Yeni Gelen Erkek Dişiyi İstemiyor. (Videolu)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MorTilki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MorTilki

iyikus.com Üyesi
Merhaba, öncelikle foruma yeni katıldım. Stajyer avukatım, Ankara'da yaşıyorum. sorunum şu; yavruluğundan beri benimle olan 8 aylık dişi kuşuma kızgınlık yumurtası yaptığı için eş aldık. Güvendiğim bir petshop eşi ölen deneyimli 1,5 yaşındaki erkeğinin yanına kuşumu attığında her şey güzeldi. Eş tuttuklarını düşünüp eve geldim. İlk gün her şey güzeldi ancak erkek yuvalığa girince (yuvalık boş) dişi saldırdı. 1 haftadır birlikteler. o günden beri erkek kuş ötmeyi bıraktı. dişi kuş erkeği istiyor, yem kusması için baskı yapıyor ama erkek sürekli ondan uzak durmaya çalışıyor. dişi çok yaklaşınca gagasıyla ufakça vurarak uzaklaştırıyor. alışma şansı var mı acaba? 2. sorum da şu; yuvalık hadisesinin tekrar yaşanmasından korktuğum için yuvalığı söktüm. Geri takmalı mıyım?
Yuvalık olmadan da erkek kur yapmaya başlar mı?

Petshoptaki halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-22 saat 13.30.23_ba601a46 | Streamable

Güncel halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-26 saat 18.51.58_73abf092 | Streamable

2. Si de sarı df çıktı hocam.
MaşâAllah çok güzel, onunda şundan kaynaklandığını düşünüyorum sarı kuşlar yeşil tabanlı beyaz kuşlar Mavi tabanlı oluyor yeşil her zaman diğer renklere göre Baskın olduğu için baba beyaz DF olsa bile baskın gen anne olduğu için sarı DF olarak gelmiş yavrular ama ileri de beyaz DF yavrularda gelecektir. Çünkü eşleme çift faktör renge sahip yavru almanın en güzel yolu spangle kuşlar her zaman çift faktör yavru verme potansiyeline sahiptir.

hocam yavrunun alt gagasında bir problem mi var? sanki eksik büyümüş ya da ezilmiş gibi gözüküyor.

video: Watch WhatsApp Video 2024-09-14 saat 09.39.27_229506f1 | Streamable
Evet biraz gelişim de sıkıntı var gibi ama iyice büyüsün bazı yavrular da görülebiliyor 2016 yılında bende de yarım gagali bir yavru dünya ya gelmişti araştırdığım da biotin eksikliğinden olabileceğini söylediler ama yem yeme de vs bir sıkıntı olmuyordu

peki öyleyse zamanla uzar mı hocam? üst gaganın uzadığını biliyorum da alt gaga ile ilgili bir fikrim yok. yem kırmayı öğrenemeyip ömür boyu elle beslemeye mahkum kalmasından korkuyorum.
Korkmanıza gerek yok gönlünüz ferah olsun. Büyüdüğü zaman rahatlıkla yem yiyecektir

Her gün haşlanmış yumurta verin. Yemlerine keten tohumu katın. Varsa elinizde amino asit desteği verin, havuç verin sık sık. Protein eksikliğinden olmuş olabileceği gibi genetik bir problemden kaynaklı da olmuş olabilir. İkinci ihtimal daha yüksek. Yem yemede sorun olmayacaktır. Probiyotik zaten kullanıyorsunuzdur diye yazmadım.

hocam bir şey daha sormak istiyorum. bu kuşlar ile yaşanabilecek ne kadar sıkıntı varsa yaşadım maalesef. anne yavruları besliyor bunda sorun yok ancak ya düzgün besleyemiyor ya da yavruları sonradan temizlemiyor. yavruların ağzı yüzü kurumuş mama oluyor sürekli. hatta resimdeki az hali. bazen gözleri kapanıyor bazen burunları kapanıyor. günde 2 kere nemli peçete ile temizlemek zorunda kalıyorum yavruları. bunu yorgunluktan mı yapıyor acaba? baba kuş farklı bir kafeste çünkü anne tek başına bakıyor kuşlara. yoksa kuşun huyu mu kötü?

WhatsApp Görsel 2024-09-11 saat 12.14.39_ac4e7fab.jpg

Yavrulardaki gelişim geriliği genelde hastalık kaynaklı oluyor. Acaba bu gagadaki sorunda bununla alakalı olabilirmi? @Selçuk YÜKSEL @Süleyman EKİNCİ
Ben bakteriyel bir şey olduğunu düşünmüyorum diğer kuluçkalarda düzelecektir yavrular gaga yapısı olarak. Genetik olduğunu düşünüyorum yada bir şeylerin eksikliği. Benim diğer kuluçkalarda aynı çiftten o şekilde yavru gelmemişti

Kuşlarda hastalık belirtisi yok. İlk doğduklarında da kara benek kontrolü vs yapmıştım. eğer genetik değilse ben de bir şeylerin eksik olma ihtimalini düşünüyorum. Bundan sonra b7 takviyesi yapacağım. Araştırdığım kadarıyla bu vitaminin eksikliğinde böyle sorunlar olabiliyormuş.

Son düzenleme:
Kuşlarda hastalık belirtisi yok. İlk doğduklarında da kara benek kontrolü vs yapmıştım. eğer genetik değilse ben de bir şeylerin eksik olma ihtimalini düşünüyorum. Bundan sonra b7 takviyesi yapacağım. Araştırdığım kadarıyla bu vitaminin eksikliğinde böyle sorunlar olabiliyormuş.
Daha çok amino asit eksikliği bu soruna yol açar. Siz Depovit aminovit veya bt amin forte kullanın. Ayrıca B kompleks vitamini de her zaman kullanılmalıdır en geç 2 günde bir.

Bir tık sanki üst gagası kıvrılma konusunda zayıf kalıyor. Bunun haricinde bir sorun yok gibi. Biraz daha gelişim gösterdiğinde sağlıklı yorum yapmak mümkün. Kreatin içeren b kompleks ürünler bu sürüce olumlu katkı sağlar. Yumurta mamasının içeriğine ek olarak kalsiyum takviyesini arttırmanız da gerekir.
Örneğin;

Bir tık sanki üst gagası kıvrılma konusunda zayıf kalıyor. Bunun haricinde bir sorun yok gibi. Biraz daha gelişim gösterdiğinde sağlıklı yorum yapmak mümkün. Kreatin içeren b kompleks ürünler bu sürüce olumlu katkı sağlar. Yumurta mamasının içeriğine ek olarak kalsiyum takviyesini arttırmanız da gerekir.
Örneğin;
hocam röhnfried entrobac ve röhnfried gervit-w kullanıyordum. bugün bt amin forte sipariş ettim. bunların içinde kreatin yoksa doğal yolla karşılayabileceğim bir besin var mı?

hocam röhnfried entrobac ve röhnfried gervit-w kullanıyordum. bugün bt amin forte sipariş ettim. bunların içinde kreatin yoksa doğal yolla karşılayabileceğim bir besin var mı?
Bt amin forte işe yarar. Birde haşlanmış yumurta verin sık sık

Geri