediyor. Kalıcı bir tedavi olmuyor. Teşekkür ederim yardımınız için firmaya ulaşmaya çalışacağım.

Oyla 0
Tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama vetakoksin kuşumun durumunda herhangi bir değişiklik yapmadı o haline dayanamayıp şimdi tekrar tetramezatin koydum suluğuna. Bu durumda koksidiyoz olmadığını anlayabilir miyiz? En yakın zamanda bir de vitaform alıp deneyeceğim umarım iyi gelecektir ishaline çünkü evde neşemiz tadımız kalmadı hepimizi çok üzüyor bu durumu.

Ekli dosyalar

• IMG_20210918_191622.jpg
    IMG_20210918_191622.jpg
    880.6 KB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
kursak enfeksiyonları için herhangi bir ilaç kullanmış mıydınız? Birde bu ilaçları oran olarak nasıl veriyorsunuz? Vitaform almayın. Çalışmayacaktır.

Oyla 0
kursak enfeksiyonları için herhangi bir ilaç kullanmış mıydınız? Birde bu ilaçları oran olarak nasıl veriyorsunuz? Vitaform almayın. Çalışmayacaktır.
Hayır kursak enfeksiyonu için ilaç kullanmadım sulphamezatin yarım suluğa 7 damla şeklinde kullandım ilk başladığımda hemen etkisini göstermişti daha sonra etkisini yitirdi. Tetramezatin de yarım suluğa (50 ml) 1 pirinç tanesi kadar kullandım. İlacı kullanırken dışkı katılaşıyor ama ilacı kestiğimde tekrar ishal. Yaklaşık 35 gündür arada bir kesmeyi deneyerek tetramezatin kullanıyorum.

Oyla 0
Tek günlük ilaç denemeleri doğru değil,arka arkaya ilaç vermek de hiç doğru değil.Antibiyotiklerin belli bir kullanma şekli ve süresi var.
Tetramezahtin dışkıyı geçici olarak toparlıyor diye veriyorsunuz anladığım kadarı ile ama bir gün başka antibiyotik ertesi gün başka şekilde olmaz.
İlaçlar arasında belli bir süre (en az 1 hafta)geçmesi gerekiyor, yoksa kuşa gereksiz şekilde yüklenmiş olursunuz.
Kuş mevcut hastalığından kurtulsa bile karaciğer veya böbrek hasarından yaşam ömrü kısalır.
İlaçları temin edene kadar;
-Haşlanmış patatesin içine haşlanmış pirinç ekleyin ve üzerine rendelenmiş havuç ekleyin. Bu geçici olarak kuşun bağırsaklarını teskin edecektir.
-2 kaşık pirinci üstüne çıkacak kadar su ile haşlayın, pirinci patates ile karıştırıp, havuç rendeleyip servis edin. Pirincin suyunu da suluğuna koyun.
-Ayrıca elektrolit vermeniz gerekiyor ki, ishal ile kaybettiği mineralleri geri alsın.
-En kısa sürede (nöbetçi eczaneden bulabilirseniz) Eczaneden Suprdayn All Day efervesan tablet alın 1/10'unu suluğuna koyun, kuş biraz kendine gelir.
-İlk olarak vitaminli suyu verin 8 saat sonra pirinç piştikten sonra yüzeye çıkan nişastalı suyu suluğuna koyun.

Oyla 0
Sulfakinoksalin'in geçirmediği durumu Oksitetrasiklin hiç geçirmez...
Sulfakinoksalin'in (Vetakoksin) asıl gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı etkisi sınırlıdır. Koksidiyoz'da başlıca Sulfonamid gurubu etken maddeler tercih edilir. Bunun yanı sıra dediğin üzere Toltrazuril, Furaltadone ya da Amprolium vs. de tercih edilebilir....

Oyla 0
Tek günlük ilaç denemeleri doğru değil,arka arkaya ilaç vermek de hiç doğru değil.Antibiyotiklerin belli bir kullanma şekli ve süresi var.
Tetramezahtin dışkıyı geçici olarak toparlıyor diye veriyorsunuz anladığım kadarı ile ama bir gün başka antibiyotik ertesi gün başka şekilde olmaz.
İlaçlar arasında belli bir süre (en az 1 hafta)geçmesi gerekiyor, yoksa kuşa gereksiz şekilde yüklenmiş olursunuz.
Kuş mevcut hastalığından kurtulsa bile karaciğer veya böbrek hasarından yaşam ömrü kısalır.
İlaçları temin edene kadar;
-Haşlanmış patatesin içine haşlanmış pirinç ekleyin ve üzerine rendelenmiş havuç ekleyin. Bu geçici olarak kuşun bağırsaklarını teskin edecektir.
-2 kaşık pirinci üstüne çıkacak kadar su ile haşlayın, pirinci patates ile karıştırıp, havuç rendeleyip servis edin. Pirincin suyunu da suluğuna koyun.
-Ayrıca elektrolit vermeniz gerekiyor ki, ishal ile kaybettiği mineralleri geri alsın.
-En kısa sürede (nöbetçi eczaneden bulabilirseniz) Eczaneden Suprdayn All Day efervesan tablet alın 1/10'unu suluğuna koyun, kuş biraz kendine gelir.
-İlk olarak vitaminli suyu verin 8 saat sonra pirinç piştikten sonra yüzeye çıkan nişastalı suyu suluğuna koyun.
Uyarılarınız için teşekkür ederim elimde kaliteli bir marka elektrolit var yarın onu kullanırım. Ardarda ilaç vermenin sebebi kuş 1 saat bile sade su içince hastalığı aşırı ilerliyor. İştahı kesilip zayıflamaya başlıyor. İlaçlara başlamadan önce patates ve pirinç tarzı gıdalar veriyordum hiç bir işe yaramadı. Kuş için doğru olan ilacı bulup kalıcı tedavi etmek istiyorum. Baycox %2.5 hiç bir yerde bulamadım %5 kullansam daha düşük dozda bir sorun olur mu?

Oyla 0
Uyarılarınız için teşekkür ederim elimde kaliteli bir marka elektrolit var yarın onu kullanırım. Ardarda ilaç vermenin sebebi kuş 1 saat bile sade su içince hastalığı aşırı ilerliyor. İştahı kesilip zayıflamaya başlıyor. İlaçlara başlamadan önce patates ve pirinç tarzı gıdalar veriyordum hiç bir işe yaramadı. Kuş için doğru olan ilacı bulup kalıcı tedavi etmek istiyorum. Baycox %2.5 hiç bir yerde bulamadım %5 kullansam daha düşük dozda bir sorun olur mu?
Baycox 5 olmaz.
Netcox 2.5 ya da Baycox 2.5 kullanmanız gerekiyor.

Oyla 0
Sulfakinoksalin'in geçirmediği durumu Oksitetrasiklin hiç geçirmez...

Sulfakinoksalin'in (Vetakoksin) asıl gram negatif ve gram pozitif bakterilere karşı etkisi sınırlıdır. Koksidiyoz'da başlıca Sulfonamid gurubu etken maddeler tercih edilir. Bunun yanı sıra dediğin üzere Toltrazuril, Furaltadone ya da Amprolium vs. de tercih edilebilir....Ben yakın zamanda kullandım, başarı gördüm.
Koksidiyoz olduğu kesin değil, çünkü koksidiyoz bu kadar uzun süreli bu şekilde seyretmez.
Ayrıca koksidiyozda Sulfanomid'in etkisi sınırlıdır,kesin tedavi etmez.
Eğer koksidiyoz ise en etkili tek çözüm Toltrazuril etken maddeli Netcox yada Baycox'dur, diğerleri Toltrazuril kadar etkili değil.
Ayrıca;
Ben bakteriyel olduğun düşünüyorum.
Bakterinin cinsi belli değil, laboratuvar raporu yok.
Bu nedenle ben (geniş etkili olması bakımından) Vitaformu öneriyorum.
Kendim de bu bu şekilde uyguluyorum.
1 ay önce kendi kuşumu bu şekilde iyileştirdim...

Son düzenleme:
Oyla 0
Baycox 5 olmaz.
Netcox 2.5 ya da Baycox 2.5 kullanmanız gerekiyor.
Onları koca şehirde hiç bir yerde bulamıyorum sanki birisi çıkıp bütün ilaçları toplamış gibi. Üretici firmaya da haftasonu olduğu için ulaşamadım. Pazartesi üniversiteye veterinerlik fakültesine götürmeyi düşünüyorum orda tahlil vs yaparlar umarım. Yapmasalar suluğuna 1 gün elektrolit 1 gün probiyotik katıp o günlerde patatesle destekleyip daha sonra vitaform kullanmayı düşünüyorum uygun olur mu bu şekilde yapmam?

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...