Sultan papağanım ishal oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar biz yaklaşık 25 gün once bir sultan papağanı aldık ve sultan papağanım 2-3 gündür ishal. İshal olduğu ilk gün pirinç veya patates haşlaması vermedim diğer gün geçecek mi diye baktım ama 2 gündür geçmiyor patates haşlaması ve pirinç verdim ama pek yemedi verdiğim yiyeceklerden korkuyor sadece yumurta yiyor ne yapmalıyım bide arada sırada kuyruğunu kırıyor şimdiye kadar 1-2 kere kırdı şimdi eve geldim baktım yine kırmış stresten mi kırıyor dışarı cikariyodum önceden ama ishal olduktan sonra dışarı çıkarmadım ishal olduğunda dışarı çıkarmayın yazıyordu internette kuşum hareketli ama öncekine göre biraz keyifsiz gibi ne yapmaliyim kuşumun iyileşmesi için

Hayır daha sormadım yarın soracağım Petshopa umarım yapar.
Rica edin,biraz da para verin, yapacağını tahmin ediyorum.(50 TL yeterli olacaktır)
Ama eğer siz şırınga ucu veremeyecekseniz, petshopçunun şırıngasını iyice steril ettiğinden emin olun.
Ve biran önce elle besleme aparatı, şırıngası ve A21 sipariş edin, her zaman lazım olabilir.

Son düzenleme:
Oyla 0
Rica edin,biraz da para verin, yapacağını tahmin ediyorum.(50 TL yeterli olacaktır)
Ama eğer siz şırınga ucu veremeyecekseniz, petshopçunun şırıngasını iyice steril ettiğinden emin olun.
Ve biran önce elle besleme aparatı, şırıngası ve A21 sipariş edin, her zaman lazım olabilir.
Şırınga, aparat ve mamayı petshop satıyor ondan alıp yapmasını isteyeceğim.

Oyla 0
Bugün gün boyunca dışkıları suluydu halsizlik ve iştahsızlık vardı. Yarın son kez Net-cox vereceğiz ama sanırım ya bakteriyel ilaca ya da Net-cox'a daha sonrasında devam etmemiz gerekecek.

Ekli dosyalar

• IMG_20210926_204835.jpg
    IMG_20210926_204835.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20210926_205225.jpg
    IMG_20210926_205225.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
Oyla 0
Yarın Netcox'u verelim duruma tekrar bakalım.
Hemen arkasından anti-bakteriyel girmek doğru olmaz.
Yarın petshopçu ile görüşmeyi ihmal etmeyin lütfen.
Beslenmesi için çok önemli.

Oyla 0
Bugün Net-cox 5. günü dışkıları ve genel durumu bu şekilde biraz iştahsızlık ve tüy kabartma var dünden kalma. İlacı kullandıktan sonra akşam tekrar güncellerim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210927_114222.jpg
    IMG_20210927_114222.jpg
    810.5 KB · Görüntüleme: 5
Oyla 0
Bugün evde olmadığım için ilaçlı suyunu yeterince içti mi pek takip edemedim ama son 1 saatte yaptığı dışkılar karışık şekilde bir kaç normal dışkı bir kaç tane de kokusuz renksiz sulu dışkı.
Göğüs kemiğine dokunduğumda yanları etle dolmuş kilo almış bayağı kemiği çok hissedilmiyor. Kuruma riski şimdilik ortadan kalkmış görünüyor koksidiyoz tedavisi sayesinde sanırım.

Ekli dosyalar

• IMG_20210927_215612.jpg
    IMG_20210927_215612.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20210927_215155.jpg
    IMG_20210927_215155.jpg
    994.2 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0
İştahının açılması ve azda olsa ağırlığının artmasının sebebi maruz olduğu koksidiyoz parazitlerinin büyük oranda öldüğü ve ölen parazitlerin artık bağırsak sisteminden besinleri ememediğinden kaynaklanıyor.
Artık yedikleri besinler kuşa yaramaya başlamış bulunuyor.
Fakat dün sadece su verdiğimiz gün kuşun sisteminin aşağı düşmesi, mevcutta hala az da olsa koksidiyoz paraziti olduğuna işaret ediyor.
Tavsiye;
Yarın son kez ilaçlı suyu verelim.
Bazen bağırsak sistemi tahmin ettiğimizden çok daha fazla koksidiyoz parazitine maruz kalıyor,bu sebeple standart 2+1+1 gün sistemi yeterli olmuyor.
Yarından sonra ise el beslemesine başlayalım.

Son düzenleme:
Oyla 0
cok gecmis olsun oncelikle? benim aslinda ogrenmek istedigim ama cekindigim bir konu var kursaktan besleme olayini cok ogrenmek istiyorum cunku bir gun kuslarimdan birine bir sey olur ve elle beslemem gerekebilir. Atilla Bey ve diger arkadaslarim eger biliyorsaniz nasil ogrendiniz?

Oyla 0
İnternette çeşitli videolar mevcut.
Çok bilgi kirliliği var kursak sağda mı solda mı diye herkes farklı bir şey söylüyor götüreceğim petshop ise bütün yavrularını resimde işaretlediğim yerden besliyor. Yani kuş bize bakarken sağ taraftan.

Ekli dosyalar

• IMG_20210927_110907.jpg
    IMG_20210927_110907.jpg
    319.1 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Oyla 0
Gaganın sağından elle besleme aparatı ucuyla girip çapraz şekilde sol kısımdan dikkatlice sokmak gerekiyor. Her kuş için farklı boyutta (yavru-yetişkin dahil) aparat başlığı var. Bu nedenle mutlaka profesyonel çok başlıklı aparatlar tercih edilmelidir.
9948027289650.jpg
Görselde gördüğünüz gibi şırınga ucunun şekli kırık yapıdadır. Ortalama olarak sağ taraftan sol tarafa kırılan parçadan bir tık fazlası kadar sokulması yeterli oluyor. Bir diğer sorun da bu aparatın ucunda ki kısmın büyüklüğünü unutup tamamını kursağa itme çabasıdır. Ölümle sonuçlanabilir. Ancak birinden izleyerek ya da youtube üzerinden bir çok video ile kesin kullanımını anlamak gerekiyor. Yazıyla tam anlatımı zor bir durum.

Bazı durumlarda kuşlara şırınga kullanmadan ucu bükülmüş kaşık, kürdan ya da videoda ki gibi beslemek mümkün. Sol ya da sağ gaga köşesine hafif bir vuruşla beslenme yapılacağı sinyalini verebilirsiniz.
2. videoda gördüğünüz aparat ucu muhabbet kuşu için büyük olanlar. Yani uygun değildir ama yapılabilir.
Buda benim yöntem :)

Son düzenleme:
Oyla 0
Koksidiyoz tedavisinin 6. günü bugün iştahı ve neşesi düne göre çok daha iyi dün biraz durgundu. Dışkıları da resimdeki gibi henüz sulu dışkı yok akşam tekrar güncellerim.

Güncelleme: 1 tane sulu dışkı olmuş tekrardan. Bu ishalleri genelde çok yem yedikten sonra yapıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210928_131537.jpg
    IMG_20210928_131537.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20210928_131522.jpg
    IMG_20210928_131522.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20210928_133111.jpg
    IMG_20210928_133111.jpg
    501.7 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Oyla 0
Tozlu ya da bayat olabilir, şüpheleniyorsanız kullanmayın.
Aspur ve iç yulaf alın, ishale iyi gelecektir.
Kuş da severek tüketir bunları.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...