Yeni Gelen Erkek Dişiyi İstemiyor. (Videolu)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MorTilki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MorTilki

iyikus.com Üyesi
Merhaba, öncelikle foruma yeni katıldım. Stajyer avukatım, Ankara'da yaşıyorum. sorunum şu; yavruluğundan beri benimle olan 8 aylık dişi kuşuma kızgınlık yumurtası yaptığı için eş aldık. Güvendiğim bir petshop eşi ölen deneyimli 1,5 yaşındaki erkeğinin yanına kuşumu attığında her şey güzeldi. Eş tuttuklarını düşünüp eve geldim. İlk gün her şey güzeldi ancak erkek yuvalığa girince (yuvalık boş) dişi saldırdı. 1 haftadır birlikteler. o günden beri erkek kuş ötmeyi bıraktı. dişi kuş erkeği istiyor, yem kusması için baskı yapıyor ama erkek sürekli ondan uzak durmaya çalışıyor. dişi çok yaklaşınca gagasıyla ufakça vurarak uzaklaştırıyor. alışma şansı var mı acaba? 2. sorum da şu; yuvalık hadisesinin tekrar yaşanmasından korktuğum için yuvalığı söktüm. Geri takmalı mıyım?
Yuvalık olmadan da erkek kur yapmaya başlar mı?

Petshoptaki halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-22 saat 13.30.23_ba601a46 | Streamable

Güncel halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-26 saat 18.51.58_73abf092 | Streamable

bazen dişi bu tutumunu zayıflatabiliyor ve erkeğe müsaade edebiliyor. Erkeğin tek arzusu yuvada yavruyla beraber ilgilenebilmek olabileceği gibi dişiyi yuvadan atıp kıskançlığından kaynaklı bebeğe zarar verme arzusu da olabilir.
dişi erkeğe durup dururken saldırmaya başladı erkek hareketsiz şekilde durmasına rağmen yuvadan çıkıp dövüp geri yuvaya giriyordu. en son erkek kafesin dibine tünedi. dişi erkeğin tüneğe çıkmasına dahi izin vermiyordu. 2. gün de bu böyle devam edince erkeği ayırmak zorunda kaldım. neden böyle yaptı bilmiyorum ama 2. yavru doğduktan sonra başladı bu durum. şu an erkek başka bir kafeste dişinin zarar verememesi için ama kafesleri bitişik olacak şekilde yan yana koydum. (günlük su değişimi ve sabah yavrular hala yaşıyor mu diye kısa bir yuvalık kontrolü dışında rahatsız etmiyorum)

dişi erkeğe durup dururken saldırmaya başladı erkek hareketsiz şekilde durmasına rağmen yuvadan çıkıp dövüp geri yuvaya giriyordu. en son erkek kafesin dibine tünedi. dişi erkeğin tüneğe çıkmasına dahi izin vermiyordu. 2. gün de bu böyle devam edince erkeği ayırmak zorunda kaldım. neden böyle yaptı bilmiyorum ama 2. yavru doğduktan sonra başladı bu durum. şu an erkek başka bir kafeste dişinin zarar verememesi için ama kafesleri bitişik olacak şekilde yan yana koydum. (günlük su değişimi ve sabah yavrular hala yaşıyor mu diye kısa bir yuvalık kontrolü dışında rahatsız etmiyorum)
Yavrularını kiskanmis muhtemelen ayırdığınız iyi olmuş yalnız dişi de çok fettanmış ya garibim erkek 😂

ümit hocam pimpirik davrandığım için kızmayın lütfen ama sormasam içimde kalırdı 😅 . 5 yumurtanın 4 ü çıktı. en büyük yavru şu an 10. gününde. ancak youtube da izlediğim muhabbet kuşu 30 günlük gelişim videolarında çoğu kuşun 10. günde rengi bile hafiften belli olmaya başlarken benim kuşumun kanat uçları dahi grileşmedi hala. sizce normal mi?

Ekran görüntüsü 2024-09-05 183717-min.png

ümit hocam pimpirik davrandığım için kızmayın lütfen ama sormasam içimde kalırdı 😅 . 5 yumurtanın 4 ü çıktı. en büyük yavru şu an 10. gününde. ancak youtube da izlediğim muhabbet kuşu 30 günlük gelişim videolarında çoğu kuşun 10. günde rengi bile hafiften belli olmaya başlarken benim kuşumun kanat uçları dahi grileşmedi hala. sizce normal mi?

Ekli dosyayı görüntüle 31602

Ben üretim yapmadığım için emin değilim. @Doğanay Y. @Selçuk YÜKSEL @Süleyman EKİNCİ @İpek.s yardımcı olurlar ;)

Aslina bakarsanız genel görünümü sağlıklı bir 7,8 günlük vebek gibi. Tüy gelişimi de geriden de gelse sağlıklı gibi görünüyor. Yumuşak gıda veriyorsanız (yumurta maması gibi) içerisine b komleks vitamin ekleyebilirsiniz bir miktar.

Son düzenleme:
MaşâAllah canlara gayet iyiler büyük sarı DF olacak 😊 bir tane de beyaz gelebilir ama zamanla daha net çıkacaktır ortaya.

Bu iş çok zevkli bir iş sürekli yavru gördükçe bir şeyleri yaparak deneyimledikçe daha iyi hale geleceksiniz
2. Si de sarı df çıktı hocam.

Geri