Yeni Gelen Erkek Dişiyi İstemiyor. (Videolu)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MorTilki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MorTilki

iyikus.com Üyesi
Merhaba, öncelikle foruma yeni katıldım. Stajyer avukatım, Ankara'da yaşıyorum. sorunum şu; yavruluğundan beri benimle olan 8 aylık dişi kuşuma kızgınlık yumurtası yaptığı için eş aldık. Güvendiğim bir petshop eşi ölen deneyimli 1,5 yaşındaki erkeğinin yanına kuşumu attığında her şey güzeldi. Eş tuttuklarını düşünüp eve geldim. İlk gün her şey güzeldi ancak erkek yuvalığa girince (yuvalık boş) dişi saldırdı. 1 haftadır birlikteler. o günden beri erkek kuş ötmeyi bıraktı. dişi kuş erkeği istiyor, yem kusması için baskı yapıyor ama erkek sürekli ondan uzak durmaya çalışıyor. dişi çok yaklaşınca gagasıyla ufakça vurarak uzaklaştırıyor. alışma şansı var mı acaba? 2. sorum da şu; yuvalık hadisesinin tekrar yaşanmasından korktuğum için yuvalığı söktüm. Geri takmalı mıyım?
Yuvalık olmadan da erkek kur yapmaya başlar mı?

Petshoptaki halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-22 saat 13.30.23_ba601a46 | Streamable

Güncel halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-26 saat 18.51.58_73abf092 | Streamable

Hocam hiç anladığım işler değil maalesef ama eğer Ankara'daysanız ve bahsettiğiniz yavrular değerliyse ücretsiz verebilirim yavruladıkları zaman. çok yardımcı oldunuz.

Çok sağolun istanbuldayım ama fazla kuşa bakıcak yerim yok zaten..

Yavru yaparsalar şu alttaki konuya bir aile fotosu bırakırsınız :)

Double factor (çift faktör) spangle beyaz erkek kuşunuz. Spanglelerde çift faktör olduğunda düz beyaz veya sarı görünüm oluyor. Dişiniz ise melanistik tek faktörlü spangle yeşil. Yeşil tonu sıfır faktör dedikleri, koyu ton eklemeyen renkte.
Bebeklerin %75 i spangle (içlerinden biri df olabilir), bir ihtimal parçalı, bir ihtimal opal, bir ihtimal klasik bebek verecektir. Tabi soy çizgisini tam bilemediğimiz için erkek kuşun bir taşıyıcılığı varsa (albino gibi) o da gün yüzüne çıkabilir.

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba. Güncelleme yapmaya ve soru sormaya geldim. kuşlarım 16 hazirandan beri düzenli olarak her gün 3-4 kere çiftleşiyorlar. ve ilk yumurta 23 haziranda geldi. ancak çiftleşmeleri genellikle 10 saniye. İlk başta acemilikten böyledir, sonradan düzelir demiştim ancak başlarda 30-40 saniye çiftleşirken aradan 2-3 hafta geçmesine rağmen süre artacağı yerde azaldı maalesef. şu an 10 saniyeden fazla çiftleşmiyorlar hem erkek çabuk pes ediyor hem de dişi. özellikle dişi ilk yumurtadan itibaren direkt oturmaya başladı ve yuvadan çıktığında erkeğe 2 dakikadan fazla müsaade etmiyordu. erkekte bu süre içinde üstüne çıkmazsa hemen geri yuvaya dönüyordu. ayrıca erkekte şöyle garip bir durum var dişi direkt çiftleşme pozisyonu alıyor ama erkek kızgın olmasına ve kur yapmasına rağmen çoğunlukla üstüne çıkmıyor. gagasına vurma hareketi yapıyor sadece. yumurtaları da kontrol ettim. hepsi boş maalesef.

1. video: Watch WhatsApp Video 2024-07-02 saat 17.05.56_6b79f072 | Streamable (gördüğünüz gibi ısrarla dişinin üstüne çıkmıyor. dişi de sıkılıp bırakıyor.)

2. video: Watch WhatsApp Video 2024-07-02 saat 17.06.04_e2f53a7a | Streamable (burada da çiftleşmelerin ne kadar kısa sürdüğünü çektim. fazla sallamışım kusura bakmayın)

Sorum şu ilk kuluçkada bu normal mi? acemiliğin normal olduğunu biliyorum ancak sürenin gittikçe kısalması beni korkuttu.

@Doğanay Y. @Umit.

Son düzenleme:
Bu aşamaya gelmeleri beni sevindirdi ancak eşleşmesi başarısız maalesef. İlk 2 yumurta eğer döllenmiş ise kalp atışının gözlemlenmesi lazım. Dikkatlice telefon ışığı veya kalem fener ile kontrol ediniz. Bazı erkek kuşlar bu şekilde ön kuru uzun tutmayı tercih edebiliyorlar. Zamanla sürece adapte olacaktır. Bu aşamada eğer yapabilirim derseniz suni tohumlama denenebilir ancak yumurta sayınızı düşününce bu kuluçka için gerekli değil. Yine de devam ettirecek gibi bir hali var, belki bir iki gün suni yapılabilir.
ikinci yöntem daha kolay oluyor.

Bu aşamaya gelmeleri beni sevindirdi ancak eşleşmesi başarısız maalesef. İlk 2 yumurta eğer döllenmiş ise kalp atışının gözlemlenmesi lazım. Dikkatlice telefon ışığı veya kalem fener ile kontrol ediniz. Bazı erkek kuşlar bu şekilde ön kuru uzun tutmayı tercih edebiliyorlar. Zamanla sürece adapte olacaktır. Bu aşamada eğer yapabilirim derseniz suni tohumlama denenebilir ancak yumurta sayınızı düşününce bu kuluçka için gerekli değil. Yine de devam ettirecek gibi bir hali var, belki bir iki gün suni yapılabilir.
ikinci yöntem daha kolay oluyor.
Çok teşekkür ederim hocam. bir videoda bu işlemin erkek kuşun üreme organına zarar verme riski olduğundan bahsediliyor. bu yüzden doğal akışına bırakacağım. sadece gelecek için ümit var mı onu merak etmiştim. çok teşekkür ederim ederim değerli vaktiniz ve bilgileriniz için.

Çok teşekkür ederim hocam. bir videoda bu işlemin erkek kuşun üreme organına zarar verme riski olduğundan bahsediliyor. bu yüzden doğal akışına bırakacağım. sadece gelecek için ümit var mı onu merak etmiştim. çok teşekkür ederim ederim değerli vaktiniz ve bilgileriniz için.
Elbette ki ümit var. İlk olarak anne yuvada değilken dikkatlice ilk yumurtalara ışık tutup bir kontrol sağlayınız. Eğer damarlanma olmuş ise erkek başarılı olmuş demektir. Bazen bir başarılı eşleşme bile bir çok yumurtayı doldurabiliyor.
bosdolu-jpg.265

üstten 2. görselde ki gibi görünmesi lazım ilk aşamada.

Elbette ki ümit var. İlk olarak anne yuvada değilken dikkatlice ilk yumurtalara ışık tutup bir kontrol sağlayınız. Eğer damarlanma olmuş ise erkek başarılı olmuş demektir. Bazen bir başarılı eşleşme bile bir çok yumurtayı doldurabiliyor.
bosdolu-jpg.265

üstten 2. görselde ki gibi görünmesi lazım ilk aşamada.
kontrol ettim. hepsi boş maalesef.

peki normal zamanda 2 kuluçka arasında ne kadar boşluk bırakılmalı acaba? ve yumurtaların hepsinin boş çıkması durumunda bu sürede bir değişiklik olur mu? bu konuyu araştırdım ancak herkes farklı bir şey söylüyor.

Aslında sizin boşluk bırakmanıza gerek yok. Tam bir kuluçka yumurtlamalar dahil 50 gün civarı sürüyor. Yumurtalar çıkmadı ise ve alırsanız altından yumurtaları 2 hafta içinde tekrar kuluçkaları başlar. Yumurtaya baktıkları süre zarfında kısmen dinleniyorlar. Bebekleri olursa inşallah ayırma işlemini bebekler yuvadan atlar atlamaz yapılması gerekiyor.

Son düzenleme:
3 ayın sonunda 2. kuluçkalarında ilk dolu yumurtamı almayı başardım. @Doğanay Y. ve @Umit. hocam ikinize de verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. ama bundan sonrası daha kritik benim için. ilk yavru çıktıktan sonra ne yapmalıyım? nasıl beslemeliyim acaba? her zamanki gibi haftada 2 gün mama vermem yeterli olur mu yoksa her gün mama mı yapmalıyım?

Geri