Sultan papağanım ishal oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar biz yaklaşık 25 gün once bir sultan papağanı aldık ve sultan papağanım 2-3 gündür ishal. İshal olduğu ilk gün pirinç veya patates haşlaması vermedim diğer gün geçecek mi diye baktım ama 2 gündür geçmiyor patates haşlaması ve pirinç verdim ama pek yemedi verdiğim yiyeceklerden korkuyor sadece yumurta yiyor ne yapmalıyım bide arada sırada kuyruğunu kırıyor şimdiye kadar 1-2 kere kırdı şimdi eve geldim baktım yine kırmış stresten mi kırıyor dışarı cikariyodum önceden ama ishal olduktan sonra dışarı çıkarmadım ishal olduğunda dışarı çıkarmayın yazıyordu internette kuşum hareketli ama öncekine göre biraz keyifsiz gibi ne yapmaliyim kuşumun iyileşmesi için

Tedaviyi tamamlayalım, tamamladıktan sonra zaten 1 hafta ara vereceğiz tedaviye, o sürede gözlemleyip değerlendirelim.
İlk başta söylediğim gibi İshale sebebi koksidiyoz+ bakteriyel enfeksiyon olabilir.Ayrıca bağırsak florası da bozuk haliylen.
Ama ilk baştaki dışkıdan daha iyi bu dışkılar, bu da bağırsaklarda belli bir oranda koksidiyoz da olduğunu gösteriyor.
Koksidiyoz tedavimiz bitince 7 gün diyet yapıp takviye vereceğiz. Gerekirse 8.gün antibiyotik başlayacağız.
Evet ben de koksidiyoz+bakteriyel olabileceğini düşünmüştüm çünkü tedaviden önce dışkısı çok kötü kokuyordu bütün odaya yayılıyordu şimdi en azından o kötü koku yok dışkısında.

Oyla 0
Evet ben de koksidiyoz+bakteriyel olabileceğini düşünmüştüm çünkü tedaviden önce dışkısı çok kötü kokuyordu bütün odaya yayılıyordu şimdi en azından o kötü koku yok dışkısında.
Koksidiyozun en önemli belirtilerinden birisi kötü kokudur.
Koku gitti ise koksidiyoz bitiyor demektir.
Bakteriyel tedaviye gelince;
Vitaformu A21 ile kursağa bastırtma imkanı yaratabilirseniz, çok daha verimli bir tedavi olacak.
Hem antibiyotik alıp tedavi görürken hem de bağırsak florası düzelecek.
Çevrenizde veteriner ya da kursağa mama basabilecek birisini bulabilir misiniz?

Oyla 0
Koksidiyozun en önemli belirtilerinden birisi kötü kokudur.
Koku gitti ise koksidiyoz bitiyor demektir.
Bakteriyel tedaviye gelince;
Vitaformu A21 ile kursağa bastırtma imkanı yaratabilirseniz, çok daha verimli bir tedavi olacak.
Hem antibiyotik alıp tedavi görürken hem de bağırsak florası düzelecek.
Çevrenizde veteriner ya da kursağa mama basabilecek birisini bulabilir misiniz?
Evet petshopu yavruları şırınga ile beslerken görmüştüm

Oyla 0
Evet petshopu yavruları şırınga ile beslerken görmüştüm
Güzel.
Petshopçu'nun yanında gidin,A21 mamayı kursağa 7 gün aynı saatte basmasını rica edin. (ör:her sabah saat 9 da)
Bu dediğim operasyon koksidiyoz tedavisinin bittiği günden 2 gün sonra başlamalı.
Bu arada A21 yavru maması ile elle besleme şırıngası ve aparatı da satın almalısınız.
Diğer kuşlara kullandığı besleme ucu ile olmaz.

Oyla 0
Dışkılar gayet iyi.
Tedavide ciddi yol almış bulunuyoruz.
Uygulamaya aynı şekilde devam edelim.
Başka bir ilaca gerek kalmayacak gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
Dışkılar gayet iyi.
Tedavide ciddi yol almış bulunuyoruz.
Uygulamaya aynı şekilde devam edelim.
Başka bir ilaca gerek kalmayacak gibi gözüküyor.
Tam 83 gün yanlış ilaç ve antibiyotikler ile bir türlü düzelmeyen ishal 2 günde böyle bir hal alınca gerçekten çok şaşırdım. Çok büyük sevap işliyorsunuz çok teşekkür ederim.

Oyla 0
Rica ederim.
Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Düzelme yoluna girmesine sevindim.
Tedavi bittikten sonra bağırsaklarda düzensizlik gözükebilir. Olursa bu durum geçicidir.
Tedavi sonrası 2 gün boşluk verip bozulmuş bağırsak florasını toparlamak için bahsettiğim gibi 7 gün diyet uygulayacağız.
Böylelikle yanlış antibiyotik yüklemesinden kaynaklanan durumu temizleyeceğiz inşallah.

Oyla 0
A21 beslemesi yaptığımızda;
-Mamanın içinde bulunan vitamin,mineral,proteinler ve probiyotikleri bağırsaktan vücudun emmesini sağlayarak ishal olduğu dönemdeki besinleri yerine koymaya çalışacağız.
-Bağırsak duvarında koksidiyozun açtığı yaraları tamir edeceğiz.
-Mama bağırsağı tam olarak dolduracağı için çok fazla dışkılayacak ve bağırsağın en üst noktasından en alt noktasına kadar ne kadar pislik varsa macun gibi emerek aşağı indirecek (kanama kalıntıları, bağırsak kıvrımında kalmış pislikler gibi)
-Ve bağırsak florasına yararlı bakteri yükleyeceğiz.
Bu nedenle hastalık dönemlerinde çok önemsiyorum kursak beslemesini.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba bugün gündüz evde olmadığım için biraz geciktim maalesef. Bugün Netcox'un 3. günü gündüz 1-2 tane küçük sulu dışkı oldu (resimde görünüyor) sonrasında tekrar düzeldi. Büyük oranda iyileşme sağladık hem iştahı hem enerjisi çok iyi her şey yolunda görünüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210925_203344.jpg
    IMG_20210925_203344.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Oyla 0
Dışkılar istediğimiz şekle gelmiş gözüküyor.
Program dahilinde yarın sadece su vereceğiz.
ertesi gün ise son kez netcox verip bitireceğiz.
Evet yarın ilaçsız su verince ishali tekrar artacak mı merak ediyorum. Şimdi tekrar biraz nüksetti ara ara gidip gelecek gibi görünüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210925_212517.jpg
    IMG_20210925_212517.jpg
    859.9 KB · Görüntüleme: 3
Oyla 0
Bağırsak düzensizliği bir süre devam edebilir.(1-2 hafta kadar)
Uzun zamandır kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını bozar, hatta mantara da yol açabilir.
Önemli olan koksidiyozu bitecek olması.
Sorun sadece koksidiyoz ise, koksidiyoz tedavisinin arkasından yapılacak diyet ile bağırsaklarının tamamen normale dönmesini bekliyorum.
Dönmez ise o zaman koksidiyoz'a ilave olarak aynı anda seyreden bakteriyel bir durumdan şüphelenebiliriz.
(Kuşun genel hali, yemesi-içmesi ilave bakteriyel hastalık olma ihtimalini zayıflatıyor)
Koksidiyoz ilacı antibiyotikler gibi direnç oluşturmuyor. Ayrıca 6 ay sonra tekrar kullanmanızı öneririm.
İlaç kullanıldıktan sonra bir nevi aşı görevi görüyor.

Bu vakayı bir inceleyin baştan sona, geçirdiği süreçleri gözlemleyin ;

Son düzenleme:
Oyla 0
Bağırsak düzensizliği bir süre devam edebilir.(1-2 hafta kadar)
Uzun zamandır kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını bozar, hatta mantara da yol açabilir.
Önemli olan koksidiyozu bitecek olması.
Sorun sadece koksidiyoz ise, koksidiyoz tedavisinin arkasından yapılacak diyet ile bağırsaklarının tamamen normale dönmesini bekliyorum.
Dönmez ise o zaman koksidiyoz'a ilave olarak aynı anda seyreden bakteriyel bir durumdan şüphelenebiliriz.
(Kuşun genel hali, yemesi-içmesi ilave bakteriyel hastalık olma ihtimalini zayıflatıyor)
Koksidiyoz ilacı antibiyotikler gibi direnç oluşturmuyor. Ayrıca 6 ay sonra tekrar kullanmanızı öneririm.
İlaç kullanıldıktan sonra bir nevi aşı görevi görüyor.

Bu vakayı bir inceleyin baştan sona, geçirdiği süreçleri gözlemleyin ;
Gerçekten kabus gibi bir süreç yaşamış arkadaş. Kuşun yeme içmesinin sıfıra düşmesi kanlı ishaller ve yaptığı panik bayağı yıpratıcı bir süreç. Sizin planlı ve soğuk kanlı yönlendirmeleriniz kurtarmış kuşu tebrik ediyorum. Petshopçunun da kafasına göre kil taş ilaç vs vermesi beni benden aldı ?

Oyla 0
Bugün ilaçsız su verdik maalesef kokulu ishal biraz geri geldi sanırım koksidiyoz tekrar artmış ama Net-cox kullandığımız 3 günde kuş çok hızlı bir şekilde kilo aldı ele alınca ve göğsüne dokununca hissedilebiliyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210926_131109.jpg
    IMG_20210926_131109.jpg
    408.2 KB · Görüntüleme: 4
Oyla 0
Sorun değil, endişe edecek bir durum yok.
Bağırsaktaki pisliği de atmış olabilir.
Yarın tekrar netcox verip işlemi sonlandıracağız.
1 hafta diyet yapacağız.
Bu sürede takibini yapacağız.
Sorun sadece koksidiyoz ise problem değil.
Gerekirse diyetten sonra tekrar 3 gün uygulama yaparız ama şu an için gerek yok.
Kursaktan besleme için veteriner ya da petshopçu ayarlayabildiniz mi?

Son düzenleme:
Oyla 0
Sorun değil.
Bağırsaktaki pisliği de atmış olabilir.
Yarın tekrar netcox verip işlemi sonlandıracağız.
1 hafta diyet yapacağız.
Bu sürede takibini yapacağız.
Sorun sadece koksidiyoz ise problem değil.
Gerekirse diyetten sonra tekrar 3 gün uygulama yaparız ama şu an için gerek yok.
Kursaktan besleme için veteriner ya da petshopçu ayarlayabildiniz mi?
Hayır daha sormadım yarın soracağım Petshopa umarım yapar.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...