Yeni Gelen Erkek Dişiyi İstemiyor. (Videolu)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MorTilki
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MorTilki

iyikus.com Üyesi
Merhaba, öncelikle foruma yeni katıldım. Stajyer avukatım, Ankara'da yaşıyorum. sorunum şu; yavruluğundan beri benimle olan 8 aylık dişi kuşuma kızgınlık yumurtası yaptığı için eş aldık. Güvendiğim bir petshop eşi ölen deneyimli 1,5 yaşındaki erkeğinin yanına kuşumu attığında her şey güzeldi. Eş tuttuklarını düşünüp eve geldim. İlk gün her şey güzeldi ancak erkek yuvalığa girince (yuvalık boş) dişi saldırdı. 1 haftadır birlikteler. o günden beri erkek kuş ötmeyi bıraktı. dişi kuş erkeği istiyor, yem kusması için baskı yapıyor ama erkek sürekli ondan uzak durmaya çalışıyor. dişi çok yaklaşınca gagasıyla ufakça vurarak uzaklaştırıyor. alışma şansı var mı acaba? 2. sorum da şu; yuvalık hadisesinin tekrar yaşanmasından korktuğum için yuvalığı söktüm. Geri takmalı mıyım?
Yuvalık olmadan da erkek kur yapmaya başlar mı?

Petshoptaki halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-22 saat 13.30.23_ba601a46 | Streamable

Güncel halleri: Watch WhatsApp Video 2024-05-26 saat 18.51.58_73abf092 | Streamable

Bebek çıktıktan sonra günde 1-2 kez kursak kontrolü yapmalısınız. Anne baba besliyor ise ek bir şey yapmanıza gerek yok. Yem ve su daima olmalı ve tazelenmeli. Mama ise haftada 2 kez yeterli olur

3 ayın sonunda 2. kuluçkalarında ilk dolu yumurtamı almayı başardım. @Doğanay Y. ve @Umit. hocam ikinize de verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. ama bundan sonrası daha kritik benim için. ilk yavru çıktıktan sonra ne yapmalıyım? nasıl beslemeliyim acaba? her zamanki gibi haftada 2 gün mama vermem yeterli olur mu yoksa her gün mama mı yapmalıyım?

Erkek aynımı yoksa değiştirdinizmi?

aynı hocam. dediğiniz gibi erkekte gerçekten iş yok. bi şekil oldu ben de şaşırdım. umarım bundan sonra alışır tam olarak.

Hadi hayırlısı bakalım.. Yavrular çıkmadan önce elle besleme maması ve aparatı almanı öneririm tedbir olarak.. Ne olur ne olmaz yavruları beslemezlerse elle besleme yaparsınız.. Youtube ta elle besleme videoları var oradan öğrenebilirsin..

hocam şu an 3 ü dolu olmak üzere 4 yumurta var. son yumurtayı ayın 16 sında yapmıştı. aradan 3 gün geçtiği için yumurtlamayı bıraktığını düşündüm. ama bugün tekrar çiftleştiğini gördüm. erkeği ayırmalı mıyım? yumurtalara veya doğduktan sonra yavrulara zarar verir mi anne?

ama bugün tekrar çiftleştiğini gördüm. erkeği ayırmalı mıyım? yumurtalara veya doğduktan sonra yavrulara zarar verir mi anne?

Zarar vericeğini sanmıyorum. Ayırmaya gerek yok. Erkekte besler yavruları.. Çokta kasmamak lazım biraz akışına bırak..

Tüm gönderiyi okudum, bizimkisi bir aşk hikayesi tadında :D Maşallah ikisi de çok tatlı. Benim kuşlarım da böyleydi ama bizde istekli olan erkekti. 2 yıllık evliler ve mutlular 😂 Darısı size 🤗 Yavrular inşallah sağlıkla büyüsünler, lütfen fotoğraflarını eklemeye devam edin ,hem diğer arkadaşlar için çok faydalı ,hem de okurken zevkle okudum 😍

ilk başta yaşadığım heyecan ve stresi bildiğim için aynı durumu yaşayan herkesin tüm süreci öğrenmesini istedim. umarım işe yarar. sonunda bu gün ilk yumurtanın çatladığını gördüm inşallah sağlıkla doğar. çok teşekkür ederim hocam.

Gözünüz aydın. Diskili yumurtalar çok aşırı oranda yüzeyi kaplamiyorsa sorun teşkil etmiyor.
İlk bebeğin çıkmasına sevindim. Sağlıcakla büyür inşallah

çok güzel bir şekilde besliyor hocam. acemilik bekliyordum ama çok anaç bir dişi gerçekten. tek kötü kısmı dişi, erkek kuşu içeri sokmuyor. erkekte dişiyi beslemiyor. tüm iş anneye kaldı.
bazen dişi bu tutumunu zayıflatabiliyor ve erkeğe müsaade edebiliyor. Erkeğin tek arzusu yuvada yavruyla beraber ilgilenebilmek olabileceği gibi dişiyi yuvadan atıp kıskançlığından kaynaklı bebeğe zarar verme arzusu da olabilir.

Geri